Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Ar pacientams, kuriems implantuoti širdies veiklą gerinantys prietaisai, saugu oro uoste?

2011-11-07 23:30:03

Pasaulyje vis daugiau ir daugiau  implantuojama ne tik širdies stimuliatorių, bet ir širdies defibriliatorių.  Šie abu prietaisai yra gyvybiškai svarbūs pacientui, todėl turi būti užtikrinta jų kokybiška nepertraukiama veikla.

 JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA, Food and Drud Administration) 1988 – 1998 metais užfiksavo 44 atvejus, kai metalo detektoriai sutrikdė širdies ritmo prietaisų (stimuliatorių ar defibriliatorių), implantuotų pacientams, darbą. Remiantis tuo JAV Transporto saugumo administracija (TSA, Transportation Security Administration ) rekomenduoja, kad tokie žmonės būti tikrinami rankiniu būdu, be metalo detektorių.

 Tačiau pastaruoju metu taikomi moderniškesni metalo detektoriai ir apie jų įtaką širdies prietaisams duomenų iki šiol nebuvo.

 Vokiečių kardiologas Dr. Clemens Jilek  iš Miunchenio širdies centro  laboratorijos sąlygomis įvertino 388 pacientų širdies prietaisų veiklą po to, kai jie buvo patikrinti naujausiais metalo detektoriais. Pacientai šiais detektoriais buvo tikrinami 30 sekundžių, jiems buvo registruojama elektrokardiograma. Vėliau buvo įvertinti širdies stimuliatorių bei defibriliatorių parametrai – jie po patikrinimo metalo detektoriumi visiškai nepakito.

 Tyrimo autoriai daro išvadą, kad naujausi metalo detektoriai pacientams, kuriems implantuoti širdies prietaisai,  turbūt yra saugūs. Kartu jie įspėja, kad šis eksperimentas nebuvo atliekamas visai natūraliomis sąlygomis, be to, širdies prietaisai buvo labai skirtingų gamintojų, todėl kiekvieno atskiro gamintojo tikrintų prietaisų skaičius nėra didelis. Jie siūlo, kad prietaisų gamintojai atliktų išsamesnius tyrimus dėl metalo detektorių saugumo.

 Ar saugu keliauti Lietuvos pacientams?

Algimantas Kirkutis. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies aritmijų diagnostikos ir gydymo laboratorijos vedėjas habil. dr. prof. Algimantas Kirkutis „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, jog šiuolaikiniai elektroniniai prietaisai  implantuojami labai įvairiems ligoniams siekiant koreguoti sutrikusį širdies ritmą arba sinchronizuoti skilvelių darbą.

 „ Todėl atsakant į klausimą, ar saugu pacientui su širdies stimuliatoriais ar defibriliatoriaus keliauti, reikia žinoti paciento susirgimą,  jo eigą, kodėl  ir kada buvo implantuotas elektrokardiostimuliatorius ar defibriliatorius. Stimuliatorių ir defibriliatorių gamintojams, siekiant  užtikrinti šių prietaisų naudojimo saugumą pacientams, iškelti labai dideli patikimumo reikalavimai. Jie  viršija net trigubus saugumo standartus, naudojamus aviacijos pramonėje.  Per paskutinius 15 metų, kada implantuojame šiuolaikinės kartos daugiausia JAV pagamintus prietaisus, techninių gedimų nepasitaikė. Todėl manau, kad esant su stimuliatoriaus pagalba  koreguotai ligos eigai, keliauti su tokiu prietaisui yra daug saugiau negu be jo“, - sakė A. Kirkutis.  

 Tiesa,  kadangi implantuojamų prietaisų korpusas pagamintas iš metalo, o muitinėse  ieškoma metalinių daiktų, būtina muitininkui pateikti implantuoto prietaiso dokumentus.

 Pacientams, kuriems Jūrininkų ligoninėje implantuoti širdies stimuliatoriai ar defibriliatoriai, rekomenduojama du kartus per metus atvykti į kliniką, kad būtų įvertintas širdies ir stimuliatoriaus darbas bei koreguotas širdies susirgimo tolesnis gydymas.

 Gedimų nebuvo

 Per ilgametę darbo praktiką, implantuojant širdies prietaisus, A. Kirkutis teigė nesusidūręs su techniniais stimuliatorių gedimais.

 „Kartais įvyksta elektrokardiostimuliatoriaus elektrodo, jungiančio stimuliatorių ir širdį, distalinio galo dislokacija. Tada stimuliatoriaus impulsai nepasiekia širdies paviršiaus, todėl reikiamu momentu nesudirgina jos. Dėl to ligonis pajunta širdies ritmo sutrikimą. Tais atvejais, kada pacientas yra priklausomas nuo stimuliatoriaus, nutrūkus jo veiklai širdis gali nustoti plakti. Tokiam ligoniui reikia suteikti neatidėliotiną pagalbą ir koreguoti elektrodo padėtį širdyje“, - pasakojo pokalbininkas.

 Jūrininkų ligoninėje širdies stimuliatoriai ir defibriliatoriai implantuojami nuo 1995 metų. Kas metai atliekama 400-500 operacijų, kurių metu implantuojami širdies veiklą gerinantys prietaisai.

 vlmedicina.lt

 Šaltinis

 Jilek C, et al "Safety of screening procedures with hand-held metal detectors among patients with implanted cardiac rhythm devices: A cross-sectional analysis" Ann Intern Med 2011; 155: 587-592.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų