Trečiadienis, 2024.04.24
Reklama

Ar Lietuvoje iš tikrųjų profesinių ligų mažėja?

2012-01-31 15:47:16

Lietuvoje keliolika metų (1995 – 2006 m.) buvo stebimas sergamumo profesinėmis ligomis  didėjimas, 2006 m. pasiekęs kulminaciją (96,5 atvejo/ 100 tūkst. užimtų gyventojų).  Nuo 2007 m.  (73,2 atvejo/ 100 tūkst. užimtų gyv.) stebimas sergamumo mažėjimas. 2010 metais profesinis sergamumas sumažėjo beveik 3 kartus palyginus su 2006 m. (35,1 atvejo/ 100 tūkst. užimtų gyv.).

2011 metais Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Profesinių ligų registre iš viso užregistruoti  402 profesinių ligų atvejai, tai 15 proc. mažiau nei 2010 metais. Pasak Higienos instituto specialistų, tai nebūtinai reiškia, kad profesinių ligų iš tikrųjų mažėja.

Šiandien negalime sakyti, kad padėtis profesinių ligų srityje gera. Profesinės ligos  - vienas iš profesinės sveikatos rodiklių. Profesinių ligų skaičiaus kitimą lemia daugelis faktorių, tai ir faktinė darbo sąlygų būklė, profesinių ligų tyrimo, nustatymo ir kompensavimo procedūros, profesinės sveikatos tarnybų veikla.

Dabar stebimas nustatomų profesinių ligų mažėjimas gali būti pastarosios ekonominės krizės ir žmonių baimės prarasti darbą išraiška, nes ne visais atvejais susirgus profesine liga yra mokama draudimo išmoka. Tai priklauso nuo to, ar profesinė liga yra pripažįstama draudiminiu įvykiu.

Lietuvoje stebimos kelios profesinės sveikatos priežiūros problemos – silpnai išvystytas profesinės sveikatos tarnybų tinklas, neefektyvūs periodiniai darbuotojų sveikatos patikrinimai bei naujų profesinių ligų atvejų neišaiškinimas.

Labai svarbu laiku diagnozuoti profesines ligas. Profesinės ligos dažniausiai nustatomos vyresnio amžiaus asmenims, kai liga jau yra vėlyvos stadijos ir žmogus yra iš dalies ar visiškai nedarbingas. Praktiškai Lietuvoje, palyginus su kitomis šalimis, nenustatoma ar nustatomi tik vienetai kai kurių grupių profesinių ligų, pvz., onkologinių, alerginių, infekcinių, odos, kvėpavimo sistemų ligų. Situacija darbo vietose keičiasi, seniau įprasta profesinė rizika šiandien efektyviai šalinama, pavyzdžiui, šiuolaikinė žemės ūkio ir statybų technika žymiai tobulesnė už tą, su kuria buvo dirbama prieš keliasdešimt metų. Tačiau vis labiau aktualūs tampa kiti profesinės rizikos veiksniai, tokie kaip cheminės medžiagos, kancerogenai, mutagenai. Atitinkamai turėtų keistis ir profesinių ligų struktūra.

Ilgą laiką nesikeičia statistinis sergančio profesine liga asmens portretas: 50 metų ir vyresnio amžiaus vyras, pagal profesiją - įrenginių ir mašinų operatorius (vairuotojai, ekskavatorių mašinistai, miškų ūkio įrenginių operatoriai, kelių tiesimo įrenginių mašinistai ir kt.), 3 kartus rečiau - kvalifikuotas darbininkas. Kitų profesijų asmenims profesinės ligos nustatomos retai, 2011 metais Registre užregistruoti tik 0,2 -3 proc. tokių atvejų. Vyrams profesinės ligos  nustatomos 4 kartus dažniau nei moterims.

2011 metais užregistruotų profesinių ligų struktūra iš esmės

nesikeitė. Daugiausia užregistruota kaulų ir raumenų (53 proc.), ausies (24 proc.) ir nervų sistemos (19 proc.) ligų, kurias sukėlė fizikiniai (vibracija, triukšmas) ir ergonominiai (biomechaniniai) rizikos veiksniai.

Daugiausiai profesinių ligų nustatyta dirbantiems statybose (30 proc.), apdirbamojoje pramonėje  (26 proc.),  transporto ir saugojimo sektoriuje (10 proc.).  Paskutiniaisiais metais profesinių ligų nustatoma mažiau dirbantiems žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės sektoriuje (13 proc.).

Daugiau kaip pusė profesinių ligų buvo įtarta asmeniui kreipiantis į sveikatos priežiūros įstaigą, 6 kartus mažiau - profilaktiškai tikrinant sveikatą.

Higienos instituto Profesinės sveikatos centras, siekdamas gerinti profesinių ligų išaiškinimą šalyje, įgyvendina tyrimą „Darbuotojų periodinių sveikatos patikrinimų ir profesinių ligų nustatymo įvertinimas“, kuris leis pateikti siūlymus profilaktinių periodinių darbuotojų sveikatos tikrinimų tvarkos ir profesinių ligų nustatymo sistemos tobulinimui, o tai padės kuo anksčiau išaiškinti profesines ligas.

Tyrimo metu siekiama išnagrinėti tiek darbuotojų, tiek gydytojų realų vaidmenį, jų motyvaciją ir problemas profilaktinių sveikatos tikrinimų ir profesinių ligų nustatymo srityje.

Higienos instituto inf.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų