Šį penktadienį sukaks metai, kai tiek Lietuvoje, tiek kitose vietovėse, kur yra lietuvių, organizuojami bėgimai už blaivią ir sveiką Lietuvą. Per visus metus kiekvieną nėnesio pirmąjį penktadienio vakarą 18 val. šių bėgimų geografija vis plėtėsi.
2012 m. pirmąjį liepos mėnesio penktadienį, liepos 6 d., Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Londone, Vilniuje, Kaune, Alytuje ir Palangoje įvyko pirmasis bėgimas už Lietuvos blaivybę. Šios spontaniškos įniciatyvos paskatinti Lietuvos sveikuolių sąjungos ir Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos vadovai Dainius Kepenis ir Aurelijus Veryga pakvietė šią gražią idėją išplėtoti kuo platesniu mastu ir parašė kreipimąsi Lietuvos savivaldybių administracijoms ir Savivaldybių visuomenės sveikatos biurams, kad savo vietovėse prisidėtų prie tokių bėgimų organizavimo.
Per metus šios akcijos apimtys tikrai išsiplėtė: bėgama ir dideliuose miestuse ir mažose gyvenvietėse. Pradžioje buvo tikslas, kad tokie bėgimai įvyktų bent dešimtyje vietovių, o dabar jos jau skaičiuojamos dešimtimis. Kai kur ši idėja įgyvendinama tik aktyvių entuziastų pastangomis, bet pasitaiko tikrai gražių pavyzdžių, kad prie šios bėgimo akcijos organizavimo aktyviai prisideda ir valstybinės institucijos. Viliamasi, kad ši bendradarbiavimo patirtis vis plėsis.
„Organizuodami bėgimus už blaivybę tikrai nesistengiame nurungti organizuojamų masinių maratonų. Tai pavadinčiau veikiau simboliniu lietuvių susibūrimu, kuris parodo, kad mes tikime šia šalimi, kad jos piliečiai – gyvi. Norime, kad prie bėgimo prisijungtų kuo daugiau žmonių, todėl bėgimo trukmę, distanciją ir maršrutą apsibrėžia patys bėgikai kiekviename taške. Siūlome bėgti ne mažiau 3 km – tiek, kiek milijonų lietuvių yra pasaulyje, tačiau net ir tie, kurie tokio atstumo iki šiol nebuvo įveikę, neturėtų varžytis. Svarbiausia, kad žmonės susiburtų ir skirto laiko sau“, – sako vienas iš bėgimo iniciatorių Raimundas. „Turiu sveikos, blaivios ir sąmoningos lietuvių tautos viziją. Socialinių tinklų pagalba suradau bendraminčių Lietuvoje ir džiaugiuosi, kad ši idėja plečiasi“, – mintimis dalinasi lietuvis, šiuo metu laikinai dirbantis ir gyvenantis Londone.
Suprantama, kad daug kas bėgimui pasirinktų nuošalų parkelį, kur ramiau ir oras švaresnis, bet ši bėgimo akcija vyksta būtens miestų ir gyvenviečių centruose, kad atkreipus visuomenės dėmesį į sveiko, blaivaus gyvenimo būdo malonumą ir nauda ir neblaivaus gyvenimo nykumą ir tragiškumą. Tai tikrai ne jėgų ir greitumo išbandymas bėgant, bet labiau džiugi manifestacija su atributika ir skanduotėmis. Jame gali dalyvauti įvairaus amžiaus ir pasiruošimo žmonės. Neretai prabėgančius kiti žmonės pasitinka su nuostaba, bet visada palydi su šypsena – šis bėgimas jau vien tuo yra naudingas, kad aplinkiniams skleidžia gerą nuotaiką. Tada nebesinori nuotaikos taisyti užsirūkymu ar alkoholio taurele. Beje, dažnai prie šių bėgimų nauji palaikytojai prisijungia spontaniškai, net tinkamai nepasiruošę.
Šie metai nevyriausybinių organizacijų iniciatyva Seimo yra paskelbti Sveikatingumo metais, norėtųsi, kad prie jų praktinio įgyvendinimo valdžios institucijos prisidėtų rezultatyviau. Kad bėgimo ir panašios akcijos nebūtų tik entuziastų reikalas, bet ir valstybės tarnautojų pareiga.
Juozas Dapšauskas,
2013-ųjų - Sveikatingumo metų iniciatorius