Penktadienis, 2025.07.11
Reklama

Kaip atpažinti ir suvaldyti sezonines alergijas nuo žiedadulkių iki saulės?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-10 11:18:58

Karšta vasaros diena, iškyla su draugais, o vietoje džiaugsmo – ašarojančios akys, čiaudulys ir niežtinti oda. Situacija pažįstama? Gali būti, kad kaltas ne peršalimas, o sezoninė alergija, kuri kasmet kamuoja daugybę žmonių. Ką svarbu žinoti apie dažniausias vasaros alergijas, kaip jas atpažinti ir kaip jų išvengti?

Kasosi ranką
Odos niežulys / Pranešimo autorių nuotr.

Dažniausios vasaros alergijos: nuo žiedadulkių iki saulės

„Vasarą viena dažniausių alergijų – reakcija į žiedadulkes, sukeliančias šienligę. Birželio–rugpjūčio mėnesiais dažniausiai alergizuoja įvairių augalų ir piktžolių žiedadulkės: motiejukas, gyslotis, kiaulpienė, dilgėlė, pelynas ir balanda“, – pasakoja sveikatos sprendimų centro „Antėja“ šeimos gydytoja Lina Boufidis.

Pasak gydytojos, šiltuoju metų laiku taip pat dažnėja alerginės reakcijos į plėviasparnių vabzdžių – bičių, kamanių, vapsvų ar širšių – įgėlimus. Be to, vasarą pastebima daugiau kryžminių reakcijų tarp žiedadulkių ir maisto produktų. „Alergija įvairių augalų žiedadulkėms gali sukelti kryžmines reakcijas su šviežiais vaisiais, daržovėmis ar riešutais“, – paaiškina ji.

Kitas dažnas vasaros alergenas – saulė. Ultravioletiniai spinduliai gali sukelti fotodermatozes, kitaip – saulės alergiją. Taip pat vasarą padaugėja ir alergijų pelėsiui.

Kaip atpažinti ir išvengti vasaros alergijų?

Alergijos vasarą dažniausiai paūmėja dėl padidėjusios žiedadulkių koncentracijos ore, ypač sausomis ir vėjuotomis dienomis. Daugiau laiko leidžiant lauke, vartojant šviežius vaisius ir daržoves, o drėgniems orams skatinant pelėsių augimą, rizika alergijoms išauga.

„Sausros metu ore būna didesnė žiedadulkių koncentracija, todėl šienlige sergantiems žmonėms simptomai tampa intensyvesni“, – aiškina L. Boufidis.

Sezoninės alergijos simptomai dažnai painiojami su peršalimu. „Alergija pasireiškia kasmet panašiu metu – kai pradeda žydėti augalai. Būdingi dažnas čiaudulys, nosies ir akių niežėjimas, vandeninga sloga, akių paraudimas, apsunkintas kvėpavimas per nosį. Skirtingai nei peršalus, temperatūra dažniausiai nepakyla, o sloga lieka skaidri“, – teigia gydytoja.

Norint sušvelninti simptomus, svarbu laikytis prevencinių priemonių. „Rekomenduojama vengti buvimo lauke ryte, kai žiedadulkių koncentracija yra didžiausia. Jei to išvengti nepavyksta – naudoti veido kaukę“, – pataria L. Boufidis. Ji taip pat rekomenduoja langus laikyti uždarytus, ypač vėjuotomis dienomis, o patalpose naudoti oro kondicionierius arba valytuvus.

„Esant saulės alergijai, būtina imtis apsauginių priemonių – dėvėti kepurę, akinius nuo saulės, naudoti kremą su stipriais UV filtrais“, – primena gydytoja. Taip pat rekomenduojama naudoti drėgmės surinkėjus, reguliariai valyti pelėsius ir dažnai vėdinti patalpas. Vabzdžių įgėlimų galima išvengti dėvint drabužius ilgomis rankovėmis, naudojant specialius repelentus ir ribojant buvimą gamtoje, ypač vakare.

Jei simptomai stiprūs, skiriamas medikamentinis gydymas. „Vartojami II kartos antihistamininiai vaistai, vietinio poveikio nosies purškalai, priešalerginiai akių lašai. Esant sunkesnei žiedadulkių alergijai, gali būti taikoma specifinė imunoterapija“, – nurodo šeimos gydytoja.

Kada alergijos gali būti pavojingos?

Daugeliu atvejų alergijos pasireiškia lengvais ar vidutinio sunkumo simptomais, tačiau kai kada jos gali kelti rimtą pavojų sveikatai. „Stipresnės alerginės reakcijos gali sukelti dilgėlinę, pilvo skausmus, pykinimą, vėmimą, kosulį, kvėpavimo pasunkėjimą ar net išprovokuoti astmos priepuolius“, – perspėja L. Boufidis.

Pavojingiausia būklė – anafilaksinis šokas. „Anafilaksines reakcijas vasarą dažniausiai sukelia tam tikri maisto produktai, vabzdžių įgėlimai ar vaistai. Šoko metu gali atsirasti pūkšlėtas bėrimas, gerklės ir liežuvio patinimas, dusulys, pykinimas, galvos svaigimas, kraujospūdžio kritimas, netekus sąmonės – ištinka alpimas“, – vardija gydytoja.

L. Boufidis pabrėžia, kad tokiais atvejais būtina nedelsiant kviesti greitąją pagalbą. Žmonėms, kuriems anksčiau buvo pasireiškusi anafilaksinė reakcija, rekomenduojama visada su savimi turėti adrenalino švirkštą.

Jei vasara kelia daugiau nerimo nei džiaugsmo – tai neturėtų tapti norma. Sezoninės alergijos gali smarkiai apsunkinti kasdienybę, tačiau gera žinia ta, kad jas galima valdyti. Svarbiausia – laiku atpažinti simptomus ir imtis tinkamų priemonių.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kaip tinkamai rūpintis ligoniu namuose
Namų slauga tampa vis dažnesne išeitimi, kai artimieji nori užtikrinti savo šeimos nariams ne tik medicininę, bet ir emo...
Kaip atpažinti ir suvaldyti sezonines alergijas nuo žiedadulkių iki saulės?
Karšta vasaros diena, iškyla su draugais, o vietoje džiaugsmo – ašarojančios akys, čiaudulys ir niežtinti oda. Sit...
Sieks nustatyti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose
Liepos 22 d. Lietuvoje prasidės ir trejus metus bus atliekamas žmogaus biologinės stebėsenos ir sveikatos tyrimas, kuris...
Medikų atlyginimai per devynerius metus išaugo tris kartus
Viešosiose gydymo įstaigose dirbančio medicinos personalo vidutinis darbo užmokestis (VDU) nuo 2016 m. iki 2025 m. I ket...
Pasitikrinkite: ar tinkamai matuojate kraujo spaudimą
Naujausi Europos kardiologų sąjungos duomenys rodo, kad aukštas kraujo spaudimas ir su juo susiję varginantys simptomai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų