Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Ką vyrai turi žinoti apie sėklidžių vėžį

Dr. MIndaugas Danilevičius, gydytojas urologas | Šaltinis: vlmedicina / asmuo | 2020-04-23 11:00:12

Sėklidžių vėžys yra gana retas susirgimas, pasireiškiantis 1 proc. vyrų. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 30-40 naujų sėklidžių vėžio atvejų. Šiuo vėžiu dažniausiai suserga jauni (15-35 metų) vyrai.

Sėklidžių vėžio atsiradimą gali lemti daugelis veiksnių. Vienas iš jų - sėklidžių nenusileidimas, kuris 30-50 kartų padidina riziką sirgti sėklidžių vėžiu. Taip pat jei sėklidžių vėžiu serga pirmos eilės giminaičiai, jei vyrui nustatytas nevaisingumas, jei yra buvusios sėklidės traumos, persirgtos lytiškai plintančios infekcijos arba jei pacientas vartoja narkotikus (rūko kanapes) - visa tai gali būti susiję su didesne sėklidžių vėžio išsivystymo rizika.

Sėklidžių vėžys dažniausiai vystosi iš germinogeninių ląstelių. Tai ląstelės, kurios gamina lytines ląsteles (spermą). Klinikinėje praktikoje dažniausiai aptinkami 2 sėklidžių vėžio tipai: seminomos ir neseminomos. Neseminomos, lyginant su seminomomis, yra agresyvesnės. Neseminomos dažniau ir greičiau išplinta, sunkiau pasiduoda gydymui.

Dažniausiai šis vėžys pasireiškia neskausmingu vienpusiu kapšelio padidėjimu, sukietėjimu, darinio čiuopimu sėklidėje. Rečiau pasireiškia skausmu ar diskomfortu sėklidėje. Esant išplitusiam navikui, gali atsirasti nugaros, pilvo skausmai, kosulys, dusulys, skausmas krūtinėje.

Sėklidžių vėžys diagnozuojamas atliekant sėklidžių ultragarsinį tyrimą. Tai neskausmingas tyrimas, kurio metu ant sėklidės uždėjus ultragarsinį daviklį, matomas darinys. Siekiant nustatyti, ar vėžys išplitęs į kitus organus, atliekami išsamesni vaizdiniai tyrimai: krūtinės ląstos rentgenografija, krūtinės ląstos ir pilvo organų kompiuterinė tomografija, esant reikalui magnetinis rezonansas ar pozitronų emisijos tomografija.

Visais atvejais gydant išplitusį ir neišplitusį sėklidžių vėžį yra šalinama sėklidė. Pašalinus sėklidę, nustatomas vėžio tipas (seminoma ar neseminoma), o remiantis vaizdiniais tyrimais, įvertinamas išplitimas į kitus organus ir parenkamas gydymas.

Gydymo efektyvumas labiausiai priklauso nuo naviko tipo (seminoma ar neseminoma) ir nuo ligos išplitimo. Neišplitęs, bet kokio tipo sėklidės vėžys išgydomas visiems, o esant išplitusiam navikui, gydymo sėkmė siekia 40-80 proc. neseminomų ir 70-90 proc. - seminomų atvejais.

Sėklidžių vėžys yra vienas iš geriausiai gydymui pasiduodančių vėžių. Esant neišplitusiai seminomai, pagrindinis gydymo būdas yra sėklidės pašalinimas chirurginiu būdu. Dažnai po operacijos, 15 mėnesių laikotarpiu, navikas atsinaujina, todėl gali tekti taikyti papildomą spindulinį gydymą.

Esant išplitusiai seminomai, taikomas sėklidės pašalinimas ir chemoterapija. Kadangi neseminomos yra agresyvesnės, dažnai jos diagnozuojamos jau išplitusios, todėl gydomos pašalinant sėklidę ir chemoterapija.

Sėklidžių vėžys ir vėžio gydymo būdai neigiamai veikia vyro vaisingumą, todėl prieš pradedant gydymą, visiems pacientams, norintiems ateityje išsaugoti galimybę susilaukti palikuonių, yra rekomenduojamas lytinių ląstelių (spermos) užšaldymas spermos banke.

Siekiant anksti aptikti ir jei aptikote - visiškai išgydyti sėklidžių vėžį, rekomenduojama bent kartą per mėnesį apsičiuopti savo sėklides ir pastebėjus neigiamus pokyčius, kreiptis į gydytoją urologą.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų