Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Farmakologai nustatė naujas seno vaisto savybes

vlmedicina.lt | 2013-03-27 00:01:35

Neseniai farmacines kompanijas sukrėtė žinia, kad vienas populiariausių analgetikų - naprokseno natrio druska (naproksenas), kuris priskiriamas nesteroidiniams priešuždegiminiams vaistams  (ciklooksigenazės-2 (angl. COX-2) inhibitorius), gali sukelti širdies negalavimus.

Vaistai
Redakcijos archyvo nuotr.

Gelbsti nuo A tipo gripo viruso

Tuo tarpu prancūzų mokslininkai žurnale „Antimicrobial Agents and Chemotherapy“ pateikia informaciją, kad šis vaistas, kuris plačiai vartojamas ne tik skausmui, bet ir uždegimui, karščiavimui malšinti, turi ir priešvirusinį poveikį.

Dėl nuolatinės gripo viruso mutacijos gripo vakciną reikia kasmet atnaujinti. Farmakologai įrodė, kad gerai žinomas priešuždegiminis preparatas naproksenas gali patikimai gelbėti nuo A tipo gripo viruso.

Yra žinoma, kad virusų dauginimuisi būtinas ribonukleoproteininis kompleksas. Viruso ribonukleino rūgštis (RNR), kurios yra viruso sudėtyje, patenka į ląstelės branduolį ir sutrikdo joje vykstančius gyvybinius procesus: naudoja jos fermentus, energiją savo baltymams ir nukleorūgštims gaminti. Naujos nukleorūgštys apsitraukia baltyminiu apvalkalu ir tampa naujais virusais, kurie galutinai suardo ląstelę.

Farmakologinių eksperimentų uždavinys buvo užkirsti kelią nukleoproteinui (RNR ir baltymui) susiformuoti. Virtualiuose biocheminiuose bandymuose buvo vykdomas įvairių cheminių preparatų tyrimas. Ilgainiui buvo rastas tinkamas vaistas, kuris šių ribonukleininių kompleksų formavimąsi sėkmingai blokavo. Tai buvo naproksenas. Toliau testuojant pasirodė, kad preparatas ne tik sumažino ląstelių, infekuotų H1N1 ir H3N2 tipo virusais, pakenkimą. Jis A tipo gripo virusą veikė efektyviau už kitus priešvirusinius vaistus.

Kadangi leidimas prekiauti šiuo vaistu jau yra išduotas, gripo gydymui naproksenas gali būti patvirtintas sąlyginai greitai, o jo dvigubas veikimas - priešuždegiminis ir priešvirusinis - tik padidins jo veiksmingumą,- teigia mokslininkai.

Senam vaistui patvirtinti naują indikaciją lengviau

Medicinos gydytojas Mindaugas Būta „Vakarų Lietuvos medicinai“ teigė, jog šiame atradime nėra nieko ypatingo – esą ir daugiau vaistinių medžiagų, pasižyminčių iš pirmo žvilgsnio labai skirtingu farmakologiniu poveikiu. O seniai vartojamai vaistinei medžiagai patvirtinti naują indikaciją yra paprasčiau nei sukurti visiškai naują veiklią vaistinę medžiagą.

Kaip greitai šis vaistas - jau kaip priešvirusinis, gali būti pradėtas vartoti  Lietuvoje? „Atkreiptinas dėmesys, kad priešvirusiniams vaistams rinkodaros teisę suteikia Europos vaistų agentūra, taigi, jei koks nors gamintojas (o jų yra nemažai) kreipsis, tai po keleto metų gal ir bus. Ši agentūra patikrins ir įvertins atliktų tyrimų „rimtumą“ ir patikimumą“, - sakė M. Būta.

Gydytojas, - informavo „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantas, -  vaistą išrašo pagal patvirtintas indikacijas, kurios suformuluojamos pagal klinikiniais tyrimais gautus įrodymus. Kita vertus, ne pagal numatytas indikacijas vaistą skirti galima vadovaujantis Vardinių vaistinių preparatų išrašymo taisyklėmis, tačiau tokiu atveju gydytojas yra asmeniškai atsakingas už tokio gydymo pasekmes.

vlmedicina.lt

Šaltinis

https://vaccinenewsdaily.com/medical_countermeasures/323316-naproxen-shows-antiviral-activity-against-flu/

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų