Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Didžioje Britanijoje - „tris tėvus“ turintys kūdikiai

technologijos.lt | 2014-02-28 14:34:12

Netrukus mokslininkai gali pradėti kurti embrionus naudodami DNR iš trijų žmonių – vyro bei dviejų moterų. Tai bus daroma siekiant sustabdyti potencialiai mirtinų genetinių ligų perdavimą vaisiui.

Vaikas
© Fotolia.com

Prieš priimant galutinius reglamentus, sveikatos apsaugos departamentas pradeda viešas konsultacijas dėl taisyklių. Jomis siekiama išsiaiškinti visuomenės nuomonę. Konsultacijos nebus skirtos diskusijoms, ar šis prieštaringas metodas turėtų būti leidžiamas. Jose tiesiog aptariama, kaip tai turėtų būti naudojama. Siūlomos taisyklės buvo paskelbtos internete ir vyriausybė kviečia žmones išreikšti savo nuomonę elektroniniu arba paprastu paštu iki gegužės pabaigos.

Kasmet Didžiojoje Britanijoje maždaug vienas iš 200 vaikų gimsta su mitochondriniais sutrikimais, su defektais ląstelių energijos šaltinyje, kuris normaliame kiaušinėlyje išsidėstęs už branduolio ribų. Klaidos mitochondrijos genetiniame kode gali sukelti ligas, tokias kaip: raumenų distrofiją, epilepsiją, širdies veiklos problemas ar psichinį atsilikimą.

Taikant naująją techniką būsimosios motinos kiaušinėlio branduolio DNR yra sukeičiamas su sveiko moteriškos lyties donoro branduolio DNR prieš arba po apvaisinimo. Mokslininkų teigimu, donorų kiaušinėlių DNR sudaro mažiau nei 1 proc. užsimezgusio embriono genų.

Pasak Didžiosios Britanijos vyriausiojo medicinos pareigūno daktaro Sally Davies, „mitochondrinės donorystės“ įteisinimas suteiktų galimybę moterims, kurių palikuonims gresia sunkių ligų paveldėjimas, susilaukti sveikų vaikų.

Šiuo metu britų įstatymai draudžia kaip nors keisti žmogaus kiaušinėlį arba embrioną prieš įsodinant jį į moters gimdą. Tai daryti leidžiama tik laboratorijose mokslinių tyrimų tikslais. Todėl norint pradėti šio gydymo taikymą pacientams, dar reikia parlamento sutikimo pakeisti įstatymus. Sveikatos departamentas viliasi, kad reikalingi teisės aktai bus parengti, iki šių metų pabaigos. Jeigu taip atsitiks Didžioji Britanija taps pirmąja šalimi pasaulyje, įteisinusia tokią medicininę procedūrą.

Kai 2008 metais, naudojant „mitochondrinę donorystę“, britų laboratorijoje buvo pirmą kartą sėkmingai sukurtas embrionas, antraštės skelbė, kad mokslininkai sukūrė vaiką, turintį tris tėvus – dvi biologines motinas ir tėvą. Tačiau mokslininkai patikslino, kad sukurtame embrione trečiosios moters genetinės medžiagos galima rasti tik neryškius pėdsakus.

„Genetiniai pakeitimai, siekiant sumažinti ligų riziką, yra svarbus visuomenės žingsnis ir jis neturėtų būti taip lengvai priimtas“, – teigia Londono Karališkojo koledžo akušerijos ir ginekologijos profesorius emeritas Peter Braude.

Panašūs eksperimentai taip pat vykdomi ir JAV, tačiau ir šioje šalyje embrionai vis dar naudojami tik mokslinių tyrimų tikslais. Šią savaitę JAV Maisto ir vaistų valdyba surengė pasitarimą ir genetikos ekspertai perspėjo, kad gali prabėgti dešimtmečiai, kol šalyje bus patvirtintas šio metodo saugumas.

Kritikai „mitochondrinę donorystę“ traktuoja kaip medicinos etikos pažeidimą. Jie tvirtina, kad moterys, kurioms gresia perduoti mitochondrines ligas, jau turi kitų saugių būdų susilaukti vaikų, pavyzdžiui, naudojant paaukotus kiaušinėlius.

Viena pasaulietinė Didžiosios Britanijos grupė (Human Genetics Alert), pasisakanti prieš daugelį genetinių ir apvaisinimo eksperimentų, pavadino metodą slidžiu reikalu, kuris gali nulemti „kūdikių dizaino rinkos“ susiformavimą. „Šie metodai nepraėjo būtinų saugos bandymų, todėl dar per anksti kalbėti apie jų legalizavimą“, – priduria grupės direktorius David King.

Parengta pagal: Are `triple parent` embryos set to get go-ahead in the UK? Department of Health to debate controversial technique

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų