Norvegų mokslininkai atliko tyrimą gydydami viduriuojančius pacientus... išmatomis. Ir gydymas pasirodė esantis efektyvus.
Visame pasaulyje stebimas sergamumo pseudomembraniniu kolitu didėjimas. Tai viena dažniausių komplikacijų po gydymo antibiotikais. Norvegų autoriai atliko tyrimą įtraukę 40 pacientų, kurie sirgo recidyvuojančiu pseudomembraniniu kolitu. Pacientams endoskopu arba į dvylikapirštę žarną, arba į storąją žarną buvo įleidžiamos išmatos. Išmatų donorais dažniausiai buvo pacientų giminaičiai.
Net 29 atvejais iš 40 jau po pirmos procedūros pacientai pasveiko, viduriavimas liovėsi. Iš likusių 11 pacientų dar 6 procedūra buvo pakartota, iš jų 4 taip pat atsikratė ligos. Taigi šio gydymo metodo efektyvumas pasirodė esąs 83 proc., kas net pranoksta šios ligos gydymo efektyvumą standartiniu metodu – antibiotikais. Metodo pranašumas dar ir tas, kad nebuvo pastebėta jokio nepageidaujamo pašalinio poveikio. Autoriai pabrėžia, kad procedūrą atlikti labai paprasta, ir tam tikrais atvejais ji galėtų būti taikoma kaip vertingas gydymo metodas.
„Išmatų transplantacija“ yra originalus ir naujas gydymo metodas, kurio efektyvumas įrodytas tik pavieniais klinikiniais atvejais. Tai pirmasis didesnės apimties tyrimas šiuo klausimu. Žinoma, kad tai taptų gydymo standartu, reikia ne tik platesnės apimties klinikinių studijų. Turi būti peržengti ir psichologiniai paciento, jo šeimos, o neretai ir gydytojo barjerai.
Tuo įsitikinome patys - Klaipėdos universitetinės ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas Žilvinas Šukys, išgirdęs apie šį tyrimą, stebėjosi ir teigė nežinąs ką pasakyti.
„Keistokas tyrimas. Nelabai noriu tikėti, kad tokie metodai taikomi Europos Sąjungoje. Jei tai būtų į Rytus nuo mūsų – labai nesistebėčiau“, - svarstė jis, klausinėdamas, kur apie tai būtų galima paskaityti.
Specialistas „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, jog pseudomembraninį kolitą sukelia Clostridium difficille bakterija: šių bakterijų yra kiekvieno žmogaus žarnyne, tačiau sutrikus žarnyno bakterijų santykiui, jos išveši, ima dominuoti, tampa patogeninėmis ir sukelia uždegimą.
„Pseudomembraniniu šis kolitas vadinamas dėl to, kad endoskopiškai ant žarnyno sienelių stebimos pseudomembranos - sunkiai nusivalančios geltonos gleivės. Tai endoskopinio vaizdo išraiška. Ši Clostridium difficille sukelta liga pasitaiko pacientams, gydomiems antibiotikais, imunosupresiniais vaistais kartu su antibiotikais, onkologinėmis ir sisteminėmis ligomis sergantiems ypač vyresnio amžiaus žmonėms, gaunantiems hormonus arba citostatikus“, - informavo Ž. Šukys.
Pseudomembraninis kolitas gydomas antibiotikais.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Results of fecal donor instillation therapy for recurrent Clostridium difficille-associated diarrhea. K. Gaborg, B. Waagsbo, A. Stallemo, J. Matre, A. Sundoy. Scand. J. Infect. Dis. 42:857-861(2010)