Penktadienis, 2025.07.11
Reklama

Kaip tinkamai rūpintis ligoniu namuose

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-10 11:29:49

Namų slauga tampa vis dažnesne išeitimi, kai artimieji nori užtikrinti savo šeimos nariams ne tik medicininę, bet ir emocinę gerovę. Tačiau daugelį slaugančių šeimų pasitinka iššūkis – kaip užtikrinti tinkamą paciento higieną ir išvengti pragulų, odos pažeidimų ar net rimtų infekcijų.

Vaistininkė Neda Pašukonytė
Vaistininkė Neda Pašukonytė / Asmeninio archyvo nuotr.

„Gintarinės" vaistinės vaistininkės Nedos Pašukonytės teigimu, slaugant ligonį namuose, ypatingai svarbu nepamiršti pagrindinių higienos priemonių.

„Visų pirma, būtina pasirūpinti sauskelnėmis ar paklotais, drėgnomis servetėlėmis bei priemonėmis, skirtomis pragulų prevencijai. Būtent šių priemonių dažniausiai prireikia kasdienėje paciento priežiūroje“, – aiškina ji.

Kokias sauskelnes rinktis?

Renkantis sauskelnes verta žinoti, kad jos nėra vienodos – skiriasi ne tik tipai, bet ir sugeriamumo lygiai. Lengvesniais atvejais gali užtekti įklotų, tačiau dažniausiai prireikia sauskelnių.

„Svarbu pasirinkti tinkamą tipą: anatominės ir juostinės sauskelnės labiau tinka gulintiems, sunkiau judantiems pacientams, o sauskelnės-kelnaitės – tiems, kurie dar gali patys apsitarnauti. Svarbus ir sugeriamumo lygis, kuris žymimas lašeliais ant pakuotės – kuo daugiau lašelių, tuo daugiau šlapimo sauskelnės sugers. Ne mažiau svarbus ir tinkamas dydis – tam patarčiau tiksliai išmatuoti paciento klubų ir juosmens apimtį“, – pažymi N. Pašukonytė.

Priemonių keitimo dažnumas priklauso nuo paciento būklės ir fiziologinių ypatumų. Jei pacientas šlapinasi dažnai, sauskelnės ar paklotai turi būti keičiami po kiekvieno pasišlapinimo ar tuštinimosi.

„Kai kurios šiuolaikinės sauskelnės turi spalvą keičiančius indikatorius, leidžiančius lengviau pastebėti, kada reikia keisti priemonę. Vis dėlto, net jei jos dar sausos, reikėtų jas keisti kas 4–6 valandas, o paklotus – kas 8–12 valandų“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.

Higiena ir odos priežiūra

Namuose slaugant gulintį pacientą dažnai kyla klausimas, kaip pasirūpinti jo kūno švara be vandens ir varginančio paciento kilnojimo. Visų pirma, reikėtų vengti paciento prausimo sudrėkintu rankšluosčiu – tai gali dirginti, sausinti ir pažeisti odą.

„Tam tinka specialios priemonės: drėgnos servetėlės, plaunamieji losjonai, putos ar vienkartinės drėgnos pirštinės. Plaukams prižiūrėti galima naudoti specialias vienkartines kepurėles, kurios leidžia išplauti plaukus net nenaudojant vandens. Kai kurios jų būna papildytos net kondicionieriumi, o kvapų neutralizatoriai padeda palaikyti gaivą kambaryje“, – vardija N. Pašukonytė.

Jos įsitikinimu, be fizinio diskomforto, nepakankama higiena daro žalą ir emocinei paciento savijautai.

„Praradus galimybę pasirūpinti savimi, atsiranda gėdos jausmas, mažėja pasitikėjimas savimi, o ilgainiui gali pablogėti ir bendra psichologinė būklė“, – akcentuoja N. Pašukonytė.

Tinkama odos priežiūra padeda išvengti vienos dažniausių slaugomų pacientų problemų – pragulų. Tam tinka drėkinamieji hipoalerginiai kremai ir losjonai, barjeriniai kremai, purškalai, geliai bei apsauginės juostelės ar specialūs padai.

„Šios priemonės saugo odą nuo drėgmės, trinties ir kitų pažeidimų, kurie gali sukelti uždegimus ar net sunkiai gyjančias žaizdas“, – teigia vaistininkė.

Priežiūros klaidos

Slaugant artimąjį svarbu galvoti ir apie patogumą tiek pacientui, tiek slaugančiajam, todėl verta apsvarstyti ortopedinių čiužinių ir antčiužinių įsigijimą.

„Slėgį mažinančios medžiagos padeda išvengti pragulų, o elektrinės, reguliuojamos lovos palengvina kasdienes padėties keitimo procedūras. Tai ypač svarbu, jei pacientas guli ilgai. Jei tokios galimybės visgi nėra, sergančio artimojo padėtį būtina keisti kas 2 valandas“, – sako N. Pašukonytė.

Tačiau net ir turint visas reikiamas priemones, dažnai daromos kelios esminės klaidos: netinkamai parenkamos ir pernelyg retai keičiamos sauskelnės, per stiprus odos trynimas prausiant pacientą, prausimui naudojamas per karštas vanduo, neteisingai naudojamos odos apsaugos priemonės.

„Taip pat dažnai pamirštama užtikrinti tinkamą paciento kūno padėtį – jei žmogus ilgą laiką praleidžia nepatogioje padėtyje, padidėja pragulų rizika. Svarbiausia klausyti ir paciento, stebėti jo odos būklę, diskomforto požymius ir laiku reaguoti“, – akcentuoja vaistininkė.

Rūpinantis kitais, svarbu nepamiršti ir savęs

Rūpindamiesi artimu žmogumi, daugelis slaugančiųjų dažnai pamiršta pasirūpinti savimi – nuovargis kaupiasi, o per ilgas fizinis ir emocinis krūvis gali lemti perdegimą.

„Kad galėtume padėti kitam, privalome patys būti stiprūs. Net jei atrodo, kad visa kita yra svarbiau – skirkite laiko poilsiui, miegui, užtikrinkite visavertę mitybą, galiausiai pasidalinkite atsakomybe su kuo nors kitu“, – pataria N. Pašukonytė.

Pasak jos, svarbu, kad tie, kurie rūpinasi kitais, jaustųsi išgirsti ir ne vieni – būtent dėl to vis daugiau dėmesio skiriama emocinės gerovės palaikymui.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kaip tinkamai rūpintis ligoniu namuose
Namų slauga tampa vis dažnesne išeitimi, kai artimieji nori užtikrinti savo šeimos nariams ne tik medicininę, bet ir emo...
Kaip atpažinti ir suvaldyti sezonines alergijas nuo žiedadulkių iki saulės?
Karšta vasaros diena, iškyla su draugais, o vietoje džiaugsmo – ašarojančios akys, čiaudulys ir niežtinti oda. Sit...
Sieks nustatyti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose
Liepos 22 d. Lietuvoje prasidės ir trejus metus bus atliekamas žmogaus biologinės stebėsenos ir sveikatos tyrimas, kuris...
Medikų atlyginimai per devynerius metus išaugo tris kartus
Viešosiose gydymo įstaigose dirbančio medicinos personalo vidutinis darbo užmokestis (VDU) nuo 2016 m. iki 2025 m. I ket...
Pasitikrinkite: ar tinkamai matuojate kraujo spaudimą
Naujausi Europos kardiologų sąjungos duomenys rodo, kad aukštas kraujo spaudimas ir su juo susiję varginantys simptomai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų