Pirmadienis, 2024.07.22
Reklama

Atsisveikinimas su sauskelnėmis. Labas, puoduk!(2)

Daiva Ausėnaitė | 2014-02-01 00:01:00

Kaip išmokyti vaiką sąmoningai tuštintis ant puoduko? Kokio amžiaus vaiką tikslingiausia pažindinti su puoduku? Per kiek laiko vaikas turi galutinai atsisveikinti su sauskelnėmis? Į svarbiausius klausimus apie draugystę su puoduku atsako vaikų priežiūros specialistė, Sąmoningų mamų bendruomenės įkūrėja, aromaterapeutė Giedrė Veličkienė.

Puodukas
Pratinant vaiką prie puoduko tėvams tenka būti labai išradingiems. Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Įvertinti vaiko amžių

Pasak G. Veličkienės, itin svarbu neįbauginti vaiko. „Iki 15-18 mėn., kol nėra išsivystęs loginis mąstymas, vaikai nesupranta priežasties ir pasekmės dėsnio, yra beprasmiška mokyti juos naudotis puoduku. Iki šio amžiaus yra tik refleksas daryti tam tikroje vietoje, tam tikru metu, reaguoti į tam tikrus tėvų siunčiamus signalus, perprasti juos ir atsakyti į tą veiksmą. O 15-18 mėn. mažylis jau pasiruošęs naudotis savo smegenimis ir sąmoningai prašytis ant puoduko“, - sako specialistė.

Ji prisipažįsta, jog jos sūnus gamtos reikalus ant puoduko ėmė atlikti gerokai anksčiau. „Seniau vaikai gerokai anksčiau įprasdavo tuštintis ant puoduko. Sauskelnės gerokai pakeitė vaikų santykį su puoduku, tačiau vis tiek galima, įvertinus vaiko amžių, pažindinti jį su puoduku, kad paskui problema „kaip atsisveikinti su sauskelnėmis“ nepasidarytų labai didelė“, - sako G. Veličkienė.

Puoduko atsiradimas namuose

Pažinties su puoduku momentas yra labai svarbus, jis netgi gali nulemti tolesnius santykius. „Tėvai nuperka puoduką ir tikisi, kad vaikas žinos, kaip juo naudotis. Bet dažniausiai būna taip, kad vaikas užsideda puoduką ant galvos ar stumdo jį po kambarį kaip žaislą. Vaikai tikrai nežino, ką reikia daryti su puoduku. Apie puoduko paskirtį mažyliui turi papasakoti tėvai. Reikia pristatyti puoduką vaikui, pasakyti jo vardą, kad jis yra draugiškas, ir galiausiai parodyti, kaip juo naudotis. Vaikai mokosi iš pavyzdžių, todėl galima patiems sėstis ant puoduko, galima paimti kokį žaisliuką ir rodyti su juo. Jiems tada tai tampa suprantama ir galiausiai įprasta, nes mama, tėtis, mylimas meškiukas taip daro. Vadinasi, ir jis turi taip daryti“, - aiškina G. Veličkienė.

Pratinimo pradžia

Vaikų priežiūros specialistė sako, jog norint, kad vaikas įgytų poreikį šlapintis ant puoduko, jis turi suprasti, ką reiškia būti su šlapiomis kelnytėmis.

„Taip pat reikėtų stebėti, kas kiek laiko vaikas šlapinasi. Mažesniems vaikams tai būna 20-30 min., vyresniems 40-50 min. intervalai. Jei vaikas yra žindomas, tai jis gali ilgą laiką šlapintis ir kas 15 minučių. Reikia jį stebėti ir įvertinus tuos intervalus sodinti ant puoduko, kad vaikas imtų suprasti, jog galima daryti ne tik po savim, į sauskelnes, bet kad gali būti ir kitaip. Kas 15 minučių yra tik 4 kartai per valandą. Mes kartais elektroninį paštą dažniau pasitikrinam“, - sako G. Veličkienė.

Neprarasti kantrybės

„Iš pradžių vaikas tikrai neateis ir nepasakys, kad nori „sysiuko“. Nesitikėkite, kad vaikui seksis iš karto ir nebus tų šlapių epizodų. Būna, jie užsižaidžia, būna, jie priešinasi, bet nereikia spausti. Visada reikia pagirti už pergales ir ignoruoti visas nesėkmes. Nesureikšminam to, kad nepasisekė, nebaram, nemoralizuojam, tiesiog numaukite šlapias kelnes, pakeiskite kitomis. Ir pasakykite vaikui, kad kitą kartą, kai norės šlapintis, pasakytų jums“, - pataria specialistė.

Girti ir apdovanoti

Jeigu vaikas rodo jums, kad jis jau nori šlapintis, būtina jį apdovanoti. Ne veltui yra sukurti grojantys puodukai. „Mama gali pasitelkti lipdukų sistemą. Kiekvieną kartą vaikui sąmoningai pasiprašius ant puoduko ir pasituštinus ant puoduko šono klijuojamas koks nors gražus, pavyzdžiui, mėgstamus animacinius personažus vaizduojantis lipdukas. Man teko matyti tokių vaikų puodukų, kurių visi jo šonai lipdukais nuklijuoti. Vaikai labai įsitraukia į šį žaidimą“, - šypsosi vaikų priežiūros specialistė.

Kitas būdas, kuris vaikams daro įspūdį, – šito fakto sureikšminimas. „Tai gali būti tikras, gali būti suvaidintas skambutis tėčiui, močiutei, kam nors, ką vaikas pažįsta. Turi būti garsus pagyrimas, kad vaikas tai girdėtų. Ateina kas į svečius, atvažiuoja seneliai, visiems reikia sakyti – mano vaikas šaunuolis, pasiprašė pats ant puoduko ir padarė „sysiu“. Vaikams tokie garsūs pagyrimai būna svarbus įvykis, nes jie nori būti geri, nori būti šaunūs“, - sako G. Veličkienė.

Galiausiai tuštintis ant puoduko vaikui darosi smagu, nes jis žino, kad sulauks pagyrimo, paskatinimo.

Giedrė Veličkienė
Giedrė Veličkienė: „Kol vaikas nesupras, kas yra sausos kelnės, kas yra šlapios, tol mokymasis neprasidės“. Asmeninio archyvo nuotr.

Sunkumai ir klaidos

Didžiausia atsisveikinimo su sauskelnėmis ir pažinties su puoduko periodo problema – vaikas bijo puoduko arba jam priešinasi. „Tokiu atveju siūlau turimą puoduką padėti į šalį, galima net ir išmesti. Ir kartu su vaiku nuvažiuoti į prekybos centrą ir nusipirkti naują. Vėlgi reikia sureikšminti tą įvykį. Nesvarbu, kad jūsų vaikui tik pusantrų metų. Jis viską supranta. Supranta to įvykio didingumą. Leiskit vaikui išsirinkti puoduko spalvą, modelį, kad jis būtų teigiamai nusiteikęs“, - pataria G. Veličkienė.

Jei ilgesnį laiką nepavyksta užmegzti naujos draugystės su puoduku, mamų bendruomenės kūrėja siūlo pakeisti įprastą elgesį. „Galima bandyti naudoti kitas vietas tuštintis, pavyzdžiui, tai gali būti tualetas, kriauklė, kibiras. Darykite tai žaidimo forma. Svarbiausia, kad vaikui nebūtų keliama įtampa ir nuobodulys. Kai aš pastebėjau, kad mano vaikas priešinasi puodukui, pasodintas ima muistytis, spardytis, verkti, palaikydavau jį virš kibiro. Berniuką mokėm šlapintis atsistojus. Vaikams tokie dalykai patinka, ypač jei tai įdomiai, patraukliai jiems pateikiama“, - sako G. Veličkienė.

Puoduko klausimas darželyje

Ne tiek jau daug yra darželių, kur auklėtojos pasako, jog vaikų su sauskelnėmis nepriima. Mamos tokiai ugdymo įstaigai įteikia krūvą medžiaginių kelnyčių ir vaikui prisišlapinus jos yra keičiamos. Dažniau norima, kad vaikas su sauskelnėmis išbūtų kuo ilgiau. Pasak G. Veličkienės, toks darželio auklėtojų požiūris tikrai nepadeda vaikams atsisveikinti su sauskelnėmis. Ji pataria tėveliams pasikalbėti su darželio valdžia ir išdėstyti savo argumentus, kodėl per ilga draugystė su sauskelnėmis yra nenaudinga vaikui.

Vaikas
Speialistė pataria nepratinti vaiko ant puoduko sėdėti per ilgai. Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

„Kol vaikas nesupras, kas yra sausos kelnės, kas yra šlapios, tol mokymasis neprasidės. Vaikas turi kokį pusvalandį pabūti su tom šlapiom kelnėm, kad suprastų, ką reiškia šlapia, šalta ir nesmagu. Tuo tikslu yra sukurtos kelnaitės atprastukės su vidiniu flanelės sluoksniu. Flanelė turi savybę sugerti skystį ir greitai atšalti. Tokios kelnaitės labai pasitarnauja, nes vaikas ima greitai suvokti, kad tai nėra malonu“, - sako G. Veličkienė.

Puodukui – ne!

Dalis vaikų kategoriškai nepriima puoduko, neįspėja apie norą šlapintis ar šlapinasi vos tik jiems uždedamos sauskelnės. Tokio vaikų elgesio priežastimi specialistė vadina tėvų daromą klaidą – kai vaikas per ilgai laikomas pasodintas ant puoduko.

„Vaikui tiesiog pabosta dešimt ir daugiau minučių sėdėti. Tai monotoniškas veiksmas, kuris jokio džiaugsmo neteikia. Todėl galima vesti vaiką į tualetą, leisti pasišlapinti ten, vaikams labai patinka vandens nuleidimas. Mamos kartais duoda vaikui knygutę ir palieka 15 min. O paskui džiaugiasi, kad vaikas pasišlapino. Didelė klaida taip daryti, nes vaikas pasišlapina nesąmoningai. Tiek laiko išsėdėjęs natūraliai užsinori šlapintis, bet vaikutis iš tikrųjų nesupranta, ką jis ten padarė. Reikia siekti, kad vaikas pats norėtų tuštintis, tą savo norą suvoktų ir padarytų tai greitai. Jis turi suprasti, ką daro“, - sako Sąmoningų mamų bendruomenės steigėja.

„Geriausias būdas, kurio rezultatai matomi jau po savaitės, - tai kartu su vaiku išmesti sauskelnes. Reikia vaikui pasakyti, kad mes dabar gyvensim be sauskelnių ir dieną, ir naktį. Tu didelis. Ir vaikui pamažu atsiranda suvokimas, kad pasikeitė žaidimo taisyklės“, - pataria G. Veličkienė.

Taip pat specialistė pataria atsisveikinimui su sauskelnėmis pasirinkti šiltesnį metų laiką.

VLmedicina

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika vaikystė
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kad nerizikuotume savo sveikata – kelionėms patariama ruoštis iš anksto
Vasara – atostogų metas, kai dažnas keliauja į užsienio šalis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) spe...
Pūslelinės pančiuose: ką galime padaryti, kad infekcija nebeatsinaujintų
Daugybei žmonių ne kartą teko patirti nemalonų dilgčiojimą prie lūpų ir vėliau išvysti atsiradusias pūsleles. Nors skaus...
Savaitgalis prie vandens telkinio: kaip saugotis infekcijų
Vasaros dienomis tesinori gulėti ant ežero ar jūros kranto ir nuolat maudytis. Bet jei neužtikrinsime tinkamos intymios...
Vandens organizme trūkumas gali sukelti ir hemorojų
Atšilus orams dauguma skuba naudotis visais lauko malonumais. Tiesa, gydytojai pastebi, kad aktyviai leidžiant laisvalai...
Oro kokybės barometras: orą teršė kietosios dalelės bei amoniakas, miglinių augalų žiedadulkės
Vasaros viduryje buvo fiksuojamas kietųjų dalelių ir amoniako koncentracijos padidėjimas ore, o žiedadulkių...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų