Trečiadienis, 2025.04.30
Reklama

Ar priklausomam nuo alkoholio žmogui galima gerti nealkoholinį alų ar girą?

VLMEDICINA.LT | 2014-08-06 00:02:50

Klausimas. Mano vyras gydėsi nuo alkoholizmo, dabar negeria jau beveik metai, tačiau vis dažniau geria nealkoholinį alų ir girą, po du ar tris „bambalius“, o šiame gėrime, pažiūrėjau, yra 1,2 laipsnio alkoholio. Man neramu, primena tuos laikus, kai jis pradėdavo nuo alaus, o baigdavo degtine ar vynu po savaitę užgėrimo. Paklausiau, kam geria tą alų ir girą tokias kiekiais, tai teisinasi, kad čia nieko baisaus, tai dėl troškulio, karšta. Ar tai išties nepavojinga?

Alaus bokalas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Atsako priklausomybių konsultantas Gediminas Norvilas

Jei žmogus yra priklausomas nuo alkoholio, tai alkoholio atsisakymas yra būtina sveikimo sąlyga. Taip pat rekomenduojama atsisakyti alkoholinių gėrimų pakaitalų: nealkoholinio alaus, nealkoholinio vyno ir, be abejo, natūralaus raugo giros, kurioje yra alkoholio bei kitų produktų, kurių gamyboje naudojamas alkoholis.

Dalis žmonių klaidingai mano, kad problema yra tik pats alkoholinis gėrimas, kitaip tariant, negalima gerti alaus, degtinės ar kitų tradicinių alkoholinių gėrimų. Tačiau potraukį alkoholiui arba tiesiog norą išgerti veikia ir stiprina gėrimo kvapas, skonis, net nealkoholinio alaus puta gali sukelti stiprias, malonias asociacijas iš praeities, kai laisvalaikis buvo šauniai praleidžiamas prie upės su buteliu alaus rankoje. Taip pat priklausomą žmogų veikia reklama, alkoholio logotipai ant butelio ar skardinės, tostų sakymas su taure nealkoholinio vyno ar sulčių rankoje, bendravimas su išgėrusiais žmonėmis. Kitaip tariant, žmogų veikia ne tik pats alkoholis, kaip psichiką veikianti medžiaga, bet ir alkoholio vartojimo tradicijos, įpročiai bei ritualai.

Jei žmogus apsisprendė gyventi blaiviai, tai pradiniame etape, t. y. pirmus antrus metus rekomenduojama kiek įmanoma labiau atsiriboti nuo aplinkos, kurioje yra vartojamas alkoholis, ir tuo pat metu mokytis gyventi kitaip - keisti gyvenimo būdą, laisvalaikį, susirasti negeriančių draugų, mokytis atsipalaiduoti, švęsti, bendrauti blaivioje aplinkoje. Kaip tai įgyvendinama praktiškai, galima sužinoti nuvykus į artimiausią anoniminių alkoholikų draugijos susirinkimą, kur žmonės dalinasi asmenine sveikimo nuo priklausomybės patirtimi.

Neretai pasigirsta prieštaravimų, kad mūsų visuomenėje neįmanoma atsiriboti nuo alkoholio vartojimo tradicijų, pavyzdžiais rodomi žmonės, kurie girtavo smarkiai, bet dabar geria nealkoholinį alų, aktyviai dalyvauja pobūviuose su taure vienokio ar kitokio alkoholio pakaitalo rankose, kad jie sėkmingai gyvena ir „tikro“ alkoholio nevartoja. Tačiau kiek daug tokių žmonių yra? Dažnam alkoholikui tokia rizikinga elgsena yra įžanga į eilinį užgėrimą ir tik laiko klausimas, kiek ilgai jis eksperimentuos gerdamas alkoholinių gėrimų pakaitalus. Jei žmogus vėl užgeria, tai, be abejo,dėl to dažniausiai kaltina stresines situacijas, kitus žmones, aplinkybes, tačiau nesuvokia, kad norą svaigintis jis pats išprovokavo, tiesiog to nesuvokdamas.

Pats priklausomas žmogus dažniausiai yra nekritiškas savo elgesiui, o kai aplinkiniai ima nerimauti ir bando atkreipti dėmesį, kad nereikėtų gerti nealkoholinio alaus ar vyno, žmogus teigia, kad jam tai nekenkia, kad jis save kontroliuoja. Neigimas yra vienas pagrindinių priklausomybės simptomų, kuris neleidžia pamatyti ir suvokti savo rizikingo ir neatsakingo elgesio pasekmių.

Neretai žmonės klausia, domisi ir kitų maisto produktų vartojimo saugumu – ar galima alkoholikui suvalgyti saldainį su alkoholio įdaru? Ar galima paskanauti kepsnelį su vyno padažu ar kepant šašlyką galima laistyti alumi?

Čia susivokti padeda klausimas - kiek gramų alkoholio yra pavojinga priklausomam nuo alkoholio žmogui? Jeigu žmogus sau leidžia vieną gramą, tai tikėtina, kad vėliau leis ir du gramus, dar vėliau taurelę konjako, taurę vyno, stiklą degtinės ar penkis butelius alaus. Taip vėl „užsiveda“ ir tęsiasi priklausomybės ratas.

Pats faktas, kad žmogus sąmoningai sau leidžia vartoti produktą, kuris yra tiesiogiai susijęs su alkoholiu, dažnu atveju ir tampa ta priežastimi, kuri paskatina sugrįžimą prie girtavimo.

Beje, keista situacija yra su gira, nes alus, bent 0,5 laipsnio stiprumo yra laikomas alkoholiniu gėrimu ir vaikams nebus parduodamas, tačiau gira, kurioje litre tūrio yra 1 ar 1,2 proc. alkoholio, nelaikomas alkoholiniu gėrimu ir parduodamas kartu su kitais gaivinančiais gėrimais. Čia rekomenduojama atidžiau skaityti etiketes ne tik priklausomiems nuo alkoholio žmonėms, bet ir tėvai turėtų įdėmiau pasižiūrėti, ką geria jų vaikai.


VLmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų