Trečiadienis, 2024.09.18
Reklama

Depresija efektyviau gydoma chronoterapija nei fiziniais pratimais

vlmedicina.lt | 2013-01-16 00:05:12

Danijoje vykdytame tyrime lygintas chronoterapijos ir fizinių pratimų efektyvumas gydant depresiją. Antidepresantų maksimalus poveikis ligai pradėjus juos vartoti pasireiškia po 4-6 savaičių. Yra įvairių metodų, kurie padeda šį poveikį pasiekti anksčiau.

Laikrodis
Algirdo Kubaičio nuotr.

Rezultatai geresni

Studijoje dalyvavo 75 ligoniai, suskirstyti į dvi grupes. Tyrimas truko 9 savaites. Visi pacientai gavo gydymą antidepresantu duloksetinu. Vienai grupei skirta chronoterapija (dienos režimo taikymas), kitiems – fiziniai pratimai. Ligonių būklė vertinta pagal Hamiltono depresijos skalę.

Tyrimo rezultatai nudžiugino, kadangi abiejose grupėse stebėtas geras atsakas į gydymą. Chronoterapijos grupėje šis atsakas pasiektas anksčiau: po 2 savaičių gydymo.

Chronoterapijos grupėje būklė pagerėjo 41,4 proc. ligonių, palyginamojoje grupėje tik 12,8 proc. Ši tendencija išliko visą tyrimo laiką, po 9 savaičių atsakas stebėtas atitinkamai 71,4 47,3 proc. ligonių.

Dar daug nežinomųjų

„Žmogaus organizmo procesai daugiau ar mažiau priklauso nuo paros laiko, todėl chronoterapiją vertinu teigiamai“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė gydytojas psichiatras Aleksandras Slatvickis, dienos režimą (taip pat ir fizinį tonusą skatinančius pratimus) rekomenduojąs ir savo pacientams. Darbo patirtis su jais parodė, kad tie, kurie sugeba įgyvendinti rekomendacijas, pradeda jaustis geriau nei tie, kuriems nepavyksta laikytis dienos režimo.

„Bet kyla klausimas, ar pacientai laikosi režimo todėl, kad pagerėjo būsena, ar jiems būsena gerėja todėl, kad pradėjo laikytis režimo. Šis klausimas reikalautų papildomo tyrimo“, - sakė psichiatras.

Gydytojas atkreipė dėmesį, kad vieniems gydymo antidepresantais efektas pasireiškia po kelių savaičių, o kiti efekto nepajunta ir vėliau, tretiems jis pasireiškia jau po kelių dienų – vienas  antidepresantas skirtingus žmonėms veikia skirtingai. Todėl kyla klausimas, ar Danijoje atlikto tyrimo rezultatai nebuvo skirtingo pacientų reagavimo į antidepresantus pasekmė.

Kita vertus, gydymo efektyvumas priklauso ne tik nuo vaisto dozės, bet ir nuo to, kada jie vartojami, nes žmogaus  organizme visi procesai priklauso nuo tam tikrų individualių ritmų.

„Jei būtų ištirta, kokio vaisto efektyvumas kokiu metu didžiausias, būtų galima rekomenduoti pacientams gerti vaistus tam tikru laiku. Pvz., melatonino gamybą skatinantis agomelatinas gertinas tik 21-22 val., nes tada organizme gaminasi daugiausia šio hormono“, - pasakojo pokalbininkas.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Martiny K et al. A 9-week randomized trial comparing a chronotherapeutic intervention (wake and light therapy) to exercise in major depressive disorder patients treated with duloxetine. J Clin Psychiatry. 2012 Sep;73(9):1234-42. doi: 10.4088/JCP.11m07625.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Skirtingų sričių Kauno klinikų medikai susivienijo dėl bendro tikslo – mažametės gerovės
Pusantrų metukų Kauno klinikų pacientė Lėja džiaugiasi įprasta vaikyste, mergaitės mama Jurgita dėl to dėkinga Kauno kli...
Psichoterapeutė A. Bakšienė: mūsų grupėje atsidūręs žmogus jaučiasi saugiai ir atgauna viltį
„Jei jums lūžtų koja ar būtų operuota akis, jūs tikrai rastumėte šešias savaites gijimui. Panašiai turėtų būti ir...
Žindymas – idealus pasirinkimas kūdikiui ir motinai
Motinos pienas laikomas sveikiausiu maistu naujagimiui nuo pirmųjų gyvenimo minučių ir toliau kūdikiui augant. Žindymas...
Pasiruoškime šaltajam sezonui – jau galima pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19
Prieš prasidedant šaltajam sezonui Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena – savo imunitetu turime pasirūpint...
Vaistinėse jau pradedama skiepyti nuo gripo
Savaitės pradžioje Lietuvos vaistines jau pasiekė vakcinos nuo gripo – gyventojai kviečiami pasiruošti šaltajam se...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų