Penktadienis, 2025.05.09
Reklama

Baimės kvapas: žmonės gali užuosti ir perimti vieni kitų emocijas

www.lrt.lt | 2012-11-09 17:03:40

Remdamiesi naujo tyrimo rezultatais mokslininkai tikina, kad žmonės geba užuosti baimę ir pasišlykštėjimą. Jų įsitikinimu, kvapais mes siunčiame ir perimame kitų emocijas.

Aromaterapija
Algirdo Kubaičio nuotr.

Tyrimo rezultatai, visuomenei pristatyti „Psychological Science“ žurnalo lapkričio 5 numeryje, perša mintį, kad žmonės, kaip ir gyvūnai, gali bendrauti kliaudamiesi kvapais, rašo nbcnews.com.

„Šio tyrimo rezultatai kvestionuoja iki šiol labai stipriai įsišaknijusią prielaidą, kad žmonių komunikacija – išskirtinai verbalinė ar vizualinė“, – rašo Günas Seminas iš Nyderlandų Utrechto universiteto.

Jo ir universiteto kolegų nuomone, dauguma gyvūnų bendrauja pasitelkdami uoslę. Kadangi žmogus negali pasigirti tokiais išlavintais uoslės organais, kurie prilygtų gyvūnams, mokslininkai nepagrįstai nusprendė, kad jau senų senovėje esame praradę sugebėjimą suuosti baimę ar kitas emocijas.

Kad įsitikintų, tyrėjų komanda surinko 10 vyrų pažastų prakaito mėginius. Tuo metu eksperimento dalyviams buvo rodomos arba baugios siaubo filmo „Švytėjimas“ scenos, arba atstumiančios, šleikščios MTV realybės šou „Jackass“ situacijos.

Tada mokslininkai 36 savanorių moterų paprašė atlikti nesudėtingą regėjimo bandymą. Suprantama, tikrasis eksperimentas buvo susijęs ne su rega, o su uosle ir emocijomis. Taigi dalyvėms nė neįtariant, aplink jas buvo paskleistas surinkto vyrų, žiūrėjusių baugius ir bjaurius vaizdus, prakaito kvapas.

Kai moterys jausdavo „baimės prakaitą“, jos atsimerkdavo plačiai, su baimės išraiška veide. Jausdamos prakaito kvapą vyrų, žiūrėjusių atstumiančius „Jackass“ vaizdelius, jos atsimerkdavo kiek susiraukusios, nesąmoningai nutaisiusios pasišlykštėjimo grimasą. 

Komanda pasirinko vyrus prakaito donorais remdamiesi ankstesnių tyrimų išvada, kad moterys yra jautresnės vyrų kvapams, nei vyrai – moterų kvapams.

Šio eksperimento rezultatai rodo, kad žmonės gal bendrauti, keistis emocijomis, jas perduoti ir perimti, kliaudamiesi kvapu.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: uoslė
Kategorijos: Psichologija
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vienišas gedėjimas: kaip rasti kelią atgal?
Užtrauktos užuolaidos, išjungtas telefonas, užrakintos durys ir frazė „noriu pabūti viena (-as)“ - tokie žen...
Kaip susigrąžinti kontrolę ir gyventi be šlapimo nelaikymo baimės
Šlapimo nelaikymas – tai ne tik medicininė problema, bet ir socialinis bei emocinis iššūkis, kurį patiria milijona...
Kaip padėti vaikams, jaučiantiems nerimą?
Nerimas – dažnas reiškinys ne tik tarp autistiškų, bet ir tarp daugelio vaikų, susiduriančių su emociniais, sensor...
Kaip išsirinkti tinkamiausias odos ir plaukų priežiūros priemones?
Tiek plaukų, tiek odos priežiūra reikalauja ne tik reguliarumo, bet ir tinkamų priemonių pasirinkimo. Rinkoje gausu prod...
Klaipėdoje pradėtos dar saugesnės skydliaukės operacijos
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda naują etapą skydliaukės chirurgijoje. Suburta profesionali chirurgų komand...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų