Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos traumatologijos centre visą vasarą teko gydyti vaikus, susižalojusius šokinėjant ant kiemuose stovinčių batutų. Spaudos konferencijoje centro vedėjas Povilas Venckus sakė, jog būna dienų, kai keli traumas patyrę vaikai atvežami į skyrių. Susižalojama sunkiai, nes, vienam vaikui nukritus ant kito, kaulai gali būti sutrupinami į gabalus.
Dažniausiai lūžta rankos
Vaikų traumų priežastimi batutai yra ne tik Šiauliuose, bet ir visoje Lietuvoje bei Europoje. Vaikų chirurgijos, ortopedijos traumatologijos centro vedėjas, vaikų chirurgas Povilas Venckus sako, jog vien Anglijoje per metus ant batutų susižaloja 4200 vaikų. Surinkus statistiką iš 28 ES šalių, skaičiai dar įspūdingesni – per metus susižeidžia per 50 tūkstančių vaikų iki 14 metų.
Vaikai, susižaloję šokinėdami ant batuto, stovinčio namų kiemuose, kasdien atvežami į Vaikų chirurgijos, ortopedijos traumatologijos centrą. Dažniausiai šokinėjant ant batuto patiriami rankų kaulų lūžiai. Medikas pastebi, jog šiuo metu traumos, šokinėjant batutuose, pačios dažniausios. Vieniems lūžta kaulai, kiti susitrenkia galvas ir patiria galvos smegenų sukrėtimus, tretiems plyšta raiščiai. Pačios pavojingiausios traumos – kaklo slankstelių lūžiai, po kurių seka neįgalumas. Net dviračiais susižalojama rečiau. Taip esą dėl to, kad dviračiai tapo saugesni: saugiomis padangomis, saugo nuo susižalojimų ir būtinos apsaugos priemonės, šalmai.
Batutai nėra tokie saugūs vaikams, nes buvo sukurti kaip cirko apsauginė priemonė oro akrobatams.
„Kada pas mus dažniausiai atvyksta traumas patyrę vaikai“, - klausia medikas ir atsako, kad dažniausiai atvažiuoja vakare, susilpnėjus vaiko reakcijai.
Pasak P. Venckaus, vaikai turi žinoti, kada yra laikas mokslui, kada žaidimams, kada poilsiui, kai reikia nusiraminti ir eiti miegoti. Tėvų pareiga taip išauklėti vaiką, kad žinotų dienos režimą.
Nedžiugina ir tai, kad vaikui, patyrusiam traumą, sugipsuota ranka ar koja tenka keletą mėnesių praleisti namuose. Gydytojas negali leisti lankyti mokyklos, nes ten jam bus nesaugu.
„Vaikai mokykloje ne vaikšto, jie bėga. Deja, dar vaikų nepavyksta išauklėti laikytis saugumo. Mūsų vaikai panašiai elgiasi ne tik mokykloje, bet ir gatvėje, namuose. Pagrindinis tėvelių ir pedagogų auklėjimas yra draudimai: „Liaukis, gana, nekelk triukšmo, nedaryk“. Deja, vien draudimais norimų rezultatų pasiekti nepavyks. Vaiką reikia ugdyti, kalbėti apie tai, kas galima, kas negalima, nuolat mokyti, kaip elgtis namuose, kaip mokykloje ar svečiuose“, - sako P. Venckus ir pastebi, kad palyginus su ankstesniais laikais, vaikų traumų yra sumažėję, nes vaikai daugiau laiko praleidžia ne kieme, bet prie kompiuterio. Tačiau vaikai, pakilę nuo kompiuterio, tampa labai aktyvūs.
Saugoti šokinėjančius būtina
Dažniausiai šokinėjant ant batuto susižalojama susidūrus su kitu vaiku ar netinkamai derinant įvairius triukus, nušokus nuo batuto ar spyruoklės rėmo. Nustatyta, kad dažniausiai trauma įvyksta, kai ant batuto šokinėja keli veikai. Jei įvyksta tokia situacija, tai vaikas tikrai bus sužalotas. Vaikų chirurgas P. Venckus pastebi, jog kuo mažesnis vaiko svoris, tuo didesnė tikimybė susižeisti. Dažniausiai susižaloja šešerių metų vaikai, kuriems net nepatariama pramogauti ant batuto.
Šokinėtojai ant batuto stengiasi išmokti cirko numerį salto. Deja, tai ir yra dažniausia traumos priežastis. Ore atliekant salto, nusileisti dažnai tenka ir ant galvos, bet ne visada sėkmingai.
Daugiau nei pusė visų susižalojimų įvyksta prižiūrint suaugusiems. Tam išvengti, prižiūrėtojas turi turėti pakankamai žinių apie batutus, žinoti kaip jame šokinėti, kiek leisti pramogauti vaikams.
Gydytojas pataria būti atidiems net ir perkant batutą. Būtina žiūrėti, kad batutas atitiktų tarptautinius Europos Sąjungos reikalavimus. Prieš naudojantis būtina patikrinti, kad batute nebūtų skylių ar kokių kitokių pažeidimų. Kai vaikui perkamas batutas, reikia atsižvelgti į vaiko amžių. Netiesa, kad tas pats batutas tiks 2-3 metų vaikui ir 12-13 metų paaugliui. Batutai skirtingo amžiaus vaikams gaminami skirtingi. Pagrindinis skirtumas – spyruoklių įtempimas. Mažesniems vaikams spyruoklių įtempimas yra mažesnis. Jei tokiame batute šokinės didesnio svorio vaikas, jis įdubs, nepakils į orą.
Būtina pagalvoti ir apie tai, kur pastatyti batutą.
„Batutas turi stovėti labai saugioje vietoje. Svarbu, kad aplinkui nebūtų plytelių, medžių, krūmų. Saugiausia batutą statyti pievoje. Kai vaikas nebešokinėja, neužmirškime ir nuimti kopėtėlių, kurios skirtos įlipti į batutą. Antraip, vos tėvams nusisukus, vaikas vėl gali įlipti į batutą. Nesant kopėtėlių, vaikas šoka iš jo ir taip pat gali susižaloti“, - pataria medikas.
Vaikus saugoti būtina
Leidžiant šokinėti į batutą, būtina, kad vaikui nuo kaklo būtų nuimti visi papuošalai, vaikas turi vilkėti tinkamais sportiniais drabužėliais.
Batute gali šokinėti tik vienas vaikas. Jei yra norinčiųjų daugiau, tai turėtų šokinėti pamainomis. Kai šokinėja dviese, dažnai nutinka taip, kad vienas pakilo į orą, o kitas jau guli pargriuvęs. Neišvengiamai ant gulinčiojo krenta svoris – kokio 20-30 kilogramų. Medikas pastebi, kad tiesioginis smūgis kaulus sutrupina į gabalus. Taip įvyksta patys sudėtingiausi lūžimai.
Ypač pavojinga, kai papramogauti šokinėjant ant batuto nusprendžia vaikas, paliktas vienas namuose. 12-14 metų paaugliui, šokinėjant ant batuto vienam, nėra saugu. Jei įvyktų didelė nelaimė, jam nepavyktų pagalbos prisikviesti. Kol sugrįš artimieji, bus parasta auksinė valanda, per kurią po susižalojimo būtina patekti į gydymo įstaigą.
Medikas įsitikinęs, kad, turint batutą kieme, sąmoningi turi būti ne tik vaikai, bet ir tėvai. Būtina suprasti, kad batutas gali būti naudojamas tik tada, kai šalia yra suaugęs žmogus. O vaikams, šokinėjantiems ant batuto, nereikia siekti rezultato, nereikia mokytis triukų ir patiems saugotis nelaimingų atsitikimų, ne vienam sutrumpinusių vasaros atostogų malonumus.