Sekmadienis, 2023.05.28
Reklama

Begliutenės dietos nesergantiesiems celiakija vaikytis neverta(3)

vlmedicina.lt | 2015-07-17 00:02:47

Dieta, kurios metu atsisakoma gliuteno turinčių produktų, sparčiai užkariauja visą Ameriką. Ką čia užkariauja, amerikiečiai pamišę dėl begliutenių produktų, nors pirmykštė tokių produktų “paskirtis” buvo padėti celiakija sergantiems pacientams, kuriems gliutenas gali rimtai sutrikdyti virškinamojo trakto veiklą ir sveikatą. Mat celiakija sergantiems pacientams pasireiškia tam tikros autoimuninės reakcijos ir į organizmą patekęs gliutenas pradeda žaloti plonųjų žarnų audinius. Taigi dieta be gliuteno turinčio maisto yra vienintelė išeitis celiakija sergantiesiems.

Duonos kraitelė
Begliutenė duona, kepiniai, makaronai, javainiai, padažai užkariauja maisto rinką. © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Tačiau begliutenė dieta jau masina visus. Tarp kitko, ne tik amerikiečius. Plinta ši mada ir Europoje, ir Australijoje. Tik štai australai nusprendė išsiaiškinti, ar tokia dieta išties yra ne be reikalo amerikiečių liaupsinama. Australai ištyrė 3200 begliutenių produktų ir tų pačių produktų analogus su gliutenu tam, kad nustatytų mitybinę begliutenių produktų vertę ir naudą dietos besilaikančiojo sveikatai. Pasirodo, tos naudos nėra tiek jau ir daug, kaip buvo manyta.

Tyrimo vadovas daktaras Jason Wu teigia, kad žmonės kraustosi iš proto dėl begliutenių produktų ir dažnai linkę sumokėti ženkliai didesnę kainą vien dėl išganingo užrašo ant pakuotės  - Gluten – free. Tačiau ištyrus bendrą mitybinę vertę pasirodė, kad šie produktai nėra jau tokie sveiki ir mūsų sveikatai naudingi. Mat tuose produktuose, kurie pažymėti kaip begliuteniai, neretai esti mažiau vitaminų ir mineralinių medžiagų nei gliuteno turinčiuose produktų analoguose.

Įdomu ir tai, kad skambius užrašus netruko pasigauti maisto produktų vadybininkai. Tokios etiketės klijuojamos netgi ant tų produktų, kurie ir šiaip gliuteno neturi. Ir tai veikia.

Štai nuo 2011 metų begliutenių produktų pardavimai šoktelėjo ir padidėjo dvigubai. Begliutenė duona, kepiniai, makaronai, javainiai, padažai užkariauja maisto rinką.

Ką mokslininkai pataria šiuo atveju? Ne tik nurimti dėl begliutenių produktų mados, bet ir nediagnozuoti sau celiakinės ligos, kai jos nėra. Nemažai žmonių, patiriančių viduriavimą, vidurių užkietėjimą, pilvo pūtimą ar nuovargį diagnozuoja sau celiakiją ir nusprendžia vartoti tik begliutenius produktus.

Užuot vaikiusis šių produktų mados, verta rinktis daug daržovių, vaisių ir skaidulų turinčią dietą. Taip užsitikrinsite sklandžią virškinamojo trakto veiklą ir dailią figūrą.

Šaltinis:

https://www.georgeinstitute.org.au/media-releases/dont-believe-the-hype-on-gluten-free-food

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: dieta, gliutenas
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lėtinė inkstų liga paliečia milijonus europiečių: kaip ją atpažinti?
Be jokių išankstinių simptomų organizmą apnuodijanti lėtinė inkstų liga kasdien apsunkina gyvenimą daugiau nei 100 milij...
Pagalba kenčiantiems nuo psichikos ligų prieinama ne tik specializuotose įstaigose
„Ilgą laiką kęsti psichologinį diskomfortą, susitaikyti su slogia nuotaika, prarastu gyvenimo džiaugsmu ar bandyti...
Veiksmingiausi būdai pasirūpinti savo psichikos sveikata
Dabartiniame pasaulyje, susiduriant su pandemija, klimato kaita, finansiniu nesaugumu, karu ir kitais iššūkiais, tinkamo...
Kepenys – vienas svarbiausių organizmo instrumentų: kaip atpažinti ir gydyti pažeidimus?
Kepenys – didžiausias žmogaus vidaus organas bei stambiausia virškinimo liauka atliekanti daugiau nei 500 funkcijų...
Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus. Kaip atpažinti?
Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai,...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų