Šeštadienis, 2025.01.18
Reklama

Inksto pašalinimas sergant vėžiu tebelieka gydymo standartu

vlmedicina.lt | 2013-12-30 00:01:32

Jau daug metų inkstų vėžiu sergantiems ligoniams netgi esant išplitusiai ligai buvo atliekama inksto pašalinimo operacija. Per pastaruosius metus atsirado daug modernių ir efektyvių vaistų, kurie ženkliai pagerino ligonių prognozę.

Mindaugas Danilevičius
Dr. Mindaugas Danilevičius. Algirdo Kubaičio nuotr.

Operacija padidina išgyvenamumą

Kadangi tyrimai, kurių duomenimis, inksto pašalinimo operacija pagerina ligonio prognozę, yra gana seni ir atlikti be šiuolaikinių vaistų, pastaraisiais metais nebebuvo galutinai aišku, ar tokios praktikos turėtų būti toliau laikomasi.

JAV mokslininkai atliko registro duomenų analizę nuo 1993 iki 2010 metų vertindami inksto pašalinimo operacijų skaičiaus pokyčius. Nuo 1993 iki 2004 metų operacijų skaičius didėjo, o nuo 2005 metų stebėtas nežymus mažėjimas. Kadangi registre buvo registruoti ir ligos recidyvai bei ligonių mirtys, pavyko nustatyti ryšį tarp operacijos ir šių įvykių.

Pasirodė, kad inksto pašalinimo operacija padidina ligonių išgyvenamumą lyginant juos su pacientais, kuriems ši operacija nebuvo atlikta. Statistiškai panašios tendencijos išliko tiek iki 2004 metų, tiek ir po 2005 metų.

Galutiniam atsakymui į šį klausimą reikia randomizuotų prospektyvinių tyrimų, tačiau iki tol rekomenduojama išlaikyti nefrektomiją kaip standartinį gydymą.

Efektyviausiais būdas - operacija

„Pirmo pasirinkimo, pagrindinis ir efektyviausias inkstų vėžio gydymo būdas - chirurginė operacija. Chirurginiu būdu inkstų vėžio pašalinimas (inksto rezekcija, tai yra dalinis inksto pašalinimas arba viso inksto pašalinimas - nefrektomija) išlieka iki šiol auksiniu standartu lokalizuoto inkstų vėžio gydymo algoritmuose“, - portalui VLMEDICINA.LT paaiškino gydytojas urologas medicinos mokslų daktaras Mindaugas Danilevičius.

Jo pateiktais duomenimis, operacija gali būti atliekama atviru būdu arba laparoskopiškai, tai yra kai panaudojami specialūs chirurginiai instrumentai, jie įleidžiami į pilvo ertmę pro mažus pilvo sienos pjūvelius. Tokiems pacientams tenka kur kas trumpiau gydytis stacionare, jie greičiau pasveiksta, juos mažiau vargina skausmai po operacijos nei tuos, kuriems atlikta atvira operacija.

„Tačiau ne visais atvejais galimas inksto pašalinimas laparaskopiškai, todėl kiekvienu atveju ligoniai aptariami bendrame gydytojų pasitarime ir sprendimai priimami dalyvaujant visam personalui, o kartais ir pačiam ligoniui. Įprasta, jog pacientas supažindinamas su gydymo galimybėmis, tai yra privalo žinoti, kokie gydymo būdai apskritai galimi, kokie jų privalumai bei trūkumai, kas bus taikoma, kokios perspektyvos jo laukia ateityje“, - pasakojo dr. M. Danilevičius.

Radioabliacija

Lietuvoje inkstų vėžiu sergantys ligoniai gydomi lygiai taip pat kaip ir visame pasaulyje, - pažymėjo urologas.

Viena iš naujovių - tai naviko destrukcija (suardymas) elektros srovės sukeliamu karščiu, kai kontroliuojant kompiuterine tomografija į naviką įkišama plona adatėlė, kuria sukeliant aplinkiniuose audiniuose karštį sunaikinamas navikas.

„Tokį gydymo būdą (radioabliaciją, ar kitaip termodestrukciją)  taip pat sėkmingai taikome atskirais inkstų vėžio gydymo atvejais. Svarbu paminėti, jog jeigu pašalinamas vienas inkstas, likęs inkstas ima dirbti kur kas intensyviau, tuo būdu stengiasi užtikrinti normalią inkstų funkciją. Tokiu atveju hemodializės nereikalingos. Atskirais atvejais, kai dėl tumorų (inkstų vėžio) gelbstint gyvybę tenka šalinti abu inkstus arba kai pašalinus vieną kitas neveikia, - gali tekti taikyti ir hemodializes, tačiau tai nutinka labai retai. Taigi turėdami tik vieną inkstą daugelis pacientų gali  gyventi normalų gyvenimą“, - sakė portalo konsultantas M. Danilevičius.

Kiti gydymo būdai

„Tiek chemoterapija, tiek spindulinis gydymas kovoje su inkstų vėžiu mažai efektyvūs, todėl beveik netaikomi. Gydymas medikamentais (imunoterapija interferonu) efektyvus, kai yra nustatytos vėžio metastazės kituose organuose, pvz.: plaučiuose ar kitur. Kartais imunoterapija gali būti taikoma ir po operacijos, kai operacija neradikali arba jei jau iki operacijos buvo nustatytos metastazės kituose organuose. Įprastai po operacijos interferonas neskiriamas, tačiau jei liga progresuoja ir sekant ligonį atsiranda tolimųjų metastazių, gali būti gydoma ir medikamentais. Sukurta ir biologinė taikinių terapija - tai medikamentai, skirti blokuoti tam tikrus specifinius fermentus (proteinkinazes), kurie padeda vėžinėms ląstelėms augti, plisti. Tokie fermentai aptinkami inkstų vėžio ląstelių paviršiuje, todėl blokuojant šiais medikamentais fermentus, sustabdomas inkstų vėžio ląstelių dalijimasis, augimas, kitaip tariant,  sutrikdoma vėžio mityba“, - informavo dr. M. Danilevičius.

Embolizacija

Tais atvejais, kai pacientas labai sunkios būklės, kraujuoja ar operacinis gydymas kontraindikuotinas, arba atskirais atvejais ir prieš operaciją galima taikyti naviko embolizaciją (kai kontroliuojant rentgenu endoskopiškai dirbtinai blokuojamos inksto arterijos šakos, maitinančios inksto tumorą, tuo būdu sutrikdoma naviko kraujotaka, kad jis sunyktų).

„Kiekvienas atvejis vis kitoks, todėl konsultacijos metu ar iš karto po jos visuomet rekomenduoju susirašyti visus rūpimus klausimus, kad nepasimirštų ir galėtumėte iš karto arba kito vizito metu juos aptarti“, - sakė Klaipėdos universitetinėje ligoninėje dirbantis M. Danilevičius.

Šaltinis

Utilization of Cytoreductive Nephrectomy and Patient Survival in the Targeted Therapy Era.  Int. J. Cancer 2013 Nov 04;[EPub Ahead of Print], SL Conti, IC Thomas, JC Hagedorn, BI Chung, GM Chertow, TH Wagner, JD Brooks, S Srinivas, JT Leppert

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl slenka plaukai ir kaip tinkamai juos prižiūrėti?
Žiemą nemažai žmonių skundžiasi plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, n...
Pirtis ir maudynės lediniame vandenyje: kokių klaidų svarbu vengti?
Pirtis – tai tikras žiemos malonumas, o užsigrūdinusiems ir drąsesniems dar daugiau pramogų gali suteikti maudynės...
Žiemos sporto traumos: ką turėti vaistinėlėje ruošiantis slidinėti ar pramogauti lauke?
Sausio ir vasario mėnesiai – pats slidinėjimo kelionių pikas. Šiai pramogai Lietuvos geografinė padėtis nėra pati...
Gydytojas psichiatras: geriausias vaistas nuo liūdesio – veiksmas
Trečiasis sausio pirmadienis laikomas liūdniausia diena metuose ir tradiciškai vadinamas liūdnuoju pirmadieniu (angl. bl...
Ūžesys ausyse. Kaip su juo susidraugauti?
Ūžesys, skambesys, „žiogai“, „laidai“, cypimas – visi šie apibūdinimai skirti klausos feno...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų