1972 m. gruodžio 15 d. Jungtinių tautų organizacijos Generalinė asamblėja birželio 5-ąją paskelbė Pasauline aplinkos diena, šios dienos tikslas - skatinti aplinkos apsaugą visame pasaulyje. Lietuva taip pat ne išimtis. Tik bendradarbiaudami ir dėdami visas pastangas mes galime prisidėti prie gamtos išsaugojimo.
Kiekvienais metais Aplinkos apsaugos diena skiriama vis kitai aktualiai aplinkos apsaugos problemai. Šiais metais ji skirta darniam ir sąmoningam vystymuisi. Minint šią dieną siekiama atkreipti gyventojų dėmesį į aktualias aplinkos apsaugos problemas pasaulyje ir priminti, kad kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie aplinkos išsaugojimo. Visuomenė vis didesnį dėmesį skiria ekologijai, sveikatai bei jos stiprinimui. Visa tai galime pasiekti tik pradėdami nuo savęs: mažindami aplinkos taršą ir stengdamiesi tausojančiai naudoti gamtos išteklius.
Keletas patarimų, padėsiančių tai padaryti:
Nešiukšlinkime kur papuola. Gamtoje išmesta šiukšlė ne tik teršia, bet taip pat gali pražudyti mažus gyvūnus. Visada vadovaukimės šiuo principu: „Ką atsinešei – išsinešk!“
Rūšiuokime šiukšles – tai yra vienas paprasčiausių būdų, padedantis sumažinti aplinkos taršą. Atliekų perdirbimas gali mums sutaupyti net iki 90 procentų energijos, kuri būtų sunaudojama pagaminti naujam produktui.
Rinkimės dviratį vietoje automobilio, o kur galime - keliaukime pėsčiomis. Šis būdas stipriai sumažina išmetamųjų dujų kiekį ir stabdo ozono sluoksnio irimą.
Naudokime ekologiškus, greitai suyrančius arba medžiaginius pirkinių maišelius.
Prekes pirkime didesniais kiekiais. Pvz., geriamo vandens vieną 5 litrų pakuotę, o ne 5 pakuotes po 1 litrą.
Taupykime popierių. Spausdinkime ant abiejų lapų pusių, sumažinkime šriftą - taip sutaupysime popieriaus. Apskaičiuota, kad vienas europietis per metus sunaudoja apie 200 kg popieriaus, o kiek medžių iškertama, kad aprūpintų visą Europą?
Panaudotas baterijas meskime į tam skirtas dėžutes, esančias prekybos centruose, taip jos bus perdirbamos. Netinkamai išmestos baterijos daro didelę žalą, nes jose esantys pavojingi sunkieji metalai, patekę į aplinką, tampa sunkių susirgimų priežastimi.
Kaupkime makulatūrą ir atiduokime ją perdirbti. Perdirbtas popierius iš naujo panaudotas gali būti nuo 4 iki 8 kartų.
Naudokime kompostus organinėms atliekoms. Vėliau visą tai galima panaudoti kaip natūralią trąšą dirvožemiui. Kitu atveju organinės atliekos, patekusios į sąvartynus, išskiria metaną, kuris prisideda prie šiltnamio efekto didinimo ir globalinio atšilimo.
Kviečiame visus prisijungti prie sveikesnės aplinkos gyvenimui kūrimo, juk ne veltui senolių išmintis byloja: „ Nekask kitam duobės, nes pats įkrisi“. Šiandien TA diena, kai turime pasirinkti kokioje aplinkoje norime gyventi! Ką pasirinksite Jūs?
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro informacija