Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Jei pirkti, tai tik iš bitininko

valstietis.lt | 2013-02-22 14:10:05

Žiema persirito į antrą pusę, tačiau svajojančių apie šiltas dienas, nesiliauja kankinę peršalimai, virusiniai susirgimai ir gripas. Pastebėta, kad net ir siaučiant baisiausioms epidemijoms dalis žmonių nesuserga. Vieni jų skiepijasi, kiti tikina nebijantys ligų, nes nuolat vartoja medų ir kitus bičių produktus.

Bitė
Genovaitės Privedienės nuotr.

Nerekomenduoja kūdikiams

Panevėžyje gyvenantis bitininkas Dainius Neniškis stebisi, kodėl žmonės medų prisimena tik tuomet, kai suserga. „Žinoma, karštas pienas ar vaistažolių arbata su medumi – geras vaistas peršalus, tačiau medų ir kitus bičių produktus reikėtų vartoti nuolat kaip profilaktikos priemonę, padedančią stiprinti imuninę žmogaus sistemą, tuomet ir ligų galima išvengti“, – tikino bitininkas.

Tiesa, pasak jo, medaus nerekomenduojama duoti kūdikiams ir alergiškiems žmonėms. Vaikui augant ar įtariant alergiją, iš pradžių medaus patariama duoti po truputį, o tik vėliau didinti jo dozes.

Skirtingo medaus skirtingos savybės

„Medus turi tų vaistinių augalų, iš kurių bitės suneša nektarą, savybių. Pavyzdžiui, labiausiai lietuvių vertinamas liepų medus tinka sergant peršalimo ligomis, angina, bronchitu ar nervų ligomis, kai skauda galvą. Jis skatina prakaitavimą, tad per dieną nepatartina suvalgyti daugiau nei 30 gramų šio medaus“, – perspėjo bitininkas.

Grikių medus turi daug mikroelementų ir geležies. Todėl itin tinka hemoglobino kiekiui kraujyje didinti. Aviečių medus puikiai tinka peršalus, kosint. Rapsų medus itin naudingas kamuojamiems žarnyno, skrandžio negalavimų. Nedideliais kiekiais tokio medaus gali ragauti ir diabetikai.

D. Nėniškis pabrėžė, kad bet kuris medus, ištirpintas karštame skystyje, praranda daugumą gydomųjų savybių.

Su plutele

Medus negenda tik tuomet, jei jis yra subrendęs. Jei medus per anksti išimtas iš avilio, jis gali surūgti. Tokį medų galima atpažinti iš nemalonaus, rūgštaus kvapo. Inde jis susisluoksniuoja, viršuje matosi sluoksnis skysčio.

Patikrinti, ar medus subrendęs, galima ir liaudišku būdu. Šviežias, dar nesutirštėjęs medus, pasemtas ir pilamas iš šaukšto, bėga nenutrūkstama srovele.

„Visas lietuviškas medus anksčiau ar vėliau sukietėja. Per kiek laiko medus susikristalizuos, priklauso nuo to, kiek jame yra gliukozės. Kuo meduje daugiau gliukozės, tuo greičiau jis susikristalizuoja. Paprastai šviežias natūralus medus skystas būna ne daugiau kaip 3 mėnesius“, – sakė pašnekovas.

Iš Lietuvoje bičių sunešto medaus ilgiausiai netirštėja grynas aviečių medus arba miško medus, kuriame yra lipčiaus. Pastarasis anot, bitininko, laikosi prasčiau nei kitas medus. Greičiausiai kristalizuojasi rapsų medus – išimtas iš korių jis sukietėja per savaitę.

Jei ant sutirštėjusio medaus paviršiaus susiformuoja balta plutelė, vadinasi, medus geras. D. Nėniškis atkreipė dėmesį, kad kristalizuodamasis medus šviesėja.

Vardinis“ medus

Pirkti medų jis pataria tiesiai iš bitininkų. „Taip galima nusipirkti pigiau ir tikėtis geresnės kokybės. Beveik visi bitininkai ant medaus pakuočių užklijuoja etiketes su savo bityno pavadinimu, adresu, telefono numeriais. Savo vardu jie garantuoja produkto kokybę. Todėl geriau rinktis tegu ir šiek tiek brangesnį „vardinį“ medų nei nežinia kokį ir nežinia iš kur“, – sakė D. Nėniškis.

Nijolė Baronienė,

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų