Pirmadienis, 2024.12.02
Reklama

Ar įteisinti gimdymą namuose?(1)

Vytautas Valevičius | 2012-07-25 00:00:47

Vaikų atsiradimas pasaulyje yra įprastinis dalykas. Afrikoje ar Azijoje žymi dalis naujagimių  miršta dėl menkos higienos bei medicinos sistemos nebuvimo. Europoje ar Šiaurės Amerikoje bei Australijoje – kitaip. Čia vaikų gimimas yra ryškiai kontroliuojamas. Vienu metu šiose valstybėse pradėta manyti, kad padėti gimdyvėms būtina tik specializuotose įstaigose. Vėliau buvo susigriebta, kad gal tai nėra ideali tvarka. Todėl vėl grįžta prie idėjos – leisti gimdyti namuose.

Maitinanti motina
Iki šiol Lietuvoje gimdymas namuose laikomas kriminalu. © Fotolia.com

 Tokia tvarka įteisinta JAV, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Australijoje, Kanadoje, kaimyninėse Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje. Paprastai tokį gimdymo būdą renkasi 1–3 proc. šeimų. Išskyrus Olandiją, kurioje namuose į pasaulį atkeliauja 30 proc.  kūdikių.

Gimdymas namuose – ir kriminalas

 Kokia gera bebūtų nuomonė apie specializuotas gimdymo įstaigas dabar, tačiau „gimdymų ligoninėje istorija yra dramatiška ir pamokoma. XIX amžiuje pradėtos kurti ligoninės ar skyriai gimdyvėms iš pačių žemiausių sluoksnių, kurios neturėjo namų: prostitutėms, suvedžiotoms tarnaitėms, kad jos nežudytų savo nesantuokinių kūdikių. Mirtingumas vien nuo karštinės po gimdymo siekė iki 30 proc.“ – sako mokslininkė S. Daugirdaitė.

 Gimdymų skaičius Lietuvoje

Uostamiestyje  per metus  pagimdo daugiau nei trys tūkstančiai moterų. Namuose ne savo noru -   iki penkių moterų. Dalis tokių moterų turi socialinių problemų, bet pasitaiko, kad jos tiesiog nespėja atvažiuoti iki ligoninės.

 Gimdymas už specializuotų įstaigų sienų yra realus faktas. Jis apima santykinai nedidelį gimdymų skaičių, bet yra artimas 0,5 proc. Svarbu pabrėžti, kad visi šie atvejai yra kriminalai, nes pažeidžia Lietuvos Respublikos įstatymus. Pagal 1999 m. kovo 15 dienos sveikatos apsaugos ministro įsakymą, gimdymai gali vykti tik antrinio A ir B ir tretinio lygio sveikatos stacionare. O gimdymus gali priimti tik gydytojai akušeriai ginekologai arba akušeriai. Pastarasis gali remtis medicinos norma MN40:2006 (punktas 17.10). O akušeriui ginekologui nepriskirta įprastinio gimdymo priėmimo funkcija (MN64:2108).  Išvada viena – priėmus gimdymą ne specializuotoje įstaigoje – medicinos darbuotojas tampa nusikaltėliu.

Leidžiama, bet su apribojimais

Kaip yra kitose šalyse? Ten medikams netrukdoma padėti gyventojui namuose. Taip pat ir gimdyti, jei taip pageidauja gimdyvė ir tam nėra ribojančių priežasčių.

 Išskyrus kelis kraštus, įskaitant Lietuvą, įstatymiškai netrukdoma teikti gimdyvėms pagalbą ne medicinos įstaigose. Medicinos darbuotojai netampa nusikaltėliais, jeigu jie padeda gimdyvėms. Antra, daugelyje šalių šią paslaugą namuose iš dalies ar pilnai apmoka valstybinis ar kitoks draudimas. Taip padidinamas paslaugų tolygumas ir mažinamos valstybės išlaidos sveikatos sistemai.

Trečia, gimdymas namuose visose tai leidžiančiose valstybėse turi privalomus apribojimus. Ne bet kas ir ne bet kada gali gimdyti namuose. Vienose valstybėse, pavyzdžiui, Belgijoje gimdymo metu dalyvauja dvi akušerės. Aišku, gimdyvė turi priklausyti mažos komplikacijų rizikos grupei. Tai reglamentuoja įstatymai ir specialūs susitarimai.

Yra valstybių, kur kol kas nėra teisinio gimdymo namuose reglamentavimo. Tai mūsų kaimynėje Estijoje. Nors namuose ir gimdoma.

Gimdymo namuose pranašumai ir trūkumai

Gimdymo namuose pagrindinis privalumas išsivysčiusioje visuomenėje yra vaiko pasirodymas draugiškoje aplinkoje, o tai kuria geresnius tėvų ir vaikų, brolių ir seserų, senelių ir anūkų santykius. Labiausiai reikėtų pabrėžti gimdyvės, ypač pirmą kartą gimdančios moters aplinkos svarbą. Namai yra namai. Ligoninės yra įvairiausios, darbuotojai jose būna ir neišsimiegoję, kartais net įpratę prie  avansinių „padėkų“. Trūkumų sąrašą galima tęsti ir toliau, tačiau tai nėra tikslas.

 Gimdymas namuose turi ir savo trūkumų, labiausiai besiremiančių pseudonuogąstavimais. O kas atsitiks, jeigu...? Kaip žinome, kūdikiai miršta ir ligoninėse, gimsta ir negyvi, miršta ir kūdikystėje.  Kartais jokia ligoninė  negali padėti. Aišku, kad gydymo įstaigoje visuomet yra daugiau specialistų. Bet ir gimdymas namuose vyksta tuomet, kai tokių specialistų nereikia.

Nuo visko neapsidrausi, nes tai labai brangu.

 Valstybė sutaupytų

Jeigu įteisintume gimdymą namuose  Lietuvoje, tai jau pradiniame etape sveikatos draudimo sistema galėtų sutaupyti apie pusę milijono litų, o ateityje, pavyzdžiui, gimdant namuose 2-3 procentams moterų, iki 3-4 milijonų. Plačiau apie tai: https://gimimas.lt

Ko reikia, kad situacija keistųsi? Kelių dalykų:

1. Sveikatos ministro įsakymų pakeitimų ir papildymų, įteisinant galimybę priimti gimdymą ne ligoninėse. 

2. Ligonių kasos turi nustatyti  apmokėjimo sąlygas ir įkainius už gimdymą namuose. 

Pabaigoje neretorinis klausimas: ar gimdymas – liga?

Dr. Vytautas Valevičius 

 Rytoj Zitos Voitiulevičiūtės straipsnyje skaitykite: Asmeninė gimdymo namuose patirtis - iš pirmų lūpų; kaip gimdymą namuose vertina sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys?

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Imuniteto stiprinimas be vaistų: kasdieniai patarimai
Natūralus imuniteto stiprinimas be vaistų tampa vienu efektyviausių būdų palaikyti gerą sveikatą kasdien. Šiame straipsn...
Atsako chirurgas: ar po tulžies pūslės pašalinimo tikrai teks kardinaliai keisti mitybą?
Tulžies pūslės operacija sergantiems tulžies pūslės akmenlige dažnai kelia nerimą, ypač dėl iki šiol paplitusio mito, jo...
„Žaliasis koridorius“ onkologiniams pacientams: pas reikiamus specialistus – be siuntimų
Onkologinės ligos yra antra pagal dažnumą mirties priežastis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Lietuvoje kasmet diagnoz...
Namų darbai planuojant šeimos pagausėjimą: ko nepamiršti?
Tinkamas pasiruošimas nėštumui padeda išvengti daugybės nereikalingų rūpesčių, todėl dar prieš svarstant apie šeimos pag...
Trapi it stiklas: menopauzė ir kaulų retėjimas
Menopauzė – kiekvienos moters laukiantis etapas. Nors daugelis svajoja sulėtinti jos atėjimą ar išvis išvengti, me...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų