Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Ateitis - sensoriniams galūnių protezams

vlmedicina.lt | 2013-11-05 00:01:46

Naujausiais moksliniais eksperimentais siekiama sukurti lytėjimui jautrius galūnių protezus, kurie sensorinę informaciją iš protezuotos galūnės perduos tiesiogiai smegenims.

Koja
Algirdo Kubaičio nuotr.

Motorinės apatinių ir viršutinių galūnių funkcijos: daiktų paėmimas, laikymas, pirštų lankstymas ir kt. priklauso nuo nervinio signalo perdavimo iš pirštų receptorių specifinėms smegenų sritims ir jų sąveikos.

Vadovaujantis šiuo principu kuriami šiuolaikiniai galūnių protezai, kurie atlieka ne tik kosmetinę funkciją, tačiau užtikrina protezo judrumą ir vikrumą.

Čikagos mokslininkai ieško būdų sukurti protezus, kurie atliktų ne tik automatines galūnės funkcijas, tačiau būtų jautrūs jutimams.

Čia atliekami eksperimentai su beždžionėmis, kurių metu analizuojamas nervinio signalo kelias iš kiekvieno piršto odos receptoriaus į tam tikras smegenų sritis, informacijos apdorojimas ir centrinės nervų sistemos atsakas į ją atgal galūnei.

Daugkartinių tyrimų metu buvo pastebėta, kad tiek natūraliomis sąlygomis, tiek receptorius stimuliuojant dirbtiniu būdu beždžionių galūnių atsakas buvo analogiškas. T.y. galūnės pirštus judinant, spaudžiant, liečiant susidaro panaši elektrinė srovė, perduodama į specifines smegenų sritis, kurios aktyvinamos, po to siunčia atsakomąją informaciją atgal galūnės pirštams.

Šifruojant motorinius ir sensorinius signalus buvo sukurtas neuronų stimuliacijos ir atsako smegenyse modelis, kuris neilgai trukus bus pritaikytas klinikiniuose tyrimuose pacientams, patyrusiems galūnių amputacijas.

Projekto tikslas - pagaminti viršutinės galūnės protezą, kuris kontroliuojant smegenims galės ne tik judėti, tačiau ir jausti, o tai padidins protezo funkcionalumą.

Gydytojas ortopedas-traumatologas Faustas Valiukas „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog tokių funkcionalių protezų kūrimas yra sveikintinas dalykas ir tokie ieškojimai - protezavimo ateitis.

Jo duomenimis, šiuo metu Lietuvoje daugiausiai pritaikoma kojų protezų. Pagrindiniai jų trūkumai - protezai sunkūs, nejudrūs, brangūs. Galima esą pasidžiaugti nebent tuo, kad protezų kokybė -funkcionalumas, medžiagos - palaipsniui, nors ir lėtai, gerėja. Galimybes įsigyti modernius protezus, anot F. Valiuko, riboja jų brangumas, menkas finansavimas.

Šaltiniai

Restoring the sense of touch with a prosthetic hand through a brain interface, Slimian J. Bensmaia, et al., Proceedings of the National Academy of Sciences, published online 14 October 2013.

Ellis, Marie. "A step forward for touch-sensitive prosthetic limbs." Medical News Today. MediLexicon, Intl., 15 Oct.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų