Europos sveikatos bendruomenė šiandien išplatino kreipimąsi į Europos Sąjungos (ES) insitucijas, dar kartą prašydama imtis alkoholio vartojimo problemos sprendimo. Lapkričio 27-28 d. vyksiančios 6-osios Europos alkoholio politikos konferencijos dalyviai prašo Europos Komisijos prezidento Jean-Claude Juncker ir jo komandos imtis veiksmų siekiant išvengti ir sumažinti alkoholio vartojimo daromą žalą Europai.
Europos alkoholio politikos tinklas šiandien prasidėjusioje konferencijoje atvirai kelia klausimą - ar Europos Sąjunga pragers savo ateitį?
ES yra daugiausiai alkoholio vartojantis regionas pasaulyje (10,2 l gryno etilo alkoholio žmogui). Alkoholio vartojimas sukelia daugiau nei 60 skirtingų ligų, įskaitant vėžį, kepenų ligas, širdies ir kraujagyslių ligas, virškinamojo trakto sutrikimus.
Neskaitant sveikatos pasekmių, alkoholio vartojimas sukelia milžiniškus socialinius ir ekonominius nuostolius šalims narėms. Vien 2010 m. alkoholio vartojimo žala ES siekė 155,8 milijardo eurų.
Alkoholio vartojimo sąlygojama ekonominė žala Lietuvoje 2010 m. sudarė mažiausiai apie 741 mln. Lt.
ES Alkoholio strategija 2006-2012 m., skirta padėti valstybių narių vyriausybėms ir kitoms suinteresuotoms šalims derinti veiksmus mažinant alkoholio žalą ES, nebuvo atnaujinta, todėl konferencijoje pabrėžiamas aktualios, mokslo įrodymais ir naujausiomis socialinėmis tenedencijomis pagrįstos strategijos trūkumas.
Konferencijoje bus paliesti šiuo metu aktualiausi klausimai, susiję su alkoholinių gėrimų reguliavimu:
Kodėl Europoje alkoholis laikomas išskirtiniu maisto produktu ir nėra reikalaujama pateikti sudedamųjų medžiagų ant alkoholinių gėrimų etikečių?
Kokios tarptautinės grėsmės, tokios kaip Transatlantinė prekybos ir investicijų partnerystės sutartis, kyla šalims narėms, siekiančioms įgyvendinti veiksmingą alkoholio politiką?
Ar alkoholinių gėrimų kaina turėtų būti adaptuojama sukeliamai žalai naudojant minimalios kainos nustatymo ir apmokestinimo priemones?
Kaip veiksmingai reguliuoti internetinę alkoholio rinkodarą?
Faktai apie alkoholį:
Alkoholis yra toksinė medžiaga, tiesiogiai ir netiesiogiai daranti poveikį įvairiems vidaus organams ir sukelia apie 60 ligų.
Remiantis oficialiaja statistika, 12 milijonų žmonių ES yra priklausomi nuo alkoholio.
Maždaug 9 milijonai vaikų ES gyvena su vienu iš nuo alkoholio priklausomų tėvų.
1 iš 4 eismo nelaimių ES įvyksta dėl neblaivių vairuotojų kaltės; 2010 m. beveik 31.000 europiečių žuvo keliuose, iš kurių 25 proc. buvo mirtys, susiję su alkoholiu.
Alkoholio vartojimas nėštumo metu gali sukelti apsigimimų ir vystymosi sutrikimų. Tai gali sukelti negimusio vaiko fizines, elgesio ir mokymosi negalias.
Socialinė alkoholio vartojimo sukeliama žala siekia 155,8 milijardo eurų per metus.
Alkoholis yra pagrindinis darbingo amžiaus gyventojų (25-59 metų) prastos sveikatos ir ankstyvų mirties atvejų sukėlėjas.
Dėl alkoholio vartojimo 15-64 metų amžiaus grupėje miršta 1 iš 7 vyrų ir 1 iš 13 moterų, tai sudaro maždaug 120 000 ankstyvų mirčių.
Pagrindiniame pranešimo tekste naudoti šaltiniai:
1. World Health Organisation (2013) Status report on alcohol and health in 35 European countries.
2. British Medical Journal (2011) Alcohol attributable burden of incidence of cancer in eighth European countries based on results from prospective cohort study. To find out more visit www.alcoholandcancer.eu
3. Rehm, J. et all (2012) Interventions for alcohol dependence in Europe: A missed opportunity to improve public health.
Pranešimas parengtas remiantis Europos alkoholio politikos aljanso pranešimu.
Vaida Liutkutė,
Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija