Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Gydytojai: žiemos maudynių pasekmės gali varginti visą gyvenimą(5)

Daiva Pauliukevičienė | 2014-02-07 00:01:20

Kasmet minias smalsuolių į Palangą sutraukia sveikuolių rengiamos masinės maudynės jūroje. Šiltai apsirengę žmonės stebi ruoniais vadinamų drąsuolių iššūkį sau patiems, kai didžiulis būrys žmonių ant apledėjusio jūros kranto išsirengia ir puola į ledinę jūrą. Po kelių akimirkų visi jie jau bėga atgal, įraudę skuba rengtis. Visa ši minia šoka ir tikina, kad tai yra geriausias jų potyris bei stiprios sveikatos šaltinis. Tačiau gydytojai nepataria beatodairiškai tikėti tokiomis kalbomis ir primygtinai rekomenduoja nepasiduoti azartui, o grūdintis palengva.

Ruoniai
Žiemos maudynių mėgėjai tikina, kad tai yra geriausias jų potyris bei stiprios sveikatos šaltinis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Į ledinę jūrą pataria neskubėti

UAB „Nefridos“ klinikos vadovas, šeimos gydytojas Virginijus Kontrimas įsitikinęs, kad maudynės ledinėje jūroje nėra sveikas dalykas. Staigus kūno temperatūros pasikeitimas iš pliuso į minusą esąs didžiulis stresas organizmui ir tampa visokių ligų bei organizmo funkcijų sutrikimų priežastimi.

„Negaliu kalbėti apie ruoniais vadinamus žmones, kurie lediniame vandenyje maudytis yra įpratę. Tikiu, kad jie to išmoko palaipsniui grūdindamiesi. Tačiau neabejodamas sakau - iš karštos pirties į eketę neriantys žmonės labai rizikuoja savo sveikata, o kartais net gyvybe“, - teigė gydytojas V. Kontrimas.

Atsparumą ligoms bei grūdinimąsi medikai pataria ugdyti palaipsniui, jokiu būdu nebandyti tokių iššūkių iškart puolant į eketę ar jūrą. Ypač tiems, kieno imunitetas yra nusilpęs, gydytojas pataria geriau išsikaitinus pirtyje apsilieti vėsiu vandeniu ar net apsitrinti sniegu, bet nelįsti į ledinį vandenį. Ir prie tokių procedūrų organizmą reikėtų pratinti.

V. Kontrimo įsitikinimu, maudynės šaltoje jūroje ar nėrimas į eketę sukelia ligų paūmėjimus bei tampa naujų susirgimų priežastimi. Ypač tokios maudynės pavojingos širdies ir kraujagyslių, reumatinių, sąnarių, plaučių ligų turintiems asmenims. Šie susirgimai po tokio šoko organizmui staiga paūmėja.

Kai kurie neigiami reiškiniai po tokių rizikingų maudynių žmogų gali kamuoti visą likusį gyvenimą. Gydytojas tikino, kad tarp tokių ligų yra ginekologinės bei urologinės ligos. Kai šeimos gydytojai supranta, kad jiems prieinamais būdais ištirti bei pagydyti šias ligas nepavyks, siunčia tokius pacientus pas specialistus.

Sveikuoliams tenka atsakomybė už naujokus

„Kiekvieną savo žingsnį reikėtų pasverti ir apsvarstyti. Kartais vienas neapgalvotas poelgis, kad ir maudynės pasidavus bandos instinktui gerai tam nepasiruošus, gali sukelti ligą, kuri vargins visą likusį gyvenimą“, - aiškino gydytojas.

V. Kontrimas įsitikinęs, kad sveikuoliai turėtų labai gerai išaiškinti kiekvienam naujam prie jų būrio prisidėjusiam žmogui, kaip reikia pasiruošti žiemos maudynėms jūroje, ir prisiimti atsakomybę už būtinos informacijos pateikimą. Juk susirgę žmonės vėliau eikvoja valstybės lėšas, prideda gydytojams darbo, o svarbiausiai, taip alina patys savo organizmą.

„Retai pastebime, kad po tokių maudynių žmonės iškart susirgtų. Nors būta ir tokių atvejų, kai neužsigrūdinę, iš anksto nepasiruošę panašiems dalykams žmonės suserga staiga. Užtat lėtinių susirgimų paūmėjimas būna labai dažnas ir akivaizdus. Nereta ir tokių atvejų, kai po žiemos maudynių apsirgęs žmogus sužino jau seniau turėjęs ligą. Ne iš vieno paciento esu girdėjęs, jog jie gailisi žiemą maudydavęsi jūroje arba išsikaitinę pirtyje šokdavę į eketę. Patys pacientai tokius anksčiau turėtus pomėgius įvardija kaip lėtinės ligos priežastį“, - dalijosi patirtimi šeimos gydytojas.

Pakenkti gali ir jauniems vyrams

27 metų darbo stažą turintis gydytojas urologas Gintautas Kukulskis teigia, kad didžioji dauguma normalų imunitetą turinčių žmonių gali nepajusti jokių blogų simptomų po žiemos maudynių, tačiau silpnesnio imuniteto žmonės rizikuoja susirgti urologinėmis ligomis. Dažniausia jų – prostatos uždegimas.

„Neturiu duomenų, kad nuolat ir nuosekliai grūdinęsi ir žiemą lediniame vandenyje maudęsi vyrai senatvėje dėl to turės problemų dėl urologinių susirgimų. Tačiau analizuodamas paciento ligos istoriją neretai randu pirminę priežastį – maudynes šaltame vandenyje. Pirmieji vienos dažniausiai pasitaikančių ligų – prostatos uždegimo – požymiai yra šlapinimosi sutrikimai, įvairūs skausmai, žmogus gali karščiuoti. Pas urologą daugiau pacientų apsilanko būtent šaltuoju metų laiku“, - teigė gydytojas G. Kukulskis.

Specialisto teigimu, maudynės šaltame vandenyje vienodai pavojingos tiek jauniems, tiek vyresniems vyrams.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Gerardas Fabijonavičius buvo dar atviresnis. Pasak jo, net tie, kas iš karštos pirties lenda į šaltą vandenį, rizikuoja savo sveikata.

Virginijus Kontrimas
V. Kontrimo įsitikinimu, maudynės šaltoje jūroje ar nėrimas į eketę sukelia ligų paūmėjimus bei tampa naujų susirgimų priežastimi. Algirdo Kubaičio nuotr.

„Į ligoninę dažniausiai atvažiuoja vyrai, susirgę sėklidžių uždegimu, ūmiu prostatitu. Kartais neišvengiame net chirurginės intervencijos. Tokiu būdu tenka gelbėti sėklidę, nes žmonėms labai skauda, sunku vaikščioti, pakyla temperatūra. Be abejo, jeigu vyras negali pajudėti, liga atsiliepia ir lytinėms funkcijoms. Tokie sėklidžių uždegimai ir jauno amžiaus žmonėms sveikatos nesuteikia“, - tikino gydytojas G. Fabijonavičius.

Prisiminimai apie žiemos nuotykį kartais gali būti ir labai skausmingi, dėl rakinančio skausmo žmonės kartais negali vaikščioti.

Saugotis derėtų ir vasarą

Specialistas pasakojo, kad ligą gali sukelti ne tik maudynės žiemą, bet ir ilgai neįšylantis vanduo vasarą. Viena prostatito priežasčių yra sušalimas. O jeigu susergama prostatitu, reikėtų nepamiršti, kad jis turi tendenciją kartotis. Tai reiškia, kad taip sunegalavusio vyro gyvenimo kokybė krenta – vystosi impotencija ir kaip pasekmė - psichologiniai reiškiniai.

„Kartais noras pasirodyti prieš kitus - apsinuoginusiam nerti į ledinį vandenį – gali būti pirmas ir paskutinis. Kitą kartą tokio spektaklio nebebus, nes teks ilgai gydytis. Tiesiog visur reikalingas saikas. Niekas nesako, kad neįmanomos tokios maudynės, bet viską reikia daryti su protu. Juk žinome, kad pasilinksminimai pirtyse dažnai būna ne be alkoholio fono. Tada stabdžiai nebeįsijungia ir žmogus gali padaryti nepataisomą klaidą. Matydamas sveikuolių būrį suprantu, kad tarp jų gali būti ir nepasiruošusių tam žmonių. Bandos instinktas kartais įveda į transą“, - pasakojo gydytojas.

G. Fabijonavičiaus patirtis sako, kad ligos gali užklupti ir moteris. Joms gresia cistitai bei ginekologinės ligos. Moterys po tokių ūmių peršalimų vargsta visą gyvenimą.

Tiek vyrams, tiek moterims panašių ligų pasikartojimas gali lemti ir nevaisingumą.

„Svarbiausia yra ne tik tai, kad dėl tokio lengvabūdiškumo gali tekti ilgai ir brangiai gydytis, bet kad gyvenimo kokybė gali pablogėti negrįžtamai“, - tikino specialistas.

Nuo maudynių apsirgusių dar nesutiko

Tačiau sveikuolių vedlys Dainius Kepenis portalui VLMEDICINA.LT sakė nesutinkąs su gydytojų kalbomis – jos esančios visiškai nepagrįstos.

Jis tikino, kad didžiųjų žiemos maudynių jūroje rytą visi jų dalyviai susirenka į rytinę mankštą, kurioje naujokai gauna pirmąją maudymosi abėcėlę. Iki tol patirties neturintys žmonės būna paruošiami tiek fiziškai, tiek psichologiškai, tad jiems viskas būna aišku.

„Tokių žmonių, kurie pirmą kartą neria į šaltą vandenį, aš mačiau 31 tūkstantį ir nebuvo nė vieno nelaimingo atsitikimo. Jeigu nors vienas žmogus būtų susirgęs, jau seniai mūsų mokyklą būtų uždarę, nes yra tiek daug kontroliuojančių organizacijų, kurios kokius dešimt metų pakabinusios virš mūsų laikė savo snapus, laukdamos, kada bus galima kirsti“, - juokavo sveikuolių vadas.

Paklaustas, ką tie, kurie po maudynių suserga, daro neteisingai, D. Kepenis tikino tokių per 25 metus dar nematęs.

Dainius Kepenis
D. Kepenis: „Tokių žmonių, kurie pirmą kartą neria į šaltą vandenį, aš mačiau 31 tūkstantį ir nebuvo nė vieno nelaimingo atsitikimo“. Algirdo Kubaičio nuotr.

„Jeigu kas nors sakė, kad susirgo būdamas pas mus maudynėse, norėčiau sužinoti, kas jis yra. Kartą garsus profesorius per radiją aiškino, kad po maudynių prie jo kabineto sėdi eilė ūmiu prostatitu susirgusių vyrų. Paskambinau profesoriui ir paklausiau šių žmonių pavardžių, paaiškinau, kad turiu jų atsiprašyti. Tada paaiškėjo, kad tokių žmonių nėra. Tiesiog tie vyrai visą gyvenimą ir taip sėdi prie šio profesoriaus kabineto“, - pasakojo D. Kepenis.

Sveikuolis pasakojo sužinojęs, kad prostatitas nėra peršalimo rezultatas. Šia liga susergama dėl kelių priežasčių. Tos priežastys – netinkamas gyvenimo būdas, per mažai judėjimo ir netinkama mityba. Dar svarbiau – nedarnus gyvenimas šeimoje, nereguliarūs lytiniai santykiai. Trečioji priežastis – ištvirkavimas.

Jeigu vyras, elgdamasis netinkamai visais šiais aspektais, įšoka į šaltą vandenį, tai šaltis tik pažadina ir išryškina seniai rusenusią problemą.

D. Kepenis tikino, kad šią teoriją patvirtino ne vienas garsus šalies urologas. Paklausti, kodėl dėl ūmaus prostatito kaltina maudynes, profesoriai esą teigia negalintys garbingų žmonių kompromituoti kalbėdami apie netinkamą gyvenimo būdą.

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (5)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų