Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

Chirurgai privalo informuoti pacientus, jei praleido bemiegę naktį (1)

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2011-02-08 07:18:19

Dažnai gydytojų, ypač chirurgų, darbas gali būti neprognozuojamas. Vakarų valstybių didelėse  ligoninėse patyrusiems ir rezidentūrą baigusiems gydytojams budėti ligoninėse nereikia. Ligoninėse naktimis ir savaitgaliais budi jaunesnieji gydytojai rezidentai bei specialybės rezidentai. Iškilus sudėtingesnei situacijai, gali būti iškviečiamas patyręs specialistas. Tokiais atvejais dažnai prireikia operacijos.

A. Razbadauskas (V. Mačiulaičio nuotr.)
Klaipėdos jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vadovas A. Razbadauskas (V. Mačiulaičio nuotr.)

Pirma valanda nakties. Patyręs specialistas iškviečiamas operacijai. Operacija trunka tris valandas. Chirurgas po operacijos apžiūri pacientą, perduoda nurodymus pacientą prižiūrinčiai ir slaugančiai komandai. Šešta valanda ryto. Jis prisnūsta dviem valandoms, o devintą valandą ryto jam vėl reikia būti operacinėje. Laukia planinė operacija.

Tokias situacijas nagrinėja naujausias straipsnis medicinos žurnale „New England Journal of  Medicine“. Straipsnio autoriai, Bostono ir Niujorko ligoninių specialistai, klausia, ar yra saugu, kai pacientą operuoja mažai miegojęs ar visai nemiegojęs chirurgas. Ar JAV ligoninės neturėtų įvesti taisyklės, jog daugiau kaip šešias valandas nemiegoję chirurgai neturėtų operuoti? Ar chirurgas, miegojęs mažiau kaip šešias valandas, neturėtų apie tai informuoti paciento?

Amerikoje gydytojams tokių taisyklių kol kas nėra, todėl šis klausimas yra itin aktualus. Gydytojams rezidentams galioja taisyklė, kad jie negali dirbti daugiau kaip 16 valandų iš eilės. Po 16  valandų darbo yra privaloma mažiausiai 8 valandų pertrauka.

Mokslininkai nustatė, kad miego trūkumas turi neigiamą poveikį klinikiniam mąstymui bei psichomotorinei elgsenai, kuri savo intensyvumu prilygsta alkoholinei intoksikacijai. 2009 metais paskelbtas mokslinis tyrimas (Dr. J.M. Rothschild ir kt.) atskleidė duomenis, pagal kuriuos net 83 proc. padidėja chirurginių komplikacijų (masyvių kraujavimų, organų pakenkimo ar operacinės žaizdos) skaičius, jei chirurgas yra miegojęs mažiau kaip šešias valandas tarp operacijų.

Amerikos Miego sutrikimų mokslo draugija siūlo įvesti įstatymo pataisą, pagal kurią chirurgas, kuris per 24 valandas iki planinės operacijos nemiegojo 22 valandas, privalės apie tai informuoti pacientą. Pacientas turės dvi galimybes. Pirma, norėdamas, kad jį operuotų naktį budėjęs chirurgas, jis turės pasirašyti atskirą sutikimo formą. Antra, pacientas turės teisę į kitą ligoninės pasiūlytą alternatyvą.

Straipsnio autoriai teigia, kad miego trūkumas ir darbas nepakankamai išsimiegojus yra svarbi ir per mažai diskutuota problema medicinoje. To reikia, kad būtų išvengiama nereikalingų komplikacijų ir  tam, kad būtų užtikrintas pacientų saugumas.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vadovas Artūras Razbadauskas pritaria, kad pacientas turi žinoti, kas jį operuos. Ir ne tik tai, ar chirurgas išsimiegojęs, bet ir kiek jis iš viso yra padaręs tokių operacijų.  Informacija apie gydytojus turėtų būti vieša.

„Kas geriau atliks operaciją – tas, kuris nėra daręs tos operacijos   („Pabandysiu, gal išeis“), ar tas, kuris pavargęs, bet tas operacijas jau daro automatiškai? Jei jau jis padaręs apie  500 operacijų – jo rankos jau pačios juda.  Aš geriau pasirinkčiau pavargusį, bet mokantį tai daryti, o ne tą, kuris nieko nemoka“, - svarstė jis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų