Antradienis, 2023.03.21
Reklama

Fukušimos žuvų radioaktyvumas nemenksta

technologijos.lt | 2012-11-13 10:40:24

Radioaktyviojo cezio lygis žuvyse iš Fukušimos apylinkių toks pats aukštas, koks buvo ir prieš metus, tad įtariama, kad yra nežinomas nuolatinės taršos šaltinis.

Fokušimos žuvys
Cezio-134 kiekio kitimas dugninėse žuvyse Fukušimos apylinkėse. www.technologijos.lt nuotr.

 

Kenas Buesseleris iš Woods Hole okeonografinjos instituto Masačiusetse išanalizavo beveik 9000 jūros gyvių pavyzdžių, paimtų, praėjus daugiau, nei metams nuo avarijos Fukušimos Daiči branduolinėje jėgainėje Japonijoje. Cezio-134 lygis žuvyse nuo tada nesumažėjo. Izotopo skilimo pusperiodis yra du metai, tad Buesseleris sako, kad cezis-134 vis dar nuteka į aplinką (Science, doi.org/jm4).

Didžiausias izotopo lygis užfiksuotas dugne besimaitinančiose žuvyse, tad, atrodo, tarša susijusi su jūros dugnu. Galimi būti, kad tarša kyla dėl užterštų gruntinių vandenų ar vandens, naudotų reaktorių aušinimui. Trečioji galimybė – cezis susikaupė nuosėdose ir dabar pamažu išlaisvinamas.

Mitsuo Uematsu iš Tokijo universiteto sako, kad taip gali būti. Upės suneša užterštas nuosėdas į vandenyną, o jos gali nugulti jūros dugne.

Tačiau Michio Aoyama iš Japonijos Meteorologinių tyrimų instituto Tsukuboje tvirtina, kad cezio-134 lygis yra didesnis ir aukščiau nuo dugno gyvenančiose žuvyse, tad jūros dugno tarša negali visko paaiškinti. Jis sako, jog yra įrodymų, žuvyse didelės cezio koncentracijos buvo vasarą, tad galbūt kaltas šiltas oras.

Buesseleris nemano, kad jo duomenys turėtų neraminti vartotojus. Japonijos naujieji standartai tokie griežti, kad daug pasaulyje naudojamų žuvų natūraliai turi daug aukštesnį radioaktyvių izotopų, pavyzdžiui, kalio-40, lygį. „Tai nereiškia, jos neturėtume rūpinti šiais žmogaus sukurtais radionuklidais, tačiau reikėtų vertinti [kitų] mus veikiančių izotopų šaltinių kontekste,“ -  paaiškina jis.

www.technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kada reikia plaukų transplantacijos?
Plaukai – viena išraiškingiausių mūsų išvaizdos detalių. Vešlūs, sveiki plaukai yra tikra puošmena, kuria galima d...
 Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai
Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatuma...
Kokią įtaką vaiko psichinei sveikatai turi ryšys su jo pedagogu?
Vis dažniau ir dažniau girdime, kad mokyklinio amžiaus vaikai susiduria su motyvacijos stoka mokantis mokykloje bei siek...
Kada pabunda erkės ir kaip nuo jų apsisaugoti?
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad sparčiai besikeičiant k...
Kraujo donorams: prieš padėdami kitiems, pirmiausiai pasirūpinkite savimi
Higienos instituto duomenimis, pernai Lietuvoje kraują aukojo 57,5 tūkst. kraujo donorų, iš kurių nuolatiniai – 48...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų