Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje atidaryta jau trečioji Šeimos ir naujagimių intensyviosios terapijos palata. Ji skirta anksčiau laiko gimusiems ar sunkiai sergantiems naujagimiams ir jų šeimoms. Čia mažyliai intensyvios terapijos sąlygomis gydomi šalia visą parą esant jų tėvams. Naujos palatos išskirtinumas – galimybė kartu gyventi ir slaugyti ne tik vieną kūdikį turinčioms šeimoms, bet ir susilaukus dvynių.
„Šeimos ir naujagimių intensyviosios terapijos palatos leidžia tėvams nuo pat pirmųjų dienų būti aktyvia kūdikio priežiūros dalimi. Tėvai ne tik ateina į skyrių pas savo kūdikį, bet visą parą būna šalia jo: maitina, migdo, stebi, mokosi jį pažinti. Tai neįkainojama patirtis ir vaikui, ir tėvams, kurią nuo šiol galime suteikti ir dvynių susilaukusioms šeimoms“, – sako Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė.
Tyrimai rodo, kad per anksti gimusius naujagimius itin teigiamai veikia tėvų, ypač mamos, buvimas šalia. „Tai stiprina emocinį ryšį, prieraišumą, gerina gyvybinius rodiklius, skatina laktaciją. Kūdikiai rečiau užsikrečia infekcijomis, o mamos ir mažylio tarpusavio ryšys stiprėja“, – sako profesorė.
Prof. R. Tamelienė apgailestauja, kad nuolatinis tėvų buvimas šalia savo kūdikio Intensyviosios terapijos skyriuje – vis dar retas reiškinys Lietuvoje. „Vis dar įprasta, kad tėvai aplanko kūdikį skyriuje, tam tikrą laiką pabūna kartu, tačiau nuolat būti su savo atžala galimybės nebūna“, – teigia ji.
Dvejus metus Kauno klinikose veikiančių Šeimos ir naujagimių intensyviosios terapijos palatų patirtis rodo, kad šis modelis pasiteisino. Per šį laikotarpį daugiau nei 70 šeimų turėjo galimybę gyventi kartu ir slaugyti savo mažylius specialiai tam pritaikytose palatose. „Visi tėvai tokią patirtį vertino teigiamai. Žinoma, būna sunkių momentų, kai mama ar visa šeima labai pavargsta, susiduria su įvairiais sunkumais. Tokiais atvejais sprendimų ieškome kartu ir taikome įvairias priemones: skatiname mamą ilgiau pamiegoti, pasivaikščioti lauke, o tuo metu naujagimio priežiūrą perima slaugytoja. Visada įsiklausome į šeimos poreikius ir raginame juos drąsiai išsakyti“, – teigia dr. Ilona Aldakauskienė, Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovė.
„Per kelerius metus pastebėjome, kad ir personalo požiūris pasikeitė – vis labiau pasitikime tiek naujagimio, tiek šeimos galimybėmis. Tačiau tėvams dar neretai pritrūksta drąsos, todėl dažnai tenka griauti mitus ir padrąsinti juos žengti žingsnį – priimti pasiūlymą slaugyti ir gyventi kartu su savo mažyliu“, – sako dr. I. Aldakauskienė.
Vieną iš naudų, kurią pastebimi personalas – šeimos, išvykdamos iš Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus, jau būna pasirengusios savarankiškai slaugyti savo naujagimį. Įgytos žinios, pasitikėjimas ir įgūdžiai labai svarbūs tęsiant priežiūrą namuose.
Svarbu pažymėti, kad ne visi Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje gydomi kūdikiai gali būti perkelti į šeimos palatas. „Prieš priimant komandinį sprendimą dėl perkėlimo, įvertinama daugybė aspektų. Labai svarbus vaidmuo tenka ir slaugytojoms, kurios įvertina ne tik naujagimio, bet ir šeimos pasirengimą nuolat būti kartu“, – pabrėžia Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovė.