Prienų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, gavę pranešimą iš privataus veterinarijos gydytojo apie kiaulės skerdienoje nustatytas trichineles, patikrino ūkininko sodybą.
Rūdupio kaimo gyventojas namų sąlygomis praėjusį sekmadienį paskerdė kiaulę, kurią nusipirko iš kitame to paties rajono kaime gyvenančio ūkininko. Patikrinimo metu rasti 200 kg skerdienos, iš jos pagamintų pusgaminių ir subproduktų. Mėginį trichineliozei nustatyti ūkininkas pristatė veterinarijos gydytojui tik praėjus dviem dienom po paskerdimo. Nesulaukę tyrimo išvadų, keturi šios šeimos nariai jau buvo valgę iš užkrėstos mėsos keptus ir patroškintus kotletus.
Ūkiui, iš kurio buvo pirkta trichinelėmis užsikrėtusi kiaulė, surašytas Sodybai taikytinų apribojimo priemonių priėmimo aktas, pagal kurį bus taikomos gyvulių pardavimo apribojimo priemonės. Ūkyje auginami gyvuliai bus stebimi ir tikrinami.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena gyventojams, auginantiems ir namų sąlygomis skerdžiantiems kiaules, kad kiekvieną jų paskerstą kiaulę būtina ištirti dėl trichineliozės. Vaišinant draugus ar kaimynus patiekalais, pagamintais iš veterinarijos gydytojų nepatikrintos mėsos, gresia teisinė atsakomybė. Tik gavus veterinarijos gydytojo atsakymą, mėsą galima naudoti maistui. Turgavietėse kiaulieną ar laukinių gyvūnų mėsą reikėtų pirkti tik įsitikinus, kad yra veterinarijos laboratorijos antspaudas.
Kiaulės trichinelioze dažniausiai apsikrečia suėdę sergantį graužiką – pelę ar žiurkę. Žmonės užsikrečia suvalgę mėsos, kurioje yra trichinelių lervų. Todėl labai svarbu ūkiuose naikinti graužikus, kaip potencialius šios ligos platintojus.
Trichineliozė yra ūmus žmonių ir gyvūnų susirgimas, kurį sukelia Trichinella genties apvaliosios kirmėlės. Visos trichinelių rūšys yra pavojingos žmonių sveikatai. Lietuvos medicininės statistikos duomenimis, kasmet mūsų šalyje trichinelioze apserga kelios dešimtys žmonių, apie 20 % sudaro vaikai iki 15 metų.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba