Britanijos mokslų akademijos Karališkosios draugijos parodoje buvo pristatyta novatoriška technika, kurią pasitelkus iš savų kamieninių ląstelių bus galima išauginti prarastus dantis.
Manoma, kad neilgai trukus bioinžineriniu būdu sukurti dantys pakeis tradicinius dantų implantus.
Eksperimente, kuris tęsėsi penkerius metus, visiškai funkcionuojantys dantys buvo auginami iš suaugusių individų kamieninių ląstelių, taikant augimą stimuliuojančius cheminius faktorius.
Nors daug paprasčiau dantų auginimui laboratorijoje panaudoti embrionines ląsteles, mokslininkai šios metodikos atsisakė vien dėl etinių kontraversijų ir labai aukštos galutinio produkto kainos, kuri siekia beveik 50 000 svarų sterlingų už dantį.
Bioinžineriniai dantys bus ilgalaikiai, prieinami daugeliui pacientų, nes jų kaina du tris kartus viršys dabartinių implantų kainą. Kadangi danties audiniai bus auginami iš to paties paciento kamieninių ląstelių, audinių atmetimo reakcijos nesitikima ir imunosupresantai nebus naudojami.
Tęsiant tolesnius ląstelių savybių tyrinėjimus, studijuojami ir gyvūnijos pasaulio dantų kaitos dėsningumai. Pastebėta, kad ryklių ir gyvačių prarasti dantys nuolat atsigamina “konvejeriniu būdu” dėka danties plokštelės, kurią užpildo kamieninių ląstelių audinys.
Išdygus žmogaus pastoviems dantims analogiškas audinys tuoj pat nunyksta.
Plačiau:
https://royalsociety.org/news/2014/SSE-adult-stem-cells/