Trečiadienis, 2023.03.22
Reklama

Emocijų poveikis sveikatai

psichika.eu | 2013-01-24 10:36:12

Psichoneuroimunologija tyrinėja, kaip sąveikauja keturios biologinės žmogaus informacijos apdorojimo sistemos: protas, endokrininė sistema, nervų ir imuninė sistemos. Tyrimai paskatino atsisakyti pasenusio požiūrio į sveikatą, kai didelė reikšmė buvo teikiama mikrobams. Aiškėja, kad daug didesnė reikšmė tenka pačiam žmogui.

Vienas
Nepaprastai didelę reikšmę sveikatai turi žmonių emociniai ryšiai. Jolitos Čiukšytės nuotr.

Naujas požiūris pagrindiniais ligų sukėlėjais laiko biopsichosocialinius veiksnius. Tiksliau, tai būtent emociniai potyriai atlieka lemiamą poveikį mūsų biologiniai veiklai ir gali sukelti įvairias ligas (Blair, J. 1987).

Paprastai manoma, kad, tarkim, gripas, žmogų užpuola tarsi iš netyčių, atsitiktinai, nes jam nepasisekė: bendravo su užsikrėtusiu žmogumi iš štai rezultatas. Iš tikrųjų įrodyta, kad slogą, gripą, nosies užgulimą bei gerklės peršėjimą sukeliantys virusai nuolatos būva mūsų aplinkoje ir net mūsų organizme, tačiau nekenkia.

Žinoma, kad kūne gyvena daugybė susargdinti galinčių virusų, tačiau paprastai šie potencialiai pavojingi mikroorganizmai sugyvena taikiai. Keista, bet jų sukeliamos ligos – veikiau išimtis nei taisyklė (Blair, J. 2004).

Psichoneuroimunologiniai tyrimai įrodo, kad virusai ir bakterijos ligas sukelia tik atsiradus psichologiniams veiksniams. Patariama atsisakyti „psichosomatinių ligų“ termino, nes dauguma ligų susijusios su emociniais išgyvenimais (Blair, J. 2004).

Tyrimais įrodyta, kad paprastai suserga tie tiriamieji, kurie patirdavo stresą keliančius įvykius, pavyzdžiui, egzaminus.

Svarbiausias mokslininkų atradimas yra tas, kad nepaprastai didelę reikšmę sveikatai turi žmonių emociniai ryšiai. Pavyzdžiui, įsimylėję žmonės gripu serga rečiau, kraujo ląstelės geriau kovoja su infekcijomis (Spiegel, 1986).

Mokslininkai atskleidė, kad žmonės, kurių gyvenime netrūksta intymumo, turi daugiau antikūnų ir rečiau serga sunkiomis ligomis (McClellandas ir kit. 1982).

Maža to, net rūkantys, persivalgantys ir kitų sveikatai kenksmingų įpročių turintys serga rečiau, jei turi gerų emocinių ryšių (Minkler, 1989).

Daugeliu tyrimų buvo nustatyti ryšiai tarp tokių susirgimų kaip vėžys ir širdies ligos (Blair, J. 2004).

Vienos analizės metu paaiškėjo, kad žmonės, kurie jaučiasi mylimi, turi žemesnį kraujo spaudimą ir jų imuninė sistema geriau priešinasi auglius sukeliančioms ląstelėms (Oakley, R.).

Ryšys tarp mirtingumo ir vienatvės, sveikatos ir emocijų yra įrodytas faktas.

Analizuojant įvairius statistinius duomenis buvo pastebėti tam tikri dėsningumai. Netekėjusių moterų mirtingumas gali būti net 50% didesnis nei ištekėjusių. Jauni 20-30 metų išsiskyrę vyrai ir našliai dešimt kart viršijo tokio pat amžiaus vyrų mirtingumo statistiką.

Atlikus daugybę epidemiologinių tyrimų, kuriuose dalyvavo tūkstančiai žmonių, buvo prieita prie išvados, kad išsiskyrusių žmonių (ir vyrų, ir moterų) sveikata yra prastesnė nei kitų.

Parengta pagal:

Yves Dalpe. Neištikimybė nėra banali. Baltos lankos. Vilnius: 2009, 41-43 psl.

psichika.eu

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kada reikia plaukų transplantacijos?
Plaukai – viena išraiškingiausių mūsų išvaizdos detalių. Vešlūs, sveiki plaukai yra tikra puošmena, kuria galima d...
 Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai
Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatuma...
Kokią įtaką vaiko psichinei sveikatai turi ryšys su jo pedagogu?
Vis dažniau ir dažniau girdime, kad mokyklinio amžiaus vaikai susiduria su motyvacijos stoka mokantis mokykloje bei siek...
Kada pabunda erkės ir kaip nuo jų apsisaugoti?
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad sparčiai besikeičiant k...
Kraujo donorams: prieš padėdami kitiems, pirmiausiai pasirūpinkite savimi
Higienos instituto duomenimis, pernai Lietuvoje kraują aukojo 57,5 tūkst. kraujo donorų, iš kurių nuolatiniai – 48...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų