Pirmadienis, 2024.10.07
Reklama

Europos Sąjunga pragers savo ateitį?

vlmedicina.lt | 2014-11-27 14:09:31

Europos sveikatos bendruomenė šiandien išplatino kreipimąsi į Europos Sąjungos (ES) insitucijas, dar kartą prašydama imtis alkoholio vartojimo problemos sprendimo. Lapkričio 27-28 d. vyksiančios 6-osios Europos alkoholio politikos konferencijos dalyviai prašo Europos Komisijos prezidento Jean-Claude Juncker ir jo komandos imtis veiksmų siekiant išvengti ir sumažinti alkoholio vartojimo daromą žalą Europai.

Šampanas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Europos alkoholio politikos tinklas šiandien prasidėjusioje konferencijoje atvirai kelia klausimą - ar Europos Sąjunga pragers savo ateitį?

ES yra daugiausiai alkoholio vartojantis regionas pasaulyje (10,2 l gryno etilo alkoholio žmogui). Alkoholio vartojimas sukelia daugiau nei 60 skirtingų ligų, įskaitant vėžį, kepenų ligas, širdies ir kraujagyslių ligas, virškinamojo trakto sutrikimus.

Neskaitant sveikatos pasekmių, alkoholio vartojimas sukelia milžiniškus socialinius ir ekonominius nuostolius šalims narėms. Vien 2010 m. alkoholio vartojimo žala ES siekė 155,8 milijardo eurų.

Alkoholio vartojimo sąlygojama ekonominė žala Lietuvoje 2010 m. sudarė mažiausiai apie 741 mln. Lt.

ES Alkoholio strategija 2006-2012 m., skirta padėti valstybių narių vyriausybėms ir kitoms suinteresuotoms šalims derinti veiksmus mažinant alkoholio žalą ES, nebuvo atnaujinta, todėl konferencijoje pabrėžiamas aktualios, mokslo įrodymais ir naujausiomis socialinėmis tenedencijomis pagrįstos strategijos trūkumas.

Konferencijoje bus paliesti šiuo metu aktualiausi klausimai, susiję su alkoholinių gėrimų reguliavimu:

Kodėl Europoje alkoholis laikomas išskirtiniu maisto produktu ir nėra reikalaujama pateikti sudedamųjų medžiagų ant alkoholinių gėrimų etikečių?

Kokios tarptautinės grėsmės, tokios kaip Transatlantinė prekybos ir investicijų partnerystės sutartis, kyla šalims narėms, siekiančioms įgyvendinti veiksmingą alkoholio politiką?

Ar alkoholinių gėrimų kaina turėtų būti adaptuojama sukeliamai žalai naudojant minimalios kainos nustatymo ir apmokestinimo priemones?

Kaip veiksmingai reguliuoti internetinę alkoholio rinkodarą?

Faktai apie alkoholį:

Alkoholis yra toksinė medžiaga, tiesiogiai ir netiesiogiai daranti poveikį įvairiems vidaus organams ir sukelia apie 60 ligų.

Remiantis oficialiaja statistika, 12 milijonų žmonių ES yra priklausomi nuo alkoholio.

Maždaug 9 milijonai vaikų ES gyvena su vienu iš nuo alkoholio priklausomų tėvų.

1 iš 4 eismo nelaimių ES įvyksta dėl neblaivių vairuotojų kaltės; 2010 m. beveik 31.000 europiečių žuvo keliuose, iš kurių 25 proc. buvo mirtys, susiję su alkoholiu.

Alkoholio vartojimas nėštumo metu gali sukelti apsigimimų ir vystymosi sutrikimų. Tai gali sukelti negimusio vaiko fizines, elgesio ir mokymosi negalias.

Socialinė alkoholio vartojimo sukeliama žala siekia 155,8 milijardo eurų per metus.

Alkoholis yra pagrindinis darbingo amžiaus gyventojų (25-59 metų) prastos sveikatos ir ankstyvų mirties atvejų sukėlėjas.

Dėl alkoholio vartojimo 15-64 metų amžiaus grupėje miršta 1 iš 7 vyrų ir 1 iš 13 moterų, tai sudaro maždaug 120 000 ankstyvų mirčių.

Pagrindiniame pranešimo tekste naudoti šaltiniai:

1. World Health Organisation (2013) Status report on alcohol and health in 35 European countries.

2. British Medical Journal (2011) Alcohol attributable burden of incidence of cancer in eighth European countries based on results from prospective cohort study. To find out more visit www.alcoholandcancer.eu

3. Rehm, J. et all (2012) Interventions for alcohol dependence in Europe: A missed opportunity to improve public health.

Pranešimas parengtas remiantis Europos alkoholio politikos aljanso pranešimu.

Vaida Liutkutė,

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaistų prieinamumas: vaisto registracijos nereikėtų painioti su vaisto kompensacija
Paskutiniuoju metu viešoje erdvėje itin dažnai kalbama apie tai, kad Lietuvos pacientai turi prastesnes gal...
Plastikos chirurgas: „Yra žmonių, kuriems atsisakau daryti plastines akių vokų operacijas"
Statistiškai plastinės akių vokų operacijos šiuo metu yra vienos populiariausių. Ir to paaiškinimas, anot chirurgų, laba...
Būtini genetiniai tyrimai ir efektyvus gydymas lietuvėms neprieinamas
Krūties vėžiu serga vis daugiau ir vis jaunesnių moterų. Nieko nebestebina onkologijos centrų duris varstančios trisdeši...
Sukrečianti šeimos patirtis: sūnus išgyveno, bet mityba – kasdienis iššūkis
Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieš...
Sąnarių endoprotezavimas: dažniausiai keičiami kelių ir klubų sąnariai
Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judes...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų