Šeštadienis, 2025.05.03
Reklama

Intensyvus depresijos gydymas senyvame amžiuje sumažina mirtingumą (1)

vlmedicina.lt | 2013-07-08 00:01:55

JAV atliktame tyrime analizuota, kaip depresijos gydymas susijęs su mirties rizika. Tyrime dalyvavo 1226 asmenys, kurie ištirti dėl depresijos simptomų.

Psichiatras dr. A. Veryga
Psichiatras A. Veryga atkreipia dėmesį, jog depresijos nereikia painioti su bloga nuotaika. Juozo Dapšausko nuotr.

Gydant specialistui rizika mirti sumažėjo

Visi tiriamieji suskirstyti dvi grupes: vienoje grupėje buvo tie, kuriems diagnozuota depresija, kitoje - tie, kuriems ši diagnozė nepasitvirtino. Kartu su šeimos gydytoju depresija sergančių ligonių gydymą kuravo depresijos terapijos specialistas. Jis konsultavo šeimos gydytojus visais šios ligos gydymo klausimais, organizavo ligoniams psichoterapijos užsiėmimus, rekomendavo vaistus ir jų dozes.

Pacientai buvo gydomi ir stebimi dvejus metus. Per šį laiką 405 ligoniai mirė. Analizė parodė, kad sunkia depresija sergančių ir įprastai gydomų ligonių mirties rizika buvo didžiausia. Ligoniai, kuriuos gydė šeimos gydytojas ir konsultavo specialistas, turėjo tokią pačią riziką mirti, kaip ir depresija nesergantys pacientai. Rizikos sumažėjimas šiuo atveju atitiko 24 proc. Lengva depresija sergantiems ligoniams reikšmingo mirties rizikos padidėjimo nebuvo nustatyta.

Išvados logiškos

Gydytojas psichiatras dr. Aurelijus Veryga „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė nesistebįs tyrimo rezultatais,  nes žmogaus sveikata nėra vien fizinė, nuo psichikos sveikatos labai priklauso ir fizinė būklė.  Todėl esą logiška, kad žmonių, kurie sirgo nuotaikos sutrikimais ir kuriems buvo skiriamas deramas gydymas, psichoterapija, rizika mirti  sumažėjo.

„Ne paslaptis, kad žmogaus nuotaika, tikėjimas, nusiteikimas sveikti taip pat susijęs su sveikimo rezultatais. Apie tai daug kalba ir šią sritį analizuoja ne tik psichiatrai, bet ir sveikatos psichologai, kurie turėtų dirbti su sunkiai sergančiais pacientais, kad jie neprarastų vilties. Juk  sergant nuotaikos sutrikimais, depresija ir pan., blogėja organizmo gynybinė sistema“, - sakė A. Veryga.

Pagalba sergantiesiems Lietuvoje

Ar sergantieji depresija Lietuvoje gauna tinkamą gydymą? A. Veryga paaiškino, jog gulintieji ligoninėse ir  dar turintieji psichologinių problemų rimtesnę pagalbą gauna tik didesnėse ligoninėse. O negulintiesiems ligoninėje pagalbos sistema yra sukurta – tam tarnauja visuose rajonuose veikiantys  pirminiai sveikatos priežiūros centrai, į kuriuos kreipiantis siuntimas nėra reikalingas.

Bet yra kita didelė problema -  žmonės nesugeba atpažinti nuotaikos sutrikimų ir į gydytoją kreipiasi pavėluotai. Arba gėdijasi kreiptis, kad kiti nesijuoktų, jog jis yra „psichas“.

„Turiu pacientų, kurie ateina ir paskui  sako, kad be reikalo dvejus metus kankinosi, nesiryžo kreiptis anksčiau. Gydymo efektas paprastai būna gana greitas, apie dvi savaites, o žmonės iki tol prasikankina metų metus, ima net gerti... Eiti pas  psichiatrus nereikia nei varžytis, nei gėdytis“, - sakė A. Veryga.

Lietuvoje, jo požiūriu, labiau trūksta psichologinės pagalbos, sunkiau prieinama psichoterapinė pagalba, o geriausia situacija su vaistais -  juos gali skirti ir šeimos gydytojas.

Kaip atpažinti depresiją

Psichiatras atkreipia dėmesį, jog depresijos nereikia painioti su bloga nuotaika, kuri turi konkrečią priežastį ir kurią pašalinus nuotaika pasitaiso.

„Depresija turi aiškius simptomus - ilgą laiką trunkanti bloga nuotaika, kuri nepasitaiso pašalinus priežastį. Tačiau niekas kitas, išskyrus patį žmogų, tos nuotaikos įvertinti negali. Tie, kurie serga depresija, paprastai tą blogą nuotaiką įvertina 2-4 balais, buvusią gerą nuotaiką  paprašius įvertinti 10 balų. Apie viską imama galvoti negatyviai, pesimistiškai, gyvenimas atrodo vis nemielesnis, nematoma perspektyvų. Pasidaro sudėtinga ką nors veikti, sunku keltis rytais, sutrinka dėmesys, pomėgiai, kurie teikdavo pasitenkinimą, nebeteikia malonumo. Kai kuriems sutrinka miegas, apetitas (gali sumažėti arba padidėti). Būna, kai kuriems depresija reiškiasi ir fiziniais požymiais, gali atsirasti skausmai, sutrikti virškinimas“, - galimus depresijos simptomus vardijo gydytojas.

vlmedicina.lt

Šaltinis

BMJ 2013 Jun 05;[EPub Ahead of Print], JJ Gallo, KH Morales, HR Bogner, PJ Raue, J Zee, ML Bruce, CF Reynolds

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų