Gera burnos ir dantų sveikata padeda ne tik džiaugtis gyvenimu aiškiai kalbant, mėgaujantis maistu bei gražia šypsena išreiškiant teigiamas emocijas, bet ir auginant pasitikėjimą savimi. Ką daryti, kad dantys būtų sveiki, o plati šypsena puoštų kiekvieną?
Odontologų patarimai kasdienei priežiūrai
Valyti dantis išmokstame dar ankstyvoje vaikystėje, tačiau ar tinkamai? Odontologai rekomenduoja valyti dantis 3–5 minutes bent du kartus per dieną arba, jei įmanoma, po kiekvieno valgio minkštu dantų šepetėliu. Rekomenduojama rinktis tokį dantų šepetėlį, kuriuo lengvai pasiektumėte visas burnos vietas.
Dantų siūlo naudojimas gali būti vienas sunkiausių, bet svarbiausių įpročių, kurį reikia išsiugdyti, nes jis padeda pašalinti maisto likučius ir kitus nešvarumus iš tarpdančių, kurios sunku pašalinti dantis valant tik šepetėliu. Valymas siūlu turėtų būti taip pat atliekamas kasdien.
Dar viena į kasdienės priežiūros sąrašą patenkanti priemonė – burnos skalavimo skystis. Tai puikus būdas iš burnos pašalinti bakterijas bei pagerinti kvapą.
Įvairūs gėrimai bei maistas turi nepageidaujamos įtakos nepriekaištingai šypsenai. Kavoje, arbatoje, įvairiuose gazuotuose vaisvandeniuose bei alkoholyje gali būti gausu cukraus ir kitų medžiagų, kurios gali nulemti pakitusią dantų spalvą ir padidėjusį jautrumą, todėl vartoti šiuos gėrimus reikėtų kuo rečiau.
Stiprius dantis išsaugoti padės ir vitaminai, pavyzdžiui, kalcis. Šio vitamino gausu tokiuose produktuose kaip pienas, natūralus jogurtas, morkos, salierai, brokoliai, riešutai.
Profesionali burnos higiena būtina
Siekiant turėti nepriekaištingą šypseną, profesionalios burnos higienos paslauga yra neišvengiama. Ši procedūra neprilygsta dantų valymui namuose, nes burnos higienistas specialiais instrumentais išvalo dantų paviršių ir tarpdančius nuo apnašų ir akmenų, kuriose kaupiasi bakterijos, sukeliančios dantų kariesą. Be to, įvertinęs paciento dantis, higienistas gali nukreipti ir pas odontologą išsamesnei apžiūrai ar gydymui.
Burnos higiena yra trumpa ir neskausminga procedūra, reikalinga tada, jei burnoje jaučiamas nemalonus kvapas, ant dantų yra šepetėliu sunkiai nuvalomų apnašų, kamuoja dantenų kraujavimas ar norite išvengti dantų ligų.
Šią procedūrą rekomenduojama atlikti bent du kartus per metus.
Išmanūs medicinos prietaisai
Netaisyklingas dantų sąkandis yra viena iš estetinių pasekmių, nulemiančių vengimą drąsiai šypsotis, o pakitusios veido proporcijos gali nulemti prastesnę emocinę būklę. Be to, esant netaisyklingam sąkandžiui ir netaikant jokio gydymo, gali atsirasti netgi žandikaulio sąnario ar virškinimo sistemos sutrikimai, dilti dantys, išaugti dantenų ligų rizika.
Netaisyklingo sąkandžio ir kreivų dantų gydymui naudojami išimami arba fiksuoti ortodontiniai aparatai, tai – kapos, plokštelės ir funkciniai aparatai. Jie taikomi lengvesnių atvejų gydymui.
Sudėtingesniems atvejams gydyti ortodontai naudoja fiksuotus aparatus – breketus. Jie nuimami tik tuomet, kai yra pasiektas norimas rezultatas. Gydymas įprastai trunka nuo 1,5 iki 2,5 metų, kai ant dantų paviršiaus užfiksuojamos kabės ir prie jų pritvirtinami ortodontiniai lankai. Breketai ne tik tiesina dantis, bet ir koreguoja sąkandį.
Pacientas įprastai gali rinktis iš trijų breketų rūšių – metalinių, keramikinių ar beligatūrinių. Kiekviena rūšis turi savo privalumų ir trūkumų, tačiau pasirinkimas dažnai remiasi ir į kainą.
Įprastai gydymas breketų sistema prasideda nuo 1000 eurų, tad planuojantiems savo išlaidas, tačiau tuo pačiu ir siekiantiems nepriekaištingos šypsenos, verta pasinaudoti papildomo finansavimo galimybėmis.
Burnos sveikata yra pagrindinis bendros sveikatos ir gyvenimo kokybė rodiklis, tad rūpintis ja neabejotinai verta. Susigrąžinkite pasitikėjimą savimi ir pavasarį pasitikite plačia šypsena!