Trečiadienis, 2024.04.24
Reklama

Ausų siera: ką žmogus valgė ir kokia jo lytinė orientacija?

technologijos.lt | 2014-02-17 15:34:49

Ausų siera – nuostabus indikatorius, tinkantis įvertinti asmenybės identitetą ar nustatyti, ką žmogus valgė ir kur buvo. Monelo Cheminių jutimų centro (Monell Chemical Senses Center, Filadelfija, JAV) mokslininkai tvirtina, kad ausyse susidaranti substancija gali atskleisti net ir lytinę asmens orientaciją bei jo sveikatos būklę.

Ausis
© Fotolia.com

Tyrėjai teigia, kad ausų sieros tyrimų pagrindu galėtų būti kuriami nauji testai, pagal kuriuos norint įvertinti žmogaus asmenybės identitetą, pakaktų žvilgtelėti į jo ausų turinį.

„Ankstesni mūsų tyrimai byloja, kad daug reikšmingos informacijos apie žmogaus asmenybės ypatumus, lytinę orientaciją, sveikatos būklę teikia jo pažastų prakaito kvapas, - atkreipia dėmesį tyrimo bendraautorius, organinės chemijos daktaras Džordžas Pretis (George Preti). – Manome, kad tokia pat informacija gali glūdėti ir ausų sieroje“.

Tyrėjų grupė organinės chemijos analizės metodais identifikavo, kad žmogaus ausų sieroje yra kvapą skleidžiančių cheminių medžiagų. Maža to, jie pastebėjo, kad šių medžiagų kiekiai skiriasi priklausomai nuo asmens tautybės (pvz., skirtumai pastebėti Rytų Azijos ir Kaukazo gyventojų ausų sieros mėginiuose).

Tyrimo rezultatai byloja, kad ausų siera yra lengvai prieinama kūno išskyra, kuri galėtų būti išsamus asmeninės informacijos apie asmenį šaltinis. Ausų siera yra specifinės atmainos prakaito liaukų išskyrų ir sebaco liaukų išskiriamo riebalinio sekreto mišinys. Ausų siera būna dviejų tipų: drėgna gelsvai rusvos košelės pavidalo substancija ir balta sausa ausų siera.

Dž. Prečio susidomėjimą ausų siera paskatino atradimas, kad maži geno ABCC11 pokyčiai susiję tiek su pažastų prakaito kvapo ypatumais, tiek su žmogaus ausų sieros tipu. Rytų Azijos gyventojai (kinai, korėjiečiai, japonai) ir Šiaurės Amerikos žemyno čiabuviai pasižymi tokia minėto geno atmaina, kuri koduoja ir sausojo tipo ausų sierą, ir mažesnį kvapiųjų medžiagų kiekį pažastų prakaito sudėtyje.

Kad išsiaiškintų, ar ausų siera pasižymi specifiniu kvapu, tyrėjai paėmė 16 sveikų vyrų (8 kaukaziečių ir 8 Rytų Azijos gyventojų) ausų sieros mėginius. Šiuos 30 min. pakaitinus, į orą išsiskyrė lakiųjų organinių junginių molekulės, daugelis kurių turi tam tikrą kvapą. Molekulės buvo surinktos specialiu įrenginiu. Jų cheminė sudėtis išanalizuota dujų chromatografijos ir masės spektrometrijos metodais.

Analizės rezultatai byloja, kad visų tiriamųjų ausų sieros sudėtyje yra 12 rūšių lakiųjų organinių junginių. Tačiau jų kiekis buvo nevienodas – priklausomai nuo etninės kilmės. Pavyzdžiui, kaukaziečių ausų sieroje vienuolikos lakiųjų junginių kiekiai buvo didesni nei Rytų Azijos vyrų ausyse.

„Iš ausų sieros sudėties galima gauti informacijos apie etninę asmens kilmę, - tvirtina tyrimo bendraautorė Katarina Prokop-Pridž (Katharine Prokop-Prigge). – Tam pakanka iš ausų paimti sieros tepinėlį. Nors sierą sudaro tos pačios kvapiosios medžiagos, jų kiekiai skirtingų tautybių asmenų ausyse smarkiai skiriasi.

Tyrėjai yra linkę manyti, kad riebalinis sekretas ausų sierą paverčia savotiška informacijos saugykla, kurioje glūdi visa informacija apie kvapiąsias medžiagas, kurios išskiriamos sergant tam tikromis ligomis ar būnant tam tikroje aplinkoje.

K. Prokop-Pridž pabrėžia, kad „ausų sierą sudarančios kvapiosios medžiagos gali atskleisti ne tik tai, ką žmogus valgė, bet ir kur jis buvo“.

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų