Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Aukšta ar autentiška savivertė?

bernardinai.lt | 2014-01-08 15:05:50

Keletą pastarųjų dešimtmečių Vakaruose, o ypač JAV, žmonės buvo mokomi, kad aukšta savivertė yra geros savijautos prielaida. Vaikai ir toliau skatinami jaustis ne tik geri, bet ir nuostabūs. Išties skamba pakankamai įtikinamai, kad vaikai ir paaugliai, turintys aukštą savivertę, bus mažiau linkę į depresiją, blogai elgtis su kitais bei priimti klaidingus sprendimus.

Lyderystė
© Fotolia.com

Tačiau nors šiuolaikinė kultūra perša aukštos savivertės poreikį, tačiau tai gali būti nelabai geras dalykas.

2005 m. garsus psichologas Roy Baumeisteris drauge su kolegomis publikavo didelio skaičių mokslinių straipsnių apie savivertę, paskelbtų nuo 1970-2000 m. psichologijos žurnaluose, apžvalgą.

Buvo padarytos šios išvados:

Perdėta savivertė yra susijusi su prastesniu užduočių atlikimu.

Turintys aukštą savivertę gali dažniau patirti tarpasmeninių santykių nesklandumų, kadangi iškilus sunkumams tokie žmonės linkę kitą žmogų traktuoti kaip problemą.

Paaugliai, turintys aukštą savivertę, yra mažiau susivaržę, todėl labiau linkę įsistraukti į rizikingą veiklą, įskaitant ir seksualinį aktyvumą.

Aukšta savivertė yra susijusi su agresyviu ir nevaldomu elgesiu.

Aukšta savivertė gali būti susijusi su laimės pojūčiu, tačiau ji nėra to priežastis.

Plačiąja prasme savivertė ya apibrėžiama kaip jausmas, jog esi puikus žmogus – bent jau toks geras kaip ir kiti, o galbūt netgi geresnis.

Tačiau kai mes pasiduodame idėjai, jog esame nuostabūs arba labai svarbūs, dažnai priimame prastus sprendimus. Taigi, turime ieškoti sveikesnio savivertės suvokimo.

Kai suvokiame save kaip vertingus tiems, kuriuos mylime, kai galime uoliai darbuotis ir įnešti prasmingą savo indėlį ir kai nustojame save lyginti su kitais, mes galime įgyti kur kas autentiškesnę savivertę.

Tokios rūšies savivertė ypač  reikalinga mūsų paaugliams, kad šie įstengtų įveikti visus iššūkius, susijusius su kūno įvaizdžiu, mokykla, santykiais ir netgi alkoholiu, narkotikais bei lytiškumu. Tačiau ši savivertė tai ne ta, kurią skatiname savo vaikuose, juos girdami, apdovanodami „auksinėmis žvaigždutėmis“, pažymiais, prizais bei kitomis išorinės motyvacijos priemonėmis, leidžiančiomis gerai jaustis.

Pozityvioji psichologija siūo keletą veiksmingų būdų, kaip padėti tėvams ugdyti jų paauglių vaikų autentišą savivertę.

Štai trejetas jų:

Visų pirma, padėkite paaugliams nustatyti savo stipriąsias savybes. Ar jie yra lyderiai? Ar jie turi didelį troškimą gyventi, prasmės jausmą, gebėjimą mylėti? Savo stiprybių pažinimas ir jų panaudojimas kasdienybėje yra glaudžiai susijęs su gera savijata ir atsparumu.

Be to, tyrimai atskleidė, kad suaugusieji, kuriems buvo būdingos tokios savybės kaip viltis, entuziazmas ir lyderystė, turėjo mažiau psichologinių ir elgesio probelmų.

Antra, tam kad paaugliai įgytų autentišką savivertę, jie, bendraudami su aplinkiniais, turi patirti daugiau teigiamų nei neigiamų jų reakcijų. Pozityvios reakcijos, kurias galite suteikti savo paaugliams, tai – paprasčiausias „ačiū“, šypsena, pasakymas, kad džiaugiatės juos matydami, apkabinimas, aktyvus ir konstruktyvus atliepas į jų sėkmę. Negatyvios reakcijos tai – kritika, ginčai, pakeltas balsas ir pykčio reiškimas. Jei jūsų bendravime su paaugliu vyraus teigiamos reakcijos, tai padės sukurti gerai funkcionuojantį tarpusavio ryšį.

Trečia. Tai, kaip paaugliai jaučiasi, labai priklauso ir nuo jų santykių su tėvais kokybės. Kiekvienam reikia žinojimo, jog jis yra norimas, mylimas ir netgi tada, kai varo tėvus iš proto, vis tiek yra vertinamas. Jei galėsi tai pademonstruoti savo paaugliui, padėsi jam įgyti tvirtą savo tapatybę ir autentišką savivertę bei jausmą, kad jis neturi būti geresnis nei visi kiti.

Kiekviena mama ir tėvas nori, kad jų vaikai būtų laimingi ir teigiamai žvelgtų į save bei gyvenimą. Paprasčiausias pasakymas, kokie jie yra nuostabūs, čia, deja, nepadės. O padės, kaip jau minėta, savo stiprybių atradimas, pozityvūs tarpusavio bendravimo būdai ir sakymas, kad juos mylime ir kad jie yra svarbūs mums.

Parengta pagal Catholic education resource center

bernardinai.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: savivertė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų