Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Geležies papildų vartojimas nėštumo metu būtinas

vlmedicina.lt | Šaltinis: vlmedicina | 2013-06-26 15:26:44

Apie 32 milijonams moterų pasaulyje nėštumo metu nustatoma anemija. Dažniausia jos priežastis - geležies deficitas kraujuje. Geležies deficitas turi įtakos nėštumo išeitims bei vaisiaus vystymuisi.

Eglė Kliukaitė
Eglė Kliukaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Ryšys tarp hemoglobino koncentracijos ir naujagimio svorio

Anglų ir amerikiečių mokslininkai išanalizavo daugiau nei 90 įvairių studijų, kurios nagrinėjo anemiją ir geležies vartojimą nėštumo metu, duomenis. Jose dalyvavo daugiau nei du milijonai moterų.  Buvo vertinamas prenatalinio geležies papildų vartojimo: kiekio ir trukmės poveikis nėščiųjų moterų anemijai, hemoglobino kiekiui, nėštumo išeitims ir vaisiaus vystymuisi.

Iki šiol buvo manoma, kad geležies deficitas nėštumo metu padidina priešlaikinio gimdymo riziką. PSO rekomenduojamas geležies kiekis nėštumo metu sudaro  60 mg geležies kasdien.

48 randomizuotuose tyrimuose (17 793 moterų) ir 44 kohortinėse studijose buvo nustatyta, kad geležies papildų vartojimas padidina hemoglobino koncentraciją  iki 4,59 g/l lyginant su kontroline grupe ir žymiai sumažina anemijos riziką, geležies deficitą, anemijos dėl geležies stokos ir mažo svorio naujagimio riziką. Tačiau didelės reikšmės priešlaikiniam gimdymui neturi.

Tyrimai parodė, kad padidinus geležies kiekį bent 10 mg per dieną (iš viso iki 66 mg per dieną) 12 proc. sumažėja anemijos, 3 proc. mažo svorio naujagimio rizika, o naujagimio svoris padidėja 15,1 g. O padidinus hemoglobino kiekį kraujuje 1 g/l, vaisiaus svoris padidėja 14 g.

Ryšys tarp geležies papildų vartojimo trukmės ir nėštumo baigčių nebuvo nustatytas.

Mokslininkai padarė išvadą, kad kasdieninis geležies papildų kiekis, ypač pirmame ir antrame nėštumo trimestre, didėjanti hemoglobino koncentracija kraujuje turi tiesioginį ryšį su vaisiaus svoriu ir kartu mažėjančia mažo svorio naujagimio rizika.

Todėl, daugelyje šalių siekiant didinti antenatalinių programų efektyvumą, reikėtų atsižvelgti į moksliškai pagrįstą kasdieninio geležies kiekio ir kraujo rodiklių nėštumo metu korekciją.

Pasisavinimas iš maisto produktų ribotas

Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo, jog geležies poreikis per parą vyrams yra apie 10 mg, moterims - 15 mg.  Nėštumo ir žindymo laikotarpiu geležies poreikis per parą padidėja 20-25 mg.

„Net ir subalansuota, visavertė mityba (valgant produktus, turinčius daug geležies) garantuoja tik fiziologiškai reikalingą geležies kiekį, nešalindama organizme jos trūkumo. Per parą galima pasisavinti ne daugiau kaip 2,5 mg geležies, nes jos pasisavinimas iš maisto produktų ribotas. Taigi, jei nustatyta anemija (geležies trūkumas), turėtų būti kartu vartojami ir vaistai geležies stokai gydyti“, - sakė E. Kliukaitė.

Geležies stoką atspindintys pagrindiniai rodikliai: feritinas (<12 µg/l), transferinas (<16 %), hemoglobinas (<115 g/l).

Geležis labai gerai pasisavinama valgant šiuos maisto produktus - mėsą, žuvį, kiaušinius, subproduktus. Gerai pasisavinama valgant daržoves (brokoliai, burokai, kopūstai, moliūgai, ropės, žiediniai kopūstai, pomidorai, salierai, bulvės, morkos, ankštiniai); vaisius (apelsinai, citrinos, ananasai, mangai), džiovintus vaisius, kruopų košes, rupią duoną, sėlenas, riešutus; taip pat geriant vaisių ir daržovių sultis (granatų, burokėlių, moliūgų).

Šaltinis

Batool A Haider and all “Anaemia, prenatal iron use, and risk of adverse pregnancy outcomes: systematic review and meta-analysis" BMJ 2013;346:f3443 doi: 10.1136/bmj.f3443

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų