Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Į sveikatos apsaugos ministro portfelį ryžtingiausiai nusitaikė socialdemokratai

Mindaugas Savickas | 2012-10-19 00:01:35

Iš trijų pirmąjį Seimo rinkimų turą laimėjusių partijų aiškų pasiryžimą užimti sveikatos apsaugos ministro postą demonstruoja vieninteliai socialdemokratai. Tarp potencialių būsimosios koalicijos narių, tarp kurių dar yra Darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijos, socialdemokratai, atrodo, turi labiausiai išgrynintus tikslus, taip pat aiškiausią, nors ir populizmo nestokojančią sveikatos politikos viziją.

Kas bus sveikatos apsaugos ministru, dar neaišku, bet aišku, kad sėkmingai sveikatos politikai įgyvendinti būtina kompetencija. © Fotolia.com

Socialdemokratų tikslas –  pasitikėjimo sveikatos apsaugos sistema sukūrimas

Gydytojas, istorikas ir Seimo narys Vytenis Povilas Andriukaitis, paklaustas apie socialdemokratų lūkesčius sveikatos apsaugos sistemoje artimiausiems metams, nevyniojo žodžių į vatą – sveikatos politikos formavimas ir tam būtina ministro kėdė yra vienas iš socialdemokratų partijos tikslų. „Tam turime visą būrį stiprių kandidatų – Juozą Oleką, Joną Kairį, Juozą Raistenskį ir daugelį kitų, įskaitant mane“, – sakė V. Andriukaitis.

Vytenis Povilas Andriukaitis
Vytenis Povilas Andriukaitis pabrėžia pasitikėjimo sveikatos apsaugos sistema svarbą. Asmeninio archyvo nuotr.

Kalbėdamas apie galimus sveikatos apsaugos sistemos pokyčius, pašnekovas prioritetinėmis įvardino keletą sričių: nacionalinės sveikatos įstaigų sistemos sukūrimą; šeimos gydytojų tinklo plėtrą kaimiškose vietovėse ir galimą jo mažinimą mieste, dalį pacientų srauto nukreipiant tiesiai pas specialistus; sveikatos sistemos, apimančios sveiko gyvenimo būdo skatinimą, sveikatos švietimą, ligų prevenciją ir profilaktiką, stiprinimą.

Pabrėždamas pasitikėjimo sveikatos apsaugos sistema svarbą, pašnekovas pasiūlė prisiminti vasaros Londono olimpiadą: „Ten buvo vienas epizodas, rodomas per televizorių, olimpinių transliacijų metu. Raidės NHS, National Health System, nacionalinė sveikatos sistema. Ir užrašas – „Mes didžiuojamės savo nacionaline sveikatos apsauga“. Mūsų tikslai sveikatos apsaugoje būtų pasiekti, jeigu ir mes, kaip britai, galėtume pasakyti – didžiuojamės savo nacionaline sveikatos sistema“,– teigė V. Andriukaitis ir nurodė, kokiu keliu būtų to siekiama.

„Lietuvoje taip pat buvo galvojama, kad mes sukursime nacionalinę sveikatos įstaigų sistemą, o greta jos funkcionuos privačių įstaigų sistema su aiškia takoskyra tarp to, kas finansuojama iš valstybės biudžeto, ir kas – iš pačių pacientų kišenės, jeigu jie rinktųsi privačias paslaugas. Tačiau ši sistema taip ir nebuvo sukurta, nors įstatymas yra. Socialdemokratų netenkina dabartinė padėtis, kurioje nėra tiksliai aišku, už ką reikia mokėti, o už ką – ne. Esu tikras, kad minėtos sistemos sukūrimas pagaliau išspręstų šiandien de facto galiojančią dviprasmišką ir neaiškią mokėjimo už medicinos paslaugas tvarką. Būtų įteisinta konstitucinė nuostata, kad medicinos pagalba, jeigu ji teikiama valstybinėse įstaigose, yra nemokama“, – tikino jis.

„Mūsų vizijoje nacionalinė sveikatos sistema ir sveikatos įstaigų sistema būtų du atskiri, bet vienas kitą papildantys dalykai. Nacionalinė sveikatos sistema apimtų ne ligų gydymą, bet profilaktiką, sveikatos ekonomiką, sveiką gyvenimo būdą, sveikatos švietimą, ekologiškų, sveikų produktų gamybos skatinimą, turėtų būti vykdomos sveikų miestų, sveikų mokyklų programos. Tuo dabar turėtų užsiimti Nacionalinė sveikatos taryba, deja, ji yra tik patariamoji, ir realybėje nevykdo daugelio savo funkcijų“, – nurodė pašnekovas.

Darbo partija kortų neatskleidžia

Darbo partijos pirmininko pavaduotojas Vytautas Gapšys „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, kad partija dar nėra iki galo išdiskutavusi, kas galėtų užimti sveikatos apsaugos ministro postą. Jis aiškina, kad vis dar vyksta rinkimų kampanija, rengiamasi antrajam turui, todėl esą reikėtų laikytis nuoseklumo ir apie konkrečius kandidatus kalbėti jau po balsavimo.

„Dabar minėti pavardes būtų per daug skubota. Sprendimą turi priimti partija, po antrojo rinkimų turo, ir ji tą sprendimą priims. Tikrai neskubame su šiais dalykais“, – sakė V. Gapšys.

Komentuoti temos nepanoro ir pirmininkas Viktoras Uspaskichas, pasiūlęs skambinti Seimo Sveikatos reikalų komiteto narei Dangutei Mikutienei, tačiau su viena realiausių partijos kandidačių į ministrus susisiekti taip ir nepavyko. Apibendrinant galima teigti, kad minėta partija dideliu noru užimti šį postą nedega arba bent jau jo kol kas nedemonstruoja, o ryžto papasakoti apie savąją sveikatos apsaugos viziją turi dar mažiau.

„Tvarka ir teisingumas“ žvelgia realistiškai

Artūras Razbadauskas
Artūras Razbadauskas mano, kad prastas Liberalų ir centro partijos pasirodymas šiuose rinkimuose susijęs su ankstesne nesėkme bandant reformuoti sveikatos apsaugą. Algirdo Kubaičio nuotr.

Atrodo, kad ši partija iš visų trijų turi mažiausiai noro atsisėsti ant sveikatos apsaugos ministro kėdės. Esą šį postą užims kurios nors iš didžiųjų koalicijos partnerių atstovas, o „Tvarka ir teisingumas“ tokia nėra. Bene geriausio partijoje šios srities specialisto gydytojo prof. Artūro Razbadausko teigimu, situaciją reiktų vertinti realistiškai – sveikatos apsaugos ministro portfelis būsimojoje vyriausybėje turėtų atitekti arba socialdemokratams, arba darbiečiams. „Neturiu iliuzijų, kad  ministro postą galėčiau užimti aš ar kuris nors kitas „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas. Ir neverta daug aušinti burnos, nes tokios kalbos būtų tik spekuliacijos“, – aiškino A. Razbadauskas.

Kalbėdamas apie požiūrį į sveikatos apsaugos politiką ir priežastis, kodėl partija nesiekia jai vadovauti, pašnekovas pateikė pavyzdį, kai, jo teigimu, vienos mažesniųjų partijų –  Liberalų ir centro sąjungos ir jos deleguoto ministro Algio Čapliko pradėta reforma patyrė fiasko.

„Manau, kad toks prastas Liberalų ir centro partijos pasirodymas šiuose rinkimuose buvo susijęs būtent su ankstesne nesėkme bandant reformuoti sveikatos apsaugą. Reikia suprasti, kad sveikatos apsaugos ministro portfelis nėra nei lengvas, nei populiarus, o norint reformuoti, reikia turėti ir daug kompetencijos, ir daug galimybių. Akivaizdu, kad šiuo atveju nebuvo nei vieno, nei kito. Šioje srityje efektyviai dirbti galima tik turint didesnę paramą Seime ir kompetentingų specialistų. Tai puikiai įrodė minėtas pavyzdys“, – pabrėžė A. Razbadauskas.

Mindaugas Savickas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų