Šeštadienis, 2023.06.10
Reklama

Hospitalizacija padidina nėščiųjų trombozės riziką

vlmedicina.lt | 2013-11-21 00:01:52

Naujos studijos rezultatai parodė, kad hospitalizacija nėštumo metu padidina veninės tromboembolijos (VTE) riziką iki 17,5 karto. Ši rizika keturis kartus didesnė moterims, kurios stacionare praleidžia mažiausiai tris dienas. Net šešis kartus didesnė rizika patirti VTE išlieka dar 28 dienas išvykus iš ligoninės.

Palata
Redakcijos archyvo nuotr.

Viena pagrindinių mirties priežasčių

Nėštumo metu vykstantys hormoniniai poslinkiai didina kraujo krešumą ir tokiu būdu apsaugo moteris nuo savaiminių persileidimų ar gausaus kraujo kiekio netekimo gimdymo metu. Taigi visos nėščiosios ir gimdyvės turi didesnę tromboembolijų riziką.

Veninės tromboembolijos siejamos su giliųjų venų tromboze ir plaučių embolija. Ši komplikacija svarbi tuo, kad yra viena pagrindinių nėščiųjų ir gimdyvių mirties priežasčių. Besivystančiose šalyse ji sudaro 1-2/1000 nėščiųjų. Tuo tarpu diagnozuoti tromboemboliją nėštumo metu yra sunku, nes pagrindiniai simptomai: kojų patinimas, blauzdos skausmai ar dusulys - nereti nėščiosioms ar gimdyvėms, ir neturinčioms tromboembolijos.

Hospitalizacija riziką padidina 17,5 karto

Jungtinėje Karalystėje pateikti kohortinės studijos, kurioje dalyvavo 14-44 metų amžiaus 206 786 moterys, turėjusios vieną ar daugiau nėštumų 1997–2010 metais, duomenys.

Rezultatai parodė, kad hospitalizacija nėštumo metu padidina veninės tromboembolijos riziką iki 17,5 karto. Šešis kartus didesnė veninės tromboembolijos rizika išlieka iki 28 dienų išvykus iš ligoninės ir keturis kartus didesnė toms moterims, kurios yra 35 ir daugiau metų amžiaus, hospitalizuojamos didesnio nėštumo ir praleidžia ligoninėje mažiausiai tris dienas.

Studijos rezultatai verčia pergalvoti veninės tromboembolijos profilaktikos antikoaguliantais taikymą nustatytos rizikos moterims. Taip pat ir antikoaguliantų parinkimą, nes tradiciškai vartojamas heparinas skatina osteoporozę ir padidina kraujavimo riziką.

Vytautas Rauba
Vytautas Rauba. Algirdo Kubaičio nuotr.

Riziką ligoninėje didina hipodinamija

Kodėl gulėjimas ligoninėje didina veninės tromboembolijos riziką? Klaipėdos universitetinės ligoninės Nėštumo patologijos skyriaus vedėjas gydytojas akušeris ginekologas Vytautas Rauba portalui vlmedicina.lt  paaiškino, jog šią riziką didina hipodinamija, t.y. sumažėjęs judėjimas, ir tam tikros ligos, kaip venų išsiplėtimas ir pan. Kaip tik prieš pokalbį jis konsultavo Traumatologijos skyriuje gulinčią nėščią moterį, kuriai buvo lūžusi blauzda ir atlikta operacija.

„Jai labai aukšta tromboembolijų rizika, nes turi nuolat gulėti, todėl buvo skirtas heparinas“, - sakė V. Rauba.

Kodėl gulėjimas didina veninės tromboembolijos riziką? „Trombų susidarymą sąlygoja kraujo krešumo padidėjimas, kraujo tėkmės sulėtėjimas, kraujagyslių sienelių pažeidimas. Nėštumo metu jau savaime ši rizika padidėja, nes venose sulėtėjusi tėkmė, organizmas padidina krešumą, kad moteris nekraujuotų“.

Trombozės riziką didina ir skrydžiai lėktuvu

Gydytojas V. Rauba pažymi, kad veninės tromboembolijos riziką padidina ne tik nėštumas, bet ir skridimas lėktuvu. Pasaulyje per metus lėktuvuose nuo tromboembolijos miršta apie 100 tūkst. žmonių. Kodėl?

„Lėktuve nėra kur pavaikščioti, žmogus priverstas kelias valandas sėdėti. Ypač pavojinga sėdėti pasidėjus koją ant kojos. Jei yra venų išsiplėtimas, polinkis į krešumo padidėjimą, po ilgesnio sėdėjimo stojantis susidaro trombai ir žmogus gali mirti“, - paaiškino jis. Todėl gydytojas prieš skrydžius ir po jų visada pasivaikšto.

Ypač naudinga, sakė jis, pavaikščioti ant pirštų galų, padaryti pasistiebimo pratimus, o prieš skrydį  ar ilgą kelionę autobusu profilaktiškai išgerti aspirino. Lipant laiptais naudinga remtis puse pado, kad daugiau įsitemptų blauzdos raumenys, gulint pakelti kojas aukštyn.

Kaip diagnozuojama venų tromboembolija? „Ligonis skundžiasi, kad išsiplėtusios venos, apčiupinėjant jaučiami venoje sukietėjimai. Ištiriami krešumo rodikliai, jei reikia, atliekamas doplerometrinis kraujotakos tyrimas, padaroma plaučių nuotrauka, atliekami kiti tyrimai“.

Turinčiosioms šios ligos riziką skiriami antikoaguliantai.

Šaltinis

Risk of first venous thromboembolism in pregnant women in hospital: population based cohort study from England;Alyshah Abdul Sultan, Joe West, Laila J Tata, kate M Fleming, Catherine Nelson-Piercy, Matthew J Grainge;BMJ, 7 Nowember 2013.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vabzdžių įgėlimai: pataria, kaip kovoti su niežuliu
Šiltąjį sezoną viešnagę gamtoje gali apkartinti vabzdžiai. Neretai įgėlimo vietą ima niežėti. Kaip numaldyti niežulį, ka...
Lietuvos širdies ir kraujagyslių ligų žemėlapis: raudonas signalas 12-oje savivaldybių
Lietuvos darbingo amžiaus (40-64 m.) gyventojų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) sergamumo bei mirtingumo žemėlapis ats...
Euromelanomos diena: prevencinė patikra padės anksti aptikti piktybinę ligą
„Santaros klinikos aktyviai įsitraukia į akciją ir didžiausias mūsų indėlis – specialistų dalyvavimas j...
Inovatyvus gydymas: ar jis pasiekiamas onkologiniams pacientams?
Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 18 tūkst. naujų vėžio atvejų. Šiandien daugybė onkologinių ligų, pritaikius inovatyv...
Tobulėjantys krūties vėžio diagnostikos bei gydymo metodai – užkarda klastingai ligai
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kaip ir visose šalies ar Europos gydymo įstaigose, kuriose gydomi krūties vėžiu serga...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų