Antradienis, 2024.07.16
Reklama

Inkstų akmenys: kam jie gresia ir kaip išvengti ūmaus priepuolio

Šaltinis: vlmedicina | 2021-04-20 13:16:19

Esate 35–50 m. amžiaus vyras, dirbate biure, judate ne per daugiausia, tačiau sveikai maitinatės, valgote daug špinatų, pomidorų ir net nenujaučiate, kad inkstuose formuojasi akmenys, kol vieną dieną jie praneša apie save ūmiu stipraus skausmo priepuoliu. Inkstų akmenligė vystosi darbingo amžiaus žmonėms. Tris kartus dažniau ji užklumpa vyrus. Apie inkstų akmenis, jų atsiradimo priežastis ir gydymo bei profilaktikos būdus kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoju urologu Arūnu Jaškevičiumi.

Arūnas Jaškevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

Kas yra inkstų akmenligė?

„Akmenys – tai medžiagų apykaitos sutrikimas, kai inkstuose pradeda kauptis druskų kristalai, kurių organizmas nesugeba natūraliai pašalinti. Būdami inkstuose jie nesukelia jokių nemalonių simptomų, todėl tyliai gali augti ne vienerius metus. Kol akmuo nedidelis, iki 5 mm, gali natūraliai pasišalinti su šlapimu. Pradėję leistis didesni akmenys užstringa šlapimtakyje ir sukelia labai stiprius, nepraeinančius skausmus. Tokius akmenis būtina skubiai šalinti. Priklausomai nuo individualaus atvejo, kartais užtenka sumažinti šlapimtakio uždegimą, kad akmuo natūraliai išeitų, o kartais reikia ir chirurginės intervencijos“, – sakė gydytojas urologas A. Jaškevičius.

Kodėl susidaro akmenys?

Inkstų akmenys gali būti net devynių rūšių, tačiau dažniausiai, net 85 proc. atvejų, pasitaiko kalcio oksalatai. Tai šlapime netirpūs kristalai, kurie formuojasi dėl kalcio pertekliaus ir kepenų išskiriamų oksalatų. Morkos, šparaginės pupelės, svogūnai, žuvis, jautiena, vištiena – tai produktai, kuriuos vartojant kepenyse susidaro daug oksalatų. Per daug kalcio organizme gali būti dėl skirtingų priežasčių: sutrikusios inkstų veiklos, per intensyviai iš žarnyno pasisavinamo kalcio, taip pat dėl sutrikusių hormoninių liaukų veiklos, kai kauluose esantį kalcį eikvoja pats organizmas.

Inkstai reguliuoja medžiagų pusiausvyrą organizme. Kai jie nebespėja pašalinti kalcio pertekliaus, šis sudaro junginius su oksalatais, ir pradeda formuotis akmenys. Anot gydytojo urologo Arūno Jaškevičiaus, tinkama dieta gali sumažinti kalcio oksalatų akmenų susidarymą, o reguliarus profilaktinis patikrinimas padeda aptikti tokius akmenis, kol jie dar nedideli.

Inkstų uratiniai akmenys – podagros palydovai

Dar viena inkstų akmenų rūšis – uratiniai akmenys, susidarantys sutrikus medžiagų apykaitai, kai žymiai padidėja šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje ir šlapime. Dėl to inkstuose pradeda kauptis šlapimo rūgšties kristalai, o organizmas nesugeba jų natūraliai pašalinti. Uratiniai akmenys būdingi net 50 proc. podagra sergančių žmonių.

Infekcijos ir medikamentų vartojimas

Dėl inkstų ir šlapimo takų infekcijų šlapimas tampa labai koncentruotas. Dėl to gali pradėti formuotis infekciniai inkstų akmenys. „Akmenų inkstuose gali atsirasti ir dėl tam tikrų medikamentų vartojimo. Pavyzdžiui, kortikosteroidų, kurie naudojami skausmui malšinti reumatinėmis ligomis sergantiems ligoniams, o pastaruoju metu – ir COVID-19 infekcijai gydyti“, – sakė gydytojas urologas A. Jaškevičius.

Po ŽIV gydymo kurso inkstuose dažnai susidaro indinavirinių akmenų. Sergant inkstų kanalėlių acidoze, gali pradėti formuotis itin kieti, sunkiai gydymui pasiduodantys kalcio fosfatų akmenys. Gydytojai žino tokį šalutinį specifinių vaistų poveikį ar ligų simptomus, todėl, esant tokioms indikacijoms, stebi, ar paciento inkstuose nesiformuoja akmenų.

Kaip laiku aptikti inkstų akmenis?

„Inkstuose esančius akmenis, dar nebylius ir nesukeliančius skausmų, galima pamatyti ištyrus ultragarsu arba rentgeno aparatu. Inkstų ir šlapimtakio apžiūra turėtų būti kiekvieno vyresnio nei 30 m. žmogaus kasmetinės sveikatos profilaktikos kalendoriuje“, – sakė gydytojas urologas A. Jaškevičius. Ne visus akmenis prireikia šalinti. Tinkamai sudarius dietą ir vartojant pakankamai vandens, jie savaime pasišalina iš organizmo . „Jei akmuo yra nedidelis, mes paliekame jį stebėti. Taip pat svarbu išsiaiškinti jo susidarymo priežastis – ar tai įprastas kalcio oksalatas, ar dėl šlapimo rūgšties susidaręs uratinis akmuo. Kol akmuo neišėjęs, jo sudėties nustatyti negalime, bet būna, kad žmogus atsineša anksčiau su šlapimu pasišalinusį akmenį, kurį galima ištirti laboratorijoje. Tokius „suvenyrus“ reik4tų pasilikti, nes jie gali padėti tolesniam gydymui. Paprastai tam pačiam žmogui auga vienos rūšies akmenys“, – sakė gydytojas A. Jaškevičius.

Stiprus skausmas reiškia priepuolį

Daug pacientų apie inkstuose susidariusius akmenis sužino tik skubiosios pagalbos skyriuje, kur patenka prasidėjus ūmiam 7–8 balų skausmui, kai akmuo pradeda leistis šlapimtakiu ir ten užstringa. Maži akmenys, iki 4–5 mm, nors ir sukelia nemalonių pojūčių, paprastai patys pasišalina su šlapimu. Jei akmuo didesnis, jis užstringa šlapimtakyje, šlapimas nebegali nutekėti arba nutekėjimas sulėtėja, inksto kolektorinė sistema plečiasi. Užstrigęs akmuo dirgina šlapimtakį, jame prasideda uždegimas. Aštrus skausmas jaučiamas viename ar kitame šone, nugaros juosmens srityje, po šonkaulių lanku. Skausmas leidžiasi į kirkšnį ir neslopsta. Vaistai nuo skausmo gali kažkiek jį sumažinti, tačiau priežasties nepašalins. Žmogus turi kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą.

„Šlapimtakyje užstrigusius inkstų akmenis reikia kaip įmanoma greičiau pašalinti. Akmenis reikia suskaldyti į mažesnius gabalėlius, kad jie galėtų laisvai nutekėti su šlapimu. Mažiausiai invazinis skaldymo būdas – ekstrakorporinė litotripsija, kai tiesiai į akmenį nukreipiamos smūginės bangos. Šiuo metodu galima suskaldyti akmenis viršutiniame ir viduriniame šlapimtakio trečdalyje ir prie pat šlapimo pūslės. Jei akmuo įstringa apatinėje šlapimtakio dalyje, kur jo negalima diagnozuoti rentgeno spinduliais, akmuo skaldomas lazeriu, įvedamu per natūralias angas“, – sakė gydytojas urologas A. Jaškevičius.

Ekstrakorporinė litotripsija

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre ekstrakorporinės litotripsijos atliekamos Dienos chirurgijos centre. Litotripsijos būdu galima skaldyti ne tik šlapimtakyje įstrigusius, bet ir iki 2 cm skersmens akmenis, kurie dar glūdi pačiuose inkstuose. Tokių operacijų metu nepažeidžiami šlapimo takai. Tai pažangiausias, labiausiai organizmą tausojantis gydymo būdas. Operacija užtrunka 45–60 minučių. Priklausomai nuo akmens dydžio ir struktūros, parenkamas tinkamas smūginių bangų stiprumas ir dažnis. Gydytojas procesą stebi echoskopu. „Akmenų skaldymas ekstrakorporine litotripsija yra saugi operacija. Jos metu pacientas išlieka sąmoningas, skausmas numalšinamas intraveniniais medikamentais. Operacijos metu pacientas jaučia tik maudimą užpakalinėje juosmens srityje. Po operacijos dar porą valandų stebime pacientą, atliekame pakartotiną echoskopiją. Akmens skeveldros gali pradėti pasišalinti tą pačią dieną, po savaitės ar net po pusmečio“, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centro urologas. Nereikia išsigąsti, jei pirmajame šlapime po litotripsijos bus kraujo priemaišų. Tai normalu. Geriant daug vandens, inkstas išsivalo ir šlapimas tampa skaidrus.

Vandens svarba inkstams

2–2,5 l vandens per parą būtina išgerti suaugusiam žmogui. „Jeigu organizmas gauna mažiau nei 1,2 l vandens, šlapimo koncentracija didėja, inkstams tenka intensyviau dirbti, jie nebesugeba pašalinti druskų kristalų. Negaudamas pakankamai skysčių, organizmas negali natūraliai pašalinti inkstuose susidariusių akmenų ir jie toliau didėja. Gamtoje visur veikia tie patys dėsniai. Jei upė yra vandeninga, srovė nuneša net ir didelius akmenis, o vaga išlieka švari. Jei vandens srautas sumažėja, upės dugnas pamažu užsineša sąnašomis“, – sakė gydytojas urologas.

Nejudrumas silpnina kaulus

Sveika gyvensena, fizinis krūvis svarbus visam organizmui. Jei didžiąją dalį dienos praleidžiate ant kėdės prie kompiuterio, o vakare pereinate ant sofos, organizmas prisitaiko prie tokio gyvenimo būdo. Apkrovos negaunantys kaulai pamažu netenka jiems stiprumą suteikiančio kalcio, krauju jis nukeliauja į inkstus, kur turi būti pašalintas su šlapimu. Kai inkstai nebesugeba sureguliuoti medžiagų pusiausvyros, kalcio kristalai kaupiasi ir, besijungdami su kitomis medžiagomis, formuoja akmenis.

Dieta, kurioje draudžiami špinatai ir kitos daržovės

Anot gydytojo, geriausia, kai mityba yra įvairi, o maisto vartojama saikingai. Universalių dietų nėra, nes kiekvieno iš mūsų organizmas yra skirtingas. Specialiai tam žmogui pritaikytą dietą turi sudaryti specialistas. Pavyzdžiui, žmonėms, kuriems padidėjusi šlapimo rūgštis ir inkstuose susidaro uratinių akmenų, draudžiama valgyti, atrodytų, pačius sveikiausius, įvairių populiarių dietų rekomenduojamus produktus – riebią žuvį, špinatus, lęšius. Morkos, šparaginės pupelės, pomidorai, svogūnai lemia didesnį oksalatų išskyrimą, todėl turi būti ribojami žmonėms, kuriems inkstuose formuojasi akmenys iš kalcio oksalatų. Visiems asmenims, kuriems yra didelė rizika susirgti akmenlige, patariama vengti kavos ir šokolado, riboti druskos vartojimą.

Akmenlige sergantiems žmonėms siūlomos dietos:

 

Rekomenduojama

Ribojama

Draudžiama

OSKALURIJA

Daržovės: baltagūžiai, Briuselio, žiediniai kopūstai, moliūgai, agurkai, žirniai, baklažanai

Vaisiai: abrikosai, bananai, melionai, kriaušės, vynuogės

Kruopos ir miltiniai gaminiai: Įvairios kruopos, balta duona

Augalinis aliejus

Pieno produktai – pirmoje dienos pusėje

Mėsa – pirmoje dienos pusėje

Bulvių ir kopūstų dieta periodiškai

Daržovės: morkos, šparaginės pupelės, svogūnai, pomidorai

Cikorija, stipri arbata

Produktai, turintys daug kalcio: pieno produktai, vytinta žuvis, sezamas, migdolai, džiovinti abrikosai

Mėsa, žuvis: jautiena, vištiena, drebučiai, kepenys, menkės

Produktai, turintys daug vitamino C: serbentai, obuoliai, ridikai

Kava, šokoladas

Daržovės: salierai, rabarbarai, špinatai , rūgštynės, petražolės

Sultiniai

URATURIJA

Daržovės: baltagūžiai, žiediniai kopūstai

Kruopos: grikiai, avižos, kviečiai, ryžiai

Vaisiai, citrinų sultys

Produktai, turintys daug magnio: džiovinti abrikosai, juodosios slyvos, jūros kopūstai, sėlenos

Sviestas ir augalinis aliejus

Miltų produktai: kvietinė duona iš rūpių miltų

Mėsa, žuvis: neriebi mėsa, virta žuvis – pirmoje dienos pusėje

Pieno produktai – pirmoje dienos pusėje

Kiaušiniai

Miežių ir avižų nuovirai

Ankštiniai: žirniai, pupos

Mėsa: jautiena, vištiena, triušiena, rūkytas kumpis

Grybai

Kava, kakava, stipri arbata, šokoladas

Žuvis: sardinės, silkės, menkės, riebios žuvys

Mėsa: kiauliena, aviena, subproduktai (kepenys, inkstai, smegenys)

Daržovės: lęšiai, špinatai, Briuselio kopūstai

Sultiniai

FOSFATURIJA

Sviestas, augalinis aliejus

Kruopos ir miltiniai gaminiai: manų kruopos, ryžiai, makaronai, aukščiausios ir I rūšies miltai

Daržovės: bulvės kopūstai, morkos, agurkai, pomidorai, arbūzai

Vaisiai ir uogos: abrikosai, vyšnios, kriaušės, slyvos, braškės

Mėsa: jautiena, kiauliena, virta dešra Kiaušiniai

Kruopos ir miltiniai gaminiai: kukurūzų kruopos, 2 rūšies miltai

Pieno produktai: pienas, grietinė

Silpnai gazuotas mineralinis vanduo

Pieno produktai: sūris, varškė

Mėsa ir žuvis: vištiena, jautienos kepenys, žuvis, ikrai

Daržovės: pupelės, žirniai

Kruopos: avižos, perlinės, grikiai, soros

Šokoladas

Gazuotas mineralinis vanduo

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Jei pučia pilvą, priežastis gali būti ne tik maistas
Pilvo pūtimas, pilnumo, tempimo jausmas pažįstamas daugeliui. Kartais šiuos pojūčius lemia aiškios priežastys, pavyzdžiu...
 Gastroenterologė įspėja: apie storosios žarnos vėžį signalizuoja du simptomai
Storosios žarnos vėžys – liga, kuria sergantys asmenys dažnai nė neįtaria turintys kokių nors sveikatos sutrikimų....
Karštų dienų iššūkiai: kaip pasirūpinti savimi nėštumo metu
Nėštumas vasarą gali kelti tam tikrų iššūkių, tačiau laikantis keleto patarimų, galima sumažinti diskomfortą ir užtikrin...
Senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems žmonėms – daugiau paslaugų
Visiems privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems gyventojams Lietuvoje teikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fond...
Į Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovės pareigas skiriama dr. Aušra Širvinskienė
Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) vadovo pareigas nuo rugpjūčio 1 d. pradeda eiti dr. Aušra Širvinskienė,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų