Rudenį minint piktybinių kraujo ligų žinomumo dienas, Katedros aikštėje buvo atidaryta savanorystės svarbą onkologijos srityje atskleidžianti socialinės fotografijos paroda „Draugų kalendorius“. Anot parodos autoriaus, fotomenininko Arturo Valiaugos, įstabą kėlė tai, jog sergantieji sunkiomis ligomis turi daugiau optimizmo nei tie, kuriuos sutinka, bendrauja kasdien.
„Mane labai stebino sergančių žmonių optimizmas. Iš tikrųjų, jie visus stengiasi nuteikti pozityviai, o vienas iš juokų, tai sakymas, jog dalis atvyksta į San Tropezą, kiti keliauja į „San-Tariškes“. Ligoninė yra ypatinga zona ir ten pakliuvus pergalvoji daug vertybių. Kartais iš pradžių lyg ir būdavo sunku pradėti pokalbį, rasti ką pasakyti, o čia dažnai patys sergantieji imdavosi iniciatyvos ir netgi puldavo guosti, jog viskas bus gerai“, – atviravo A. Valiauga.
Parodoje eksponuojamos 32 nuotraukos, įamžinančios jautrias pacientų ir savanorių bendravimo akimirkas: „Tos nuotraukos nėra vien tik mano nuopelnas, prie jų prisidėjo ir savanoriai, kurie mane priėmė, leido sekioti paskui ir kartkartėmis pabūti savanorio vaidmenyje, nors aš nebaigęs specialių kursų. Teko bendrauti su sergančiaisiais ir nuvažiuoti į parduotuvę su savanoriais, tad epizodiškai ir aš savanorystės procese dalyvavau. Žinoma, tikslas buvo fototografuoti, įamžinti tą ryšį kuris atsiranda tarp paciento ir savanorio, reflektuoti savanorystės programą. Džiaugiuosi, jog fotografija gali prisidėti prie kilnių tikslų ir savanorystės onkologijos srityje kūrimo tradicijos.“
Pavasarį į Onkohematologinių pacientų bendrijos „Kraujas“ ir VUL Santariškių klinikų veiklas įsiliejo nemažas būrys žmonių, nusprendusių laisvą laiką skirti savanorystei – šiuo metu jau yra parengta 80 savanorių ir ruošiami dar 20, norinčių padėti onkohematologinėmis ligomis sergantiems pacientams.
„Sergantis žmogus visuomet yra veiklos centre, tačiau juo rūpinasi ir įveikti ligą jam padeda didelė komanda – gydytojai, psichologai, dietologai, artimieji. Siekdami atkreipti dėmesį į kraujo ligas, griauti mitus ir mažinti sergančiųjų atskirtį, esame surengę ne vieną fotografijų parodą – besišypsančių pacientų ir gydytojų, pasveikusių žmonių. Jos buvo tarsi mūsų bendruomenės atsipindys ir šiandien galime pasidžiaugti dar viena fotografijų paroda, kuri rodo ne tik nuoširdžią draugystę tarp pacientų ir sveikų žmonių bet ir tai, kaip per 14 veiklos metų išaugo OHLB „Kraujas“ bendruomenė. Savanoriai, kaip ir kiti, padedantys sergantiesiems, tampa svarbia bendruomenės dalimi, prisidedančia prie pacientų sveikimo“, – kalbėjo OHLB „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.
Kaip pasakojo I. Drėgvienė, „Draugų kalendoriaus“ savanoriai pacientams padeda ligoninėje, suteikdami emocinę paramą ir palaikymą, trūkstamą informaciją, pagalbą buityje, prisideda prie bendrijos „Kraujas“ bei Onkopsichologijos ir komunikacijos centro veiklų: organizuoja paskaitas, seminarus bei renginius pacientams ir jų artimiesiems, padeda griauti įsisenėjusius mitus apie kaulų čiulpų donorystę, kuri yra vienas iš svarbių gydymo metodų, informuoja žmonės apie vėžio gydymą bei kviečia registruotis į negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą, užsiima visuomenės švietimu, taip mažinant atskirtį tarp sergančiųjų ir sveikųjų.
„Draugų kalendorius“ – pirmoji specializuota savanorystės programa Lietuvoje, kurios dalyviai lanko pacientus ligoninėje, padeda spręsti onkologinėmis ligomis sergančiųjų slaugos, psichologines, socialines ir kitokias problemas.
„Juk kartais žmogui reikia labai nedaug – pasisveikinti, pabūti drauge, leisti pajausti, jog jis nėra vienas. Išties, koks netikėtas būna paciento žvilgsnis, kai prie jo prieina savanoris ir klausia „Gal Jums padėti?“. Projektas parodė, jog savanoriai gali suteikti vertingą ir reikšmingą pagalbą sergantiesiems, todėl tikimės, kad savanorystė neapsiribos tik vienu VUL Santariškių klinikų skyriumi, o ši iniciatyva sėkmingai prigis ir kitose šalies ligoninėse“, – sakė VUL Santariškių klinikų psichologė Eglė Urbutienė.
Sostinės Katedros aikštėje eksponuojamą fotografijų parodą „Draugų kalendorius“, perteikiančią sergančiųjų optimizmą bei nuoširdų ryšį tarp sergančiųjų ir savanorių, bus galima apžiūrėti iki rugsėjo 22 d.