Pirmadienis, 2025.03.24
Reklama

Gamtos vaistinė nuo sumušimų

2012-07-08 11:40:10

Natūralu, kad vasarą padaugėja įvairių traumų, sumušimų ar nelaimingų susidūrimų su žeme. Nustygti vietoje sunku ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Važinėjame riedučiais, dviračiais, dalyvaujame įvairiose rungtyse, aktyviau sportuojame, todėl kartas nuo karto turbūt daugeliui tenka gydyti nubrozdintą kelią, mėlynes įvairiose kūno vietose ar sumušimus.

Vaistinėje mums gali greitai pakišti tepaliuką nuo sumušimų, kuris dažnai padeda tokiu pat greičiu kaip ir natūralios gydymo priemonės. Visgi natūralumas lieka natūralumu, chemija – chemija. Tad siūlome peržvelgti kokie yra natūralios medicinos būdai gydyti sumušimus.

Susižeidusį žmogų pirmiausia reikia paguosti ir pasistengti nuraminti.

Ledukai šaldo
Sumuštą vietą atšaldykime. Genovaitės Privedienės nuotr.

Sumušimo šildymas ir šaldymas

Pirmąsias 24-48 valandas pagalbininkas yra ledas. Ant pažeistos vietos dedamas tvarstis, odą galima patepti vazelinu (kad nenušaltų), o ant viršaus dedamas šaldomasis maišelis. Galima ledukus suvynioti į skepetą. Tinka susmulkintas ledas polietileniniuose maišeliuose.

Šaltis laikomas 10–15 min., po valandos dedamas pakartotinai, ir taip kartojama 6–8 kartus per parą. Nuėmus ledą, galūnę reikia lengvai, nesukeliant skausmo, pamankštinti – tai apsaugo nuo raumenų spazmo. Sumuštos vietos šaldymas yra labai veiksmingas pirmosiomis valandomis po traumos. Jei skausmas nenurimsta po kelių valandų, reikia kreiptis į gydytoją traumatologą.

Jei sumušimas negresia gyvybei (ir gydytojas nepaskyrė kitų procedūrų) – po 48 val. galima taikyti šilumos terapiją – šildomuosius kompresus, šildomąsias procedūras, kad suaktyvintume kraujotaką ir greičiau rezorbuotųsi kraujosruvos. Šiuo tikslu galima naudoti šlapią šiltą rankšluostį, apvyniojus jį aplink pažeistą vietą. Šildyti patariama ne ilgiau kaip 15–20 min. (odos ir kt. struktūrų nudegimams išvengti), primygtinai – ne miego metu.

Į pagalbą – natūralios priemonės

Puikiai gydo sumuštas ar sutrenktas vietas šviežių juodųjų ridikų sulčių pavilgai. Reikia sultyse pamirkyti servetėlę ir uždėti ant sumušimo srities. Tokie pavilgai daromi 4-5 kartus po 40-60 minučių kasdien.

Sumaišykite po stiklinę acto ir degtinės, įdėkite vieną arbatinį šaukštelį druskos, suvilgykite šiame skystyje tamponą ir dėkite prie sumuštos vietos, kaskart drėkindami kompresą, kai tik jis ims džiūti.

Prie seniau sumuštos vietos naudinga pridėti bulvės gabalėlius, šviežius kopūsto lapus ar virtų ir sutrintų baltųjų pupelių, ant viršaus apvyniojus medvilniniu audiniu. Toks kompresas tinka nakčiai.

Ant patinimo, atsiradusio sumuštoje vietoje, galima pridėti košelės iš trintų burokėlių, o jei patinimas sukietėjo – stiprios juodos arbatos pavilgus.

Mėlyne gydo ir nuima sumušimo skausmą druskos kompresas. Paruošimas: valgomasis šaukštas druskos ir 0,5 stiklinės virinto vandens,suvilgyti jame kompresą ir aprišti jį sumušimo vietoje bintu. Mėlynė turėtų paros bėgyje.

Smulkiai supjaustykite dvi česnako galvutes, užpilkite puse litro 6 proc. acto, palaikykite parą. Gautu mišiniu įtrinkite sumušimo vietas.

Šviežios svogūno sultys ar košelė, sumaišyta su cukrumi,– geras kompresas, ypač susimušus kelį.

Kad greičiau atslūgtų sukietėjęs patinimas, reikia sumaltus linų sėmenis supilti į du medžiaginius maišelius, ir paeiliui merkiant juos į verdantį vandenį, atvėsintus, dėti prie skaudančios vietos.

Susitrenkus ir atsiradus mėlynei tinka dėti šiltus arnikos žiedų pavilgus (du arbatinius šaukštelius arnikos žiedų užpilti stikline karšto vandens, po 10 minučių perkošti). Tokiame užpile pamirkius lininio audeklo skiautę, ją reikia nugręžti, priglausti prie traumuotos vietos ir aprišti vilnone skara.

Gerai gelbsti nuo susitrenkimo, odos įdrėskimo ar net žaizdų medetkų (Calendula officinalis) antpilas. Galima naudoti antpilą iš vaistinės, o galima ir pasigaminti ją pačiam. 20 g medetkų žiedynų, užpiltų 100 ml 70 laipsnių spirito, laikyti 2 savaites, perkošti ir naudoti kaip pavilgus ar kompresus.

Susižeidus svarbiausia įvertinti situaciją, kas nutiko, ir jei prastai jaučiamės dėl sumušimo, kreiptis į gydytojus.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kaip išlaikyti ramybę neramiais laikais: psichologinio atsparumo stiprinimas
Higienos instituto (HI) Psichikos sveikatos centras atkreipia dėmesį, kad gyvenant nuolat besikeičiančiame ir įtemptame...
Tuberkuliozė: kokie požymiai išduoda vieną seniausių infekcijų pasaulyje
Nors Lietuvoje yra puikios diagnostikos ir ligų gydymo galimybės, susirgimų tuberkulioze skaičiumi pirmaujame tarp Europ...
Pilvo sienos išvaržos turi būti operuojamos
Pilvo sienos išvaržų (pilvaplėve padengtų organų išsiveržimas per silpnas pilvo sienos vietas) operacijos yra vienos daž...
E. sveikatoje – ne mažiau kaip keturių mėnesių gydytojų darbo grafikai
Gydymo įstaigos turės skelbti e. sveikatoje ne mažiau kaip keturių mėnesių gydytojų darbo grafikus. Šiuo pakeitimu Sveik...
Planuojantiems savaitgalį vykti į gamtą: ką daryti, jei įsisiurbė erkė?
Savaitgalį prognozuojami pavasariškai orai ir šviečianti saulė gali paskatinti praleisti daugiau laiko gamtoje. Jau suak...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų