Pirmadienis, 2023.06.05
Reklama

Kaip atpažinti autistą?

Birutė Litvinaitė | Šaltinis: Valstiečių laikraštis | 2019-04-08 09:54:29

„Autizmas – raidos sutrikimas, žeidžiantis žmogų per skaudžiausią vietą – komunikaciją. Jis gana plačiai paplitęs, tačiau vis dar nėra atskleistas iki galo, vis dar kelia daug klausimų. Įtariame, kad tai genetiškai paveldimas sutrikimas, bet autizmo genas nėra atrastas. Gal tai genetinė variacija, o ne sutrikimas?“, - svarsto Klaipėdos pedagoginės psichologinės tarnybos direktorės pavaduotojas Vidas Karvelis, jau 18 metų pats auginantis sūnų, turintį autizmo sutrikimą.

© Fotolia.com

 

Autizmo spektro sutrikimas, tarp kurių yra ir Aspergerio sindromas, - ne liga, nors turintieji šį raidos sutrikimą pripažįstami neįgaliais. Tai tiesiog kitokie žmonės, kuriems dėl neurologinių ypatumų sunku bendrauti.

Kiekvienas vis kitoks

Atskirti autistą nuo neturinčiojo šio sindromo nėra lengva, mat kiekvienas jų pasižymi didele simptomų įvairove.

„Anksčiau visi vaikai buvo tipiški, „normalūs“, išsiskirdavo iš kitų tik vienas kitas ir tuo atkreipdavo kitų dėmesį, o dabar didelė dalis jų netipiški. Tai nereiškia, kad jie sutrikę, tiesiog dabar tokie laikai, kad galime vaikus auginti saugiai, lepindami, jie tokie ir auga, labai individualūs, įvairūs, tad atskirti tipiškos raidos vaiką nuo netipiškos vis sudėtingiau“, - kalba V. Karvelis.

Ar tiesa, kad autistai elgiasi taip keistai, kad niekada nežinai, ko iš jų laukti? „Tie, kurie juos pažįsta, sako priešingai. Mat autizmo spektre visi turi savo rutinas, tad visada žinosi, ko laukti. Bet standartinėje situacijoje autizmo sutrikimą turintis žmogus pasielgs nestandartiškai, keistai, kitaip nei dauguma. Tačiau neurotipiškas asmuo irgi gali pasielgti kitaip“, - pasakoja pokalbininkas ir priduria, jog žmonės linkę baimintis psichinę negalią ar raidos sutrikimą turinčių žmonių, tačiau be reikalo - jie nėra pavojingi. Net mažiau pavojingi nei tipiški žmonės.

Kitaip komunikuoja

Tai kuo gi skiriasi autizmo sindromą turintis žmogus nuo neurotipiško? Anot V. Karvelio, atskirti galima iš komunikacijos.

„Autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai arba nebendrauja, arba bendrauja netinkamai: vis nepataiko, neatsižvelgia į kontekstą, kalba bet ką, per daug, vis užduoda tą patį klausimą, kartoja kokią frazę... Tik įgudęs specialistas, turintis patirties, atskiria autistą, nespecialistui sunku diagnozuoti, jis gali pateikti ir klaidingą diagnozę“, - sako V. Karvelis.

Vienas iš klaidingos diagnozės atvejų - motorikos sutrikimą turinčiam autistui klaidingai diagnozuotas cerebrinis paralyžius. Kitas atvejis – kadangi vaikas neatsiliepė šaukiamas, pamanyta, jog jis kurčias.

Diagnozuoti autizmą iš vieno simptomo tikrai negalima, jų turi būti bent keletas.

Išgyvena nerimą

Teigiama, kad autistai didžiąją dienos dalį išgyvena nerimą, jaudulį dėl kokio nors laukiančio įvykio. „Deja, taip, - sako V. Karvelis. – Dauguma jų jaučia netikrumą, nes jie neturi intuicijos, kuri pasakytų, kaip reikia elgtis, jie nuolat turi remtis pašnekovo reakcija, kuri gali ir apgauti. Todėl autistai dažnai turi psichologinių problemų, kurios kyla iš to nerimo.“

Vidas Karvelis su sūnumi Gyčiu. Asmeninio archyvo nuotr.

Gyvena užsidarę?

Ar tiesa, kad autizmo sutrikimą turintys asmenys dėl juos persekiojančio netikrumo bendraujant gali atsiriboti nuo žmonių, neatsiliepti į telefoną, nebendrauti?

„Kadangi jie labai įvairūs, tiksliai pasakyti sunku. Reikia pripažinti, kad yra ir neurotipiškų žmonių, kurie gyvena užsidarę. Jie gali sirgti kokia psichikos liga, kuri verčia užsidaryti. Kaip atskirti – autizmas ar psichikos liga? Autizmas pasireiškia nuo gimimo. Bet sakyti, kad autistai vengia žmonių, nebūtų tikslu“, - teigia V. Karvelis ir priduria, kad ir čia gali būti išimčių.

Pykčio priepuoliai?

Ar tiesa, kad turintieji autizmo sutrikimą nesugeba valdyti pykčio, įniršio, dėl to jų reikia saugotis - gali užpulti, įkąsti, įgnybti?

„Darželiuose yra tam tikra grupė vaikų, kurie taip pat patiria pykčio priepuolius, bet tik maža dalis jų turi autizmo sutrikimą. Pyktis užklumpa, kai vaikas nori, kad jo poreikis būtų patenkintas, bet jis to negauna. Tie, kurie dirba su vaikais, net sako, jog su turinčiaisiais autizmo sutrikimą lengviau nei su kitais vaikais. Mat kiti daug labiau reiškia pyktį, mažiau prognozuojami. Pyktis - dažna šiuolaikinių vaikų problema“, - atsako V. Karvelis.

Ypatingasis interesas

Kalbant apie autizmą, ypač Aspergerio sindromą, teigiama, esą šie netipiški žmonės turi ypatingąjį interesą – išskirtinai domisi viena kuria nors sritimi: gali valandų valandas kalbėti apie tai, kas juos domina.

V. Karvelis pripažįsta, kad tarp turinčiųjų Aspergerio sindromą yra daug įvairiose srityse talentingų žmonių. Tačiau talentas siauras – jie gali būti kokios nors srities aukščiausio lygio specialistai, profesoriai, o namie nemokėti išsivirti košės.

Nors dalis šių žmonių yra talentingi, kita dalis turi protinę negalią. Jų interesų ratas, sugebėjimas suprasti situaciją riboti.

Vienas iš šio raidos sutrikimo ypatumų – polinkis ką nors kaupti, kolekcionuoti. Kitaip nei tipiški žmonės, kaupiantys paprastai daiktus, kurie įdomūs visiems, turinčiųjų autizmo sutrikimą pomėgiai kaupti nėra tipiški. Pavyzdžiui, jie gali kaupti akmenukus.

„Jie jautresni aplinkai, mato pasaulyje daug didesnę įvairovę. Akmenukai, kurie kitiems atrodytų vienodi, jiems visi skirtingi, įdomūs“, - paaiškina pedagoginės psichologinės tarnybos atstovas.

Empatijos stoka?

Teigiama, kad, be komunikacijos problemų, autistų išskirtinis bruožas yra empatijos stoka, nes jie nesugeba perskaityti emocijų kitų žmonių veide, akyse ir galbūt todėl vengia žiūrėti į akis.

„Autistai užjaučia kitus, suvokia kitų skausmą, linkę padėti, jei supranta, kad kitam žmogui yra sunku. Tai, kad kitam yra sunku, tipiški žmonės supranta iš kūno kalbos. Tuomet prieina, apkabina, paguodžia. O turinčiajam autizmo sutrikimą sunku nuspręsti, kas atsitiko kitam žmogui, nes jis sunkiai nuskaito kitų žmonių emocijas“, - sako pokalbininkas.

Todėl, anot jo, nereikėtų vienareikšmiškai tvirtinti ir to, kad autistai nejaučia malonumo, kai juos apkabina, laiko už rankos – prisilietimas neva juos erzina. V. Karvelis pažymi, kad ir ši savybė gali suklaidinti, mat tipiškas žmogus irgi gali šalintis apkabinimo, jei yra patyręs smurtą arba tiesiog taip pripratintas nuo mažens.

„Kadangi autistai nesuvokia kultūrinių bendravimo niuansų, jie gali nejausti, kada galima apkabinti, o kada negalima. Čia jiems sunku. Kita vertus, jie turi sensorinių problemų - gali pasijusti nemaloniai, jei kas palies jų galvą ar kitą kūno dalį. Bet šią savybę gali turėti ir kai kurie tipiški žmonės“, - sako specialistas.

Ar Lietuvoje kitokiems pakanka dėmesio?

V. Karvelio pateiktais duomenimis, apie 2 proc. pasaulio žmonių turi autizmą. Ir vaikų, turinčių šį sindromą, gimsta vis daugiau. Pats autizmas, kaip sutrikimas, aprašytas tik 1943 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose, tad natūralu, kad į Lietuvą žinios apie sindromą atkeliavo vėliau ir pagalbos ilgą laiką visai nebuvo.

Jei vaikui diagnozuotas autizmas, skiriama neįgalumo pašalpa, bet jos nepakanka užsimokėti už visas paslaugas, kurios reikalingos jo ugdymui.

Pagalbą autistiškiems asmenims teikia logopedai, ergoterapeutai, kineziterapeutai, psichologai, psichiatrai, kartais prireikia masažuotojų ar kitų specialistų pagalbos. Efektyvi yra arklių, šunų, delfinų, muzikos terapija. Jos sušvelnina simptomus, padeda geriau adaptuotis. Jei vaikas gauna tinkamą ugdymą, jis ima elgtis kaip tipiškas vaikas.

Ką daryti įtarus autizmą

Tėvams, kurie įtaria, kad jų vaikui gali būti autizmo spektro sutrikimas, pirmiausiai patariama savo nuogąstavimus išsakyti šeimos gydytojui, pasitarti su juo. Gal jis nuramins, kad viskas gerai, o gal patars kreiptis į specialistus, kurie dirba su tokiais vaikais.

Patikimai diagnozuoti sutrikimą gali tik aukščiausio lygio specialistų komanda. Tokie specialistai Lietuvoje dirba dviejuose centruose – Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės Vaiko raidos centre ir Kauno klinikų Vaikų reabilitacijos ligoninėje „Lopšelis“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: autizmas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų