Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Kad mūsų vaikai kvėpuotų lengvai

vlmedicina.lt | 2012-11-09 14:05:05

Pasaulinę dieną prieš pneumoniją, kuri minima 2012 m. lapkričio 12 d., siekiama didinti visuomenės informuotumą apie pneumoniją (plaučių uždegimą), kaip aktualią visuomenės sveikatos problemą, ir skatinti šios ligos prevenciją, kad būtų  išvengta milijonų vaikų mirčių nuo šios ligos.

Logotipas

Šios dienos minėjimą organizuoja Globali koalicija prieš plaučių uždegimą (tarptautinių, vyriausybinių, nevyriausybinių bei bendruomeninių organizacijų, mokslo ir studijų institucijų, labdaros fondų ir asmenų tinklas), siekdama atkreipti potencialių rėmėjų, politinių sprendimų priėmėjų, sveikatos priežiūros specialistų ir visos visuomenės dėmesį į plaučių uždegimo problemą.

Plaučių uždegimas (pneumonija) − tai ūmi kvėpavimo takų infekcija, kuri neigiamai veikia plaučius. Plaučiai yra sudaryti iš mažų „maišelių“ – alveolių, kurie sveikam asmeniui kvėpuojant prisipildo oro. Tačiau kai asmuo serga pneumonija, alveolės yra užpildytos pūliais ir uždegiminiu skysčiu, kurie padaro kvėpavimą skausmingą ir mažina deguonies pasisavinimą.

Plaučių uždegimu (pneumonija) serga tiek vaikai, tiek suaugusieji, tačiau liga ypač pavojinga kūdikiams ir senyvo amžiaus žmonėms. Sergamumas Lietuvoje yra 3−4 atvejai 1000 gyventojų per metus. Lietuvoje ši liga užima 6-ą vietą tarp mirties priežasčių. Tikimybė susirgti plaučių uždegimu (pneumonija) labai priklauso nuo žmogaus organizmo gynybinių savybių, aplinkos sąlygų.

2009 m. Pasaulio sveikatos organizacija ir UNICEF paskelbė „Globalų pneumonijos prevencijos ir kontrolės veiksmų planą, kurio tikslas − vaikų apsauga nuo pneumonijos, jos prevencija ir gydymas:

Vaikų apsauga − propaguoti maitinimą krūtimi ir rankų plovimą bei patalpų oro taršos mažinimą;

Prevencija – skatinanti vakcinaciją, tinkamą mitybą, stiprinančią natūralias apsaugines organizmo funkcijas (pvz., maitinimas krūtimi 6 pirmuosius gyvenimo mėnesius);

Gydymas – kiekvienam vaikui suteikti teisę į tinkamą gydymą ir priežiūrą namuose,  jei reikia – ir sveikatos priežiūros įstaigoje, gauti antibiotikus ir deguonį, kad pasijustų geriau.

Svarbiausi faktai

• Pneumonija yra viena didžiausių vaikų mirties priežasčių visame pasaulyje. Nuo jos miršta 18 proc. visų vaikų  iki penkerių metų amžiaus visame pasaulyje.

• Kasmet nuo pneumonijos visame pasaulyje miršta apie 1,4 mln. vaikų iki penkerių metų amžiaus. Tai daugiau nei nuo AIDS, maliarijos ir tymų kartu paėmus.

• Skiepijimas, mitybos ir aplinkos sąlygų gerinimas gali sumažinti vaikų sergamumą pneumonija.

• Bakterinės kilmės pneumonija gydoma antibiotikais, tačiau apie 30 proc. pasaulio vaikų, sergančių pneumonija, negali  gauti jiems reikiamų  antibiotikų.

• Kasmet pasaulyje diagnozuojama beveik 155 milijonai vaikų pneumonijos atvejų.

• Pneumoniją gali sukelti virusai, bakterijos ir grybeliai.

Simptomai

Virusinės ir bakterinės pneumonijos simptomai yra panašūs. Tačiau virusinės pneumonijos simptomai gali būti kur kas įvairesni nei bakterinės pneumonijos.Virusinės pneumonijos simptomai: pasunkėjęs kvėpavimas ar ūmus kvėpavimo nepakankamumas, kosulys,

karščiavimas, šalčio krėtimas,  apetito nebuvimas, švokštimas (ypač esant virusinei infekcijai). Sunkus vaikų pneumonijos sutrikimas yra krūtinės susitraukimas įkvėpimo metu (sveikam žmogui įkvepiant, krūtinės plečiasi). Sunkiai pneumonija sergantys kūdikiai  negali valgyti ar gerti, gali prarasti sąmonę, gali atsirasti hipotermijos požymių  (kūno temperatūra nukrinta žemiau 35 °C ir pasireiškia traukuliai).

Rizikos veiksniai

Nors daugumos sveikų vaikų organizmas gali kovoti su infekcija, tačiau vaikams su sutrikusia imunine sistema susirgti plaučių uždegimu yra didesnė rizika. Netinkamos dietos arba netinkama mityba, netinkamas maisto ruošimas (nesilaikant asmens higienos normų) gali susilpninti vaiko imuninę sistemą. Tai ypač aktualu kūdikiams, kurie maitinami ne motinos pienu. ŽIV infekcijos ir tymai taip pat didina vaikų susirgimą pneumonija riziką. Iš aplinkos rizikos veiksnių dažniausiai yra šie: vidaus patalpų oro tarša, kurią sukelia iškastinio kuro naudojimas šildymui ir maisto gaminimui; ankštos gyvenamosios patalpos, tėvų rūkymas.

 Gydymas

Pneumonija gali būti gydoma antibiotikais. Jie paprastai yra paskiriami sveikatos centruose ar ligoninėse, bet didžioji dauguma vaikų pneumonijos atvejų gali būti sekmingai gydomi ir namuose. Hospitalizacija rekomenduojama tik sunkiais atvejais.

Profilaktika

Vaikų pneumonijos prevencija yra vienas iš pagrindinių užduočių, siekiant sumažinti vaikų sergamumą bei mirtingumą. Skiepai nuo Hib, Streptococcus pneumoniae, tymų ir kokliušo yra efektyviausias būdas užkirsti kelią vaikų pneumonijai. Svarbu gerinti vaiko organizmo apsaugą taikant tinkamą mitybą. Pavyzdžiui, žindymas motinos pienu per pirmuosius šešis gyvenimo mėnesius padeda veiksmingai užkirsti kelią vaikų pneumonijai ir sumažinti ligos trukmę.

Taip pat patartina kovoti ir su aplinkos taršos veiksniais, tokiais kaip oro tarša patalpose, ir sudaryti geras asmens higienos sąlygas ankštose gyvenamosiose patalpose. Kaip pneumonijos prevencijos priemonė, kiekvieną dieną skiriami antibiotikai ŽIV užsikrėtusiems vaikams.

Ekonominės išlaidos

Tyrimai parodė, kad tinkama pneumonijos profilaktika ir gydymas kasmet gali išsaugoti milijonus vaikų gyvenimų. Tinkamas pneumonijos gydymas gali apsaugoti 600 tūkst. vaikų nuo mirties visame pasaulyje. Gydymo išlaidos antibiotikais visiems pneumonija sergantiems vaikams (tarp jų gyvenantiems 42 skurdžiausiose pasaulio šalyse) siekia apie 600 mln. JAV dolerių per metus. Į kainą įskaičiuota gydymas antibiotikais ir sveikatos priežiūros darbuotojų mokymo išlaidos.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų