Šeštadienis, 2025.05.03
Reklama

Europoje – beždžionių raupų atvejis. Ligos plitimo būdai ir prevencija

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-08-16 15:09:40

Nuo 2023 m. pabaigos Kongo Demokratinėje Respublikoje sparčiai plinta 1-ojo tipo beždžionių raupų virusas. Jo atvejų iki šiol šioje šalyje užregistruota keliolika tūkstančių. Šią savaitę gautas pirmasis pranešimas apie užsikrėtimo būtent šios atmainos beždžionių raupų virusu Europoje – Švedijoje. Lietuvoje šios viruso atmainos atvejų nėra registruota. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kas yra beždžionių raupai, kaip liga plinta ir kaip nuo jos saugotis.

Vakcina
Vakcina / Graphicstock.com

Beždžionių raupai yra infekcinė liga, kurią sukelia beždžionių raupų virusas. Žinomi du šio viruso tipai: I tipas, vadinamas Kongo baseino tipu, ir II tipas, vadinamas Vakarų Afrikos tipu, kuriam priklauso IIa ir IIb subtipai.

Užsikrečiama per artimą ar tiesioginį kontaktą su išberta sergančiojo oda

Beždžionių raupai nėra lengvai plintanti liga, bet užsikrėsti galima esant artimam fiziniam sąlyčiui su asmeniu, kuriam yra išsivystę ligos simptomai.

Užsikrėsti galima šiais būdais:

per kūno skysčius (pūlius ar kraują) nuo odos pažeidimų ar šašų;

per kvėpavimo takų lašelius ilgesnį laiką bendraujant veidas į veidą su sergančiu asmeniu;

per patalynę, rankšluosčius, drabužius ir kitus aplinkos daiktus, kuriais naudojasi sergantis asmuo;

seksualinio kontakto metu (bučinius, lietimą, lytinius santykius).

Beždžionių raupais sergantys asmenys gali užkrėsti kitus nuo simptomų atsiradimo pradžios iki tol, kol yra ligos simptomai, kol bėrimai visiškai užgis ir susiformuos šviežias odos sluoksnis. (dažniausiai 2–4 savaites).

Kam kyla didžiausia rizika užsikrėsti ir kaip saugotis?

Didžiausia rizika užsikrėsti kyla kontaktuojant su sergančiu asmeniu. Norint išvengti užsikrėtimo beždžionių raupais, reikėtų vadovautis šiais patarimais:

vengti tiesioginio sąlyčio (oda su oda, veidas į veidą) su asmenimis, kuriems pasireiškia ligos simptomai;

praktikuoti saugius lytinius santykius;

laikytis tinkamos rankų higienos, ypač prieš sąlytį ir po turėto sąlyčio su simptomų turinčiu asmeniu bei jam priklausančiais reikmenimis;

dėvėti medicinines kaukes slaugant sergantį asmenį.

Ligos simptomai

Ligos simptomai gali būti lengvi ir sunkūs.

Beždžionių raupams būdinga:

veido, plaštakų, pėdų, akių, burnos ir (arba) lytinių organų ir tarpvietės bėrimas su pūslelėmis;

karščiavimas;

padidėję limfmazgiai;

galvos skausmas;

gerklės skausmas;

raumenų, nugaros skausmai;

energijos stoka.

Jeigu lankėtės Afrikos šalyse, kur ši liga plinta, arba bet kurioje šalyje, kur turėjote artimą sąlytį su sergančiuoju ir jums pasireiškė bent vienas iš simptomų, būdingų beždžionių raupams, – kreipkitės tiesiai į dermatovenerologą arba į ligoninės, kuriame yra infekcinių ligų centras / skyrius, priėmimo skyrių.

Lietuvoje profilaktiškai nuo beždžionių raupų gali pasiskiepyti rizikos grupei priklausantys asmenys, t. y. vyresni nei 18 metų amžiaus vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais.

Šia vakcina taip pat pasiskiepyti gali tie asmenys, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju ir yra vyresni nei 18 m. amžiaus. Tokius asmenis identifikuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, apklausdami beždžionių raupais susirgusį pacientą.

Norint profilaktiškai pasiskiepyti šeimos gydytojo siuntimas nereikalingas. Pasiskiepyti galima Centro poliklinikoje, Vilniuje, skiepijimo paslaugai registruojantis per Išankstinę pacientų registracijos informacinę sistemą (sistemoje pažymėjus Vilniaus miesto savivaldybę, Centro polikliniką, ir pasirinkus „BR skiepai vyrams“ paslaugą).

Europoje nuo 2022 m., kai pradėti registruoti beždžionių raupų atvejai, iki 2024 m. rugpjūčio iš viso patvirtinti 22 662 šios ligos atvejai 29-iose EU/EEA šalyse, 2023 m. – 860 atvejų, 2024 m. – 685 atvejai. Visi atvejai sukelti II tipo beždžionių raupų viruso. Lietuvoje 2022 m. registruoti ir laboratoriškai patvirtinti 5 atvejai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Infekcinės ligos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų