Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Depresijai gydyti – transkranialinė magnetinė stimuliacija(3)

Šaltinis: vlmedicina | 2022-01-21 11:14:04

2021 metais Kauno klinikose pradėta taikyti transkranialinė magnetinė stimuliacija, kuri padeda kovoti su depresijos forma, atsparia gydymui.

Edgaras Diržius / Kauno klinikų nuotr.

Nuovargis, silpnumas, mieguistumas, spengimas galvoje, pesimistiškumas ir nuolatinis nerimas – tokie pirmieji simptomai prieš 20 metų Andriui išdavė depresiją. „Turėjau skaudžių išgyvenimų, kurie ir paskatino šios klastingos ligos atsiradimą, – Kauno klinikų pranešime žiniasklaidai prisimena vyras. – Gėriau vaistus, bet prieš dvejus metus pasijutau ypatingai prastai.“

Depresijos simptomams sustiprėjus, Andrius, paskatintas gydytojos psichiatrės, nusprendė apsilankyti Kauno klinikose. „Tapo sunku valdyti emocijas, prasidėjo pykčio protrūkiai. Namuose išgirdus repliką, kuri man nepatiko, supykdavau ir to pykčio negalėjau kontroliuoti, – pasakoja Andrius. – Sunerimau, todėl nusprendžiau pasikonsultuoti su Kauno klinikų gydytojais.“

Kauno klinikose jam diagnozuota pasikartojanti vidutinio sunkumo gydymui atspari depresija. Pasak Kauno klinikų Psichiatrijos klinikos Gydymui atsparių nuotaikos (afektinių) psichikos sutrikimo centro vadovo, gydytojo psichiatro Edgaro Diržiaus, depresija – psichikos sutrikimas, kuriuo sergant pasireiškia įvairių simptomų derinys.

„Pacientus, sergančius šiuo sutrikimu, dažnai vargina liūdesys, sumažėjęs interesų ratas, energijos stoka, nuovargis, susilpnėjusi koncentracija ir dėmesys, menkas savęs vertinimas ir mažas pasitikėjimas savimi. Taip pat gali atsirasti kaltės jausmas, niūrus ir pesimistinis ateities įsivaizdavimas, mintys apie savęs žalojimą, sutrikęs miegas ir sumažėjęs apetitas“, – šios ligos simptomus vardija gydytojas.

Jis pažymi, kad dauguma šių simptomų pasireiškia tik sergant ypač sunkiomis depresijos formomis, tačiau bent keli atsiradę simptomai gali išduoti ir apie lengvesnes šio sutrikimo formas. „Depresija nustatoma įvairaus amžiaus žmonėms, kiek dažniau moterims nei vyrams, – sako E. Diržius. – Iš tiesų nesvarbu, kam ji pasireiškia, ši liga reikšmingai apsunkina pacientams gyvenimą ir suprastina jo kokybę, darbingumą.“

Pacientui Kauno klinikose keistas gydymas į dviejų skirtingų klasių antidepresantus ir su augmentuojančiu (sustiprinančiu depresijos gydymą) medikamentu. „Šių medikamentų reikėjo gana didelių dozių, tačiau efektas vis tiek nebuvo pakankamas, – teigia gydytojas psichiatras. – Dėl išsivysčiusios atsparios depresijos formos, atsiradus galimybei, pacientui pritaikytas gydymas transkranialine magnetine stimuliacija.“

Šios procedūros metu pacientas būna sąmoningas, viršugalvyje pridedama elektromagnetinė ritė, sukurianti elektromagnetinį lauką. „Jis stimuliuoja specifinį smegenų regioną atsakingą už nuotaiką. Kartojant šią procedūrą, galima išgydyti sudėtingą depresijos formą. Tai gera žinia pacientams tokiems kaip Andrius, kuriems yra išsivysčiusi gydymui atspari depresijos forma“, – tikina E. Diržius.

Andrius šypsosi, kad prabėgus kelioms dienoms po procedūros jis pasijuto geriau. „Žinau, kad reikės ne vienos procedūros, kad jausčiausi gerai. Todėl jau nekantrauju, kada vėl man bus atlikta transkranialinė magnetinė stimuliacija, – kalba jis. – Šios procedūros metu klausau muzikos, todėl laikas prabėga akimirksniu.“

Šiuo metu vyras turi daugiau jėgų ir energijos. „Pacientas vėl jaučia pasitenkinimą gyvenimu, turi noro užsiimti mėgstama veikla, susireguliavo miego rėžimas, – priduria E. Diržius. – Kartais jam sumažėja energija, bet dabar jau tai sunku atskirti nuo įprasto nuovargio.“

Per metus Kauno klinikų Psichiatrijos klinikoje gydoma apie 2 tūkstančius pacientų, sergančių depresija.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų