Antradienis, 2024.12.10
Reklama

Ar ministerijos pageidavimu vaistininkai tampa sveikatos priežiūros specialistų sekretoriais?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-11-07 12:39:02

Lietuvoje kasmet išrašoma keliasdešimt milijonų receptų įvairiems medikamentams įsigyti. Sveikatos priežiūros įstaigoms sėkmingai pereinant prie vieningos elektroninės sistemos, e-sveikata, naudojimo, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo kiek netikėtą sprendimą – į vaistines žmonių vis dar atsinešami popieriniai receptai turės būti perrašyti į elektroninius pačiose vaistinėse. Lietuvos vaistinių asociacijos ir farmacijos darbuotojų profsąjungos atstovų teigimu, vaistininkai tokiu būdu bus priversti dubliuoti sveikatos priežiūros specialistų darbą.

Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė - Gagė
Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė / Asmeninio archyvo nuotr.

„Vis kalbama apie administracinės naštos mažinimą, tai buvo ir Vyriausybės programoje kaip vienas iš svarbiausių elementų. Deja, situacija yra priešinga – biurokratija ir toliau didėja, o administracinė našta auga ne tik kad neproporcingai, bet ir absoliučiai be reikalo. Neįvertinama nei kiek tokia prievolė sukurs papildomo darbo vaistininkams, nei kiek liks laiko žmonių aptarnavimui. Be to, kad papildomas darbas net nebus apmokamas, ką jau kalbėti apie atsakomybę dėl galimų klaidų ar netikslumų, – komentuoja Lietuvos vaistinių asociacijos (LVA) pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Pasak jos, vaistinių atstovai pritaria SAM argumentams, kad sveikatos priežiūros sektorius turi išsaugoti ir matyti visą pacientų sveikatos istoriją. Vis dėlto, užuot įpareigojus sveikatos priežiūros specialistus išrašyti vien tik elektroninius receptus, atsakomybė permetama vaistinių darbuotojams.

„Suprantame, kad gali pasitaikyti situacijų, kai neveikia e-sveikata, yra skubus atvejis ir to recepto reikia čia ir dabar, todėl pasirenkamas senasis popierinio recepto variantas. Bet tai gali būti pavieniai ir išimtiniai atvejai. Ministerija siūlydama šiuos pokyčius, argumentuoja, kad galbūt kai kurie asmens sveikatos priežiūros specialistai piktnaudžiauja išrašomų receptų kiekiu ir jų reikalingumu, tačiau būtent vaistininkai liks atsakingi už tų receptų suvedinėjimą į sistemą“, - pastebėjo K. Nemaniūtė-Gagė.

Jos teigimu, problema sprendžiama ne nuo to galo. „Reikėtų šviesti, įpareigoti asmens sveikatos priežiūros specialistus suvesti elektroninius receptus ar leisti jiems išrašyti 2 formos popierinius receptus, kurie yra apskaitomi ir administruojami. Tačiau, pasirodo, toks sprendimas negalimas, nes, anot Sveikatos apsaugos ministerijos, 2 formos receptai valstybei kainuoja, o štai papildomas vaistininkų darbas suvedinėjant popierinius receptus, ironiška, bet yra nemokamas, – stebisi LVA pirmininkė.

Jos teigimu, perduodant atsakomybę vaistinėms dėl popierinių receptų perrašymo į elektroninius tuo pačiu siunčiama žinutė ir gydymo įstaigoms, jog galima ir toliau išrašinėti popierinius receptus. Vadinasi, administracinė našta vaistinėms ir toliau gali augti.

Pasipiktinimą nauja prievole kelia ir tai, kad naujausiu SAM projektu siūloma ne tik perrašyti pacientų popierinius receptus, bet ir juos ir toliau saugoti bei administruoti vaistinėse.

Pasak K. Nemaniūtės-Gagės, siekiant įvertinti planuojamo reguliavimo apimtis, LVA atliko virš 400 vaistinių apklausą, kiek buvo sunaikinta 1 formos receptų 2023 metais. Skaičiai įspūdingi – buvo saugoma beveik 500 tūkst. popierinių receptų.

„Tai reiškia, kad vienai vaistinei vidutiniškai per metus tenka daugiau nei 1 tūkst. saugomų 1 formos receptų. Šiuo metu siūloma vaistininkams į e.sveikatą suvedinėti ne visus popierinius receptus, tačiau jei vadovausimės ta pačia ministerijos idėja, kad reikia matyti visą asmens sveikatos istoriją, vadinasi, reikalingų perrašyti popierinių receptų kiekis ateityje augs, – pastebi LVA pirmininkė.

Nevertinamas vaistininkų darbas

SAM idėjoms perrašinėti popierinius receptus į elektroninius vaistinėse nepritaria ir Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Lina Ganatauskienė. Jos teigimu, farmacijos specialistus siekiama padaryti techniniais darbuotojais.

„Apmaudu, bet tarsi siunčiama žinutė, kad vaistinės darbuotojų darbas yra nevertingas, nereikalingas, jie gali dirbti gydytojų administratoriais, perrašinėti ir administruoti receptus. Lyg paliekant nuošalį vaistininkų galimybę labiau prisidėti prie sveikesnės visuomenės vykdant tiek farmacinę rūpybą, tiek pacientų konsultavimą. Lietuvos farmacijos darbuotojų profesinė sąjunga atliko internetinę vaistininkų apklausą, kurioje dalyvavo beveik 400 farmacijos specialistų, ir net 90 proc. jų atsakė, kad nepritaria recepto perrašymui vaistinėse, – sako L. Ganatauskienė.

Be to, L. Ganatauskienė atkreipia dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria vaistininkai gaudami popierinius receptus – šie dažnai būna netinkamai užpildyti: „Jei grąžintume pacientus pas gydytojus, tai tiek pacientai, tiek juos gydantys gydytojai nebūtų patenkinti. Susisiekti telefonu taip pat gali nepavykti, o aklai spėlioti įrašus tikrai nėra pats geriausias sprendimas. Pats popierinio recepto perrašymas į elektroninį vaistinėje yra absoliučiai neefektyvu ir nereikalinga.

Panašios nuomonės laikosi ir Vaistinių darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Žydrūnas Mineikis – receptų perrašymo funkcija neturi būti numatyta farmacijos specialistams.

„Sveikatos apsaugos ministerija nevertina, kad nauja prievolė vaistininkus pavers gydytojų sekretoriais. Neatsižvelgiama nei į laiko poreikį, nei į apmokėjimą, galimas klaidas ar rizikas. Nors iš esmės pritariame minčiai, kad visi receptai atsidurtų elektroninėje erdvėje, bet pasirinktas kelias mums neatrodo teisingas – sako jis.

„Verta prisiminti, kad vaistinės nuolat atlieka papildomą darbą, kuris valstybės nėra apmokamas. Pandemijos metu vaistinės nestabdė darbo ir vaistininkai stojo į pirmas gretas, padėjo žmonėms neatlygintinai gauti galimybių pasus. Kai reikėjo gyventojams išdalinti valstybės užsakytas kalio jodido tabletes ar vaistus Covid-19 gydyti, vėlgi tai vaistinės darė nemokamai. Nuolat kalbame apie farmacinės rūpybos naudą, apie tai, kiek atsiliekame nuo Europos Sąjungoje teikiamų paslaugų vaistinėse, tačiau visos diegiamos naujovės ir toliau gula verslui ant pečių be jokio atlygio, – reziumavo LVA pirmininkė K. Nemaniūtė-Gagė.

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Migreniniai galvos skausmai: geriausiai gydo ne vaistai, o darbo ir poilsio režimas
Lietuvoje vis jaunesni žmonės skundžiasi migreniniais galvos skausmais. Daugeliu atvejų tai lemia stresas, lėtinis nuova...
Stiprinama burnos, veido ir kaklo srities vėžio ankstyvoji diagnostika
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) patvirtinta burnos, veido ir žandikaulių vėžio ankstyvosios diagnostikos ir gydymo...
Kodėl masažo svarba sveikatos priežiūroje nuolat auga?
"Tai, kas kadaise buvo laikoma tik alternatyvia praktika, šiandien tampa neatsiejama šiuolaikinės medicinos dalimi,...
Auganti vyrų vaisingumo krizė vis dar lieka šešėlyje
Nevaisingumas – opi tema, kuri vis dar dažnai klaidingai suvokiama kaip moters sveikatos iššūkis. Tačiau naujausiu...
Kardiologai: Lietuva vis dar atsilieka ES gydant širdies ir kraujagyslių ligas
Gruodžio 6-10 dienomis minint Miokardo infarkto savaitę, šalies kardiologai ragina atkreipti dėmesį į širdies ir kraujag...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų