Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotus siūlymus, kurie leis karantino metu gydančiam gydytojui pačiam, be teismo sprendimo, nuspręsti infekuotus žmones, kurie nesutinka gydytis patys, gydyti ne ilgiau kaip mėnesį, kol jie taps nepavojingi aplinkiniams.
Tai numatyta Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pakeitimo projekte, kuriam pritarė parlamentarai.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tai leis užtikrinti, kad užsikrėtę ypač pavojingomis infekcinėmis ligomis žmonės mažiau kontaktuotų, o prireikus juos būtų galima hospitalizuoti bei izoliuoti, kai šie nesutinka.
„Tai svarbi naujovė, kuri leis valdyti infekcinių ligų plitimą ir apsaugoti aplinkinius nuo tų, kurie nesutinka savo noru gydytis bei izoliuotis, kai serga ypač pavojingomis infekcinėmis ligomis. Gydymas ir izoliacija būtų skiriami be teismo sprendimo iki tol, kol žmogus taps nepavojingas kitiems. Žinoma, tai būtų taikoma tik visoje šalyje esant paskelbtam karantinui ir tik jei kitų infekcinių ligų valdymo priemonių nepakanka arba jei infekcinė liga jau labai išplito, t.y. kilo epidemija“, - sako ministras A. Veryga.
Tai reiškia, kad ypač pavojingos infekcijos plitimo laikotarpiu motyvuotą sprendimą dėl priverstinio gydymo ir hospitalizavimo galės priimti gydantis gydytojas.
Jis tokį sprendimą galėtų priimti ir tais atvejais, kai žmogus, įtariamas, kad serga ypač pavojinga liga, yra be sąmonės ar nesugeba teisingai įvertinti savo sveikatos būklės, o jį būtina skubiai gydyti norint išgelbėti gyvybę.
Taip pat ir tuomet, jei nėra pakankamai laiko gauti nepilnamečio arba neveiksnaus žmogaus atstovo sutikimo, kai šis serga ar įtariamas, kad serga ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, turėjo sąlytį su sergančiaisiais.
Iki šiol tokius sprendimus visada turėjo priimti trijų gydytojų komisija, maksimaliam 7 dienų izoliavimo ar hospitalizavimo laikotarpiui.
Šiuos teisės aktų pakeitimus dar turi pasirašyti LR Prezidentas.
Lietuvoje – 581 koronavirusu užsikrėtęs žmogus
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra patvirtinti 581 užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejai. Šie duomenys surinkti iš visų laboratorijų, kuriuose šie tyrimai atliekami.
Per kovo 31 dieną ištirti 1849 ėminiai. Bendrai iki šiol iš viso ištirti 12574 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso.
Visais atvejais jau pradėti arba bus pradėti epidemiologiniai tyrimai.
SAM ragina žmones vadovautis medikų ir institucijų nurodymais, tai yra, maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.