Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Artūras Razbadauskas: kam prireikė prie jūros esančio darželio?

2012-07-05 12:40:59

Prof. dr. Artūras Razbadauskas stebisi valdininkų siekiu išnaikinti uostamiestyje sanatorinius darželius.

 "Keisti Klaipėdos valdininkų motyvai, esą jie tik vykdo Švietimo ir mokslo ministerijos įsakymus. Greičiau juos interpretuoja, kaip jiems patogiau. Tai patvirtina ir faktas, kad kiti miestai neskuba atsisakyti sanatorinių darželių statuso. Ir Vilnius, ir Kaunas, ir Šiauliai sanatorinius darželius tebeturi. Tuo metu Klaipėda, kur mažieji ypač dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis, lengva ranka tokių darželių atsisakė", - stebisi politikas.

Įsakymas skirtas mokiniams, o ne darželinukams

 Nepaisant to, kad tėvai buvo surinkę per 2 tūkst. parašų, o birželio 28 dieną, prieš prasidedant miesto Tarybos posėdžiui, iš klaipėdiečių tribūnos kalbėjusi mama prašė politikų nenaikinti sanatorinių darželių statuso, į tėvų norus nebuvo atsižvelgta. Didžioji dalis politikų balsavo už tokį sprendimą. Todėl  nuo rugsėjo 1 dienos trys uostamiesčio darželiai "Giliukas", "Eglutė" ir "Pušaitė" nebeturės specialaus arba sanatorinio darželio statuso.

 "Nors visos politinės jėgos aiškina, kad svarbiausia - bendruomenės poreikiai, deja, valdantieji į gyventojų lūkesčius dažnai nekreipia jokio dėmesio", - piktinasi A. Razbadauskas, bandęs įtikinti Klaipėdo miesto Tarybos daugumoje esančius politikus, kad naikindami sanatorinių darželių statusą jie kenkia mažiesiems klaipėdiečiams.

 A. Razbadauskas neatmeta galimybės, kad kažkam labai paranku, jog sanatorinių darželių statusas bus panaikintas. Ypač patrauklioje vietoje, pušyne netoli jūros, esantis darželis "Giliukas" galėtų būti viliojantis kąsnis privatiems investuotojams. Kas gali atmesti galimybę, kad siekis padaryti šį darželį eilinį ir ne tokį patrauklų  visuomenei, kaip yra dabar, yra tik pirmas žingsnis privatizacijos link. Juk niekuo neišsiskiriantį darželį, esantį toliau nuo miesto, daug lengviau "nurašyti", nei prestižinį, į kurį kasmet būriuojasi eilės norinčiųjų.

 Žinia, prieš penkerius metus šio darželio pastatas buvo padegtas. Tačiau tuomet ugniagesiai jį išgelbėjo. Panašu, kad dešimtmečius puoselėtą darželio darbuotojų įdirbį dar greičiau nei ugnis gali sunaikinti administracinės pančios.

 "Keista yra ir tai, kad savivaldybės darbuotojai šitaip uoliai vykdo Švietimo ir mokslo ministro įsakymą, kuris realiai yra skirtas mokykloms, o ne darželiams", - stebisi A. Razbadauskas.

2011 m. gegužės 13 dienos Švietimo ir mokslo ministro įsakymas Nr: V-1265/V-685/A1-3, kuriuo vadovaujasi uoatmiesčio valdininkai, skamba taip: "Dėl mokinių, turinčių specialiųjų ugdymosi poreikių, skirstymo į lygius tvarkos aprašo patvirtinimo". Deja, ši A. Razbadausko įžvalga nuosprendį sanatoriniams darželiams patvirtinusiems valdantiesiems nepasirodė reikšminga.

 Tėvai jaučiasi apgauti

 Toks daugumos uostamiesčio politikų trumparegiškumas nuliūdino mažamečių tėvus.

Gegužės viduryje A. Razbadausko iniciatyva Klaipėdos savivaldybėje buvo surengtas susirūpinusių tėvų ir politikų bei valdininkų susitikimas, kurio metu savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Laima Prižgintienė ne kartą akcentavo tėvams, kad Klaipėdos miesto taryba negalės priimti kitokio sprendimo nei jau yra "nuleista" iš Švietimo ir mokslo ministerijos.

 "Kai buvo Vyriausybės nurodymas sujungti Klaipėdos universitetinę ir Jūrininkų ligonines, kažkodėl niekas aklai nesekė tokiais nurodymais ir sugebėjo pasipriešinti. Todėl dabar tokie valdininkų motyvai skamba visiškai neįtikinamai. Juolab kad kitos savivaldybės tikrai niekur neskuba ir sanitorinių darželių statuso nenaikina", - pastebėjo Partijos tvarka ir teisingumas Prezidiumo narys A. Razbadauskas.

 Gegužės mėnesį vykusio valdininkų ir tėvų susitikimo metu klaipėdiečiai buvo raminami, esą pasikeitus darželių statusui, jų profilis nesikeis, t. y. dabar teikiamos medicininės paslaugos išliks tokios pat. Tačiau tai tėvų nė kiek nenuramino.

 "Sanatorinio darželio statusas yra tarsi garantija, kad jame vaikas gaus specialias paslaugas, todėl suprantamas dažnai sergančių vaikų tėvų rūpestis, kai kalbama apie šios garantijos praradimą", - sakė A. Razbadauskas.

 Teisininko išsilavinimą turintis klaipėdietis Vaidas, kurio vaikas lanko iki šiol sanatoriniu vadintą darželį "Giliukas", sakė esąs labai nustebintas, kaip valdininkai mulkina žmones.

 "Apie tai, kad darželių veiklos pobūdis nesikeis, yra nurodyta tik prie įsakymo pridėtame aiškinamajame rašte, kuris, deja, neturi jokio norminamojo pobūdžio. Įsakyme taip pat nurodoma, kad darželio darbuotojų etatų skaičius bus nustatomas atskiru įsakymu. Taigi bet kada viskas gali pasikeisti – užsimanys, ir pakeis veiklos kryptį, arba atleis dalį darbuotojų. Valdininkai sau pasiliko veiksmų laisvę, o tėvai liko apmulkinti", - pastebėjo Vaidas.

 Pasikeis ugdymo kokybė

 Pagal naują tvarką, specialių ugdymosi poreikių turinčiais vaikais laikomi tik itin sunkių raidos, pažinimo sutrikimų turintys ar neįgalūs vaikai. Tuo metu dažnai sergantiems kvėpavimo takų ligomis ar alergiškiems vaikams esą nereikia jokių specialių ugdymosi poreikių. Dėl to tokiuose darželiuose, kur nėra vaikų su specialiais poreikiais, auklėtojos nebetenka iki šiol turimų lengvatų - joms nebebus mokami priedai, o darbo valandos bus tokios pat, kaip ir įprastuose darželiuose dirbančių auklėtojų - vietoje dabartinių 4 val. 48 min.  jos dirbs 7 valandas 12 minučių.

 Biomedicinos mokslų daktaras A. Razbadauskas stebisi, kad darbas su alergiškais vaikais prilyginamas darbui su visiškai sveikais vaikais. Tokio valdžios požiūrio nesupranta ir tėvai, kurių vaikai turi įvairių sveikatos sutrikimų.

 Pavyzdžiui, grupėje, kur ugdomi vien alergiški vaikai, kiekvienam reikia sužiūrėti maistą, iš ryto išsiklausinėti tėvų, kaip vakar vaikas jautėsi, ko jam negalima duoti ir stebėti, kad jis nepaimtų nuo kito stalo to maisto, kuris jam pavojingas.

 "Kai mano sūnui buvo alergijos paūmėjimai, jis net turėjo specialios spalvos lėkštutę, kad auklėtojos nesupainiotų, kurio maisto jam negalima valgyti. Darželyje "Pušaitė" net yra atskira darbuotoja, kuri kone kiekvienam vaikui sudarinėja meniu. Jei tokio etato nebeliks, - kuo šitas darželis skirsis nuo kitų? Akivaizdu, kad sunkią alergijos formą turintys vaikai iš viso nebegalės lankyti ugdymo įstaigos. Arba bus sudarytos prielaidos tėvams nešti auklėtojoms kyšį, kad jos atidžiau prižiūrėtų, ką valgo jų vaikas", - svarstė du vaikučius auginanti mama Raimonda.

 Pralaimėjimų daugiau

 Klaipėdoje sanatoriniai darželiai veikia jau ne vieną dešimtmetį ir nuolat yra perpildyti vaikų.

 "Dėl specifinio klimato kvėpavimo takų ligos yra mažųjų kalipėdiečių rykštė. Zarasuose ar Vilniuje - viskas kitaip. Todėl keista, kad būtent klaipėdiečiai suskubo palaikyti tokias neprotingas reformas", - pažymėjo A. Razbadauskas.

 Pasak jo, kaip tik Klaipėdoje būtina skirti kuo daugiau dėmesio infekcinių respiratorinio trakto susirgimų profilaktikai bei dažnai sergančių vaikų sveikatos stiprinimui, nes teikiant sanatorinę reabilitacinę  pagalbą dažnai sergantiems vaikams pagerinama jų sveikata, sumažėja susirgimų ir invalidumo atvejų.

 Be kita ko, akcentuojama, kad šiuose darželiuose atleidus dalį darbuotojų ir jiems išmokėjus išeitines išmokas, o vėliau mokant bedarbio pašalpas, savivaldybė nebegaus jų mokesčių, o valstybė dar privalės juos išlaikyti. Tad jokios ekonominės naudos nebus, o žala vaikams bus padaryta didžiulė.

Preliminariai skaičiuojama, kad dėl šios naujovės gali prireikti atleisti apie 20 auklėtojų ir joms išmokėti 277,7 tūkst. Lt išeitinių kompensacijų.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų