Klausimas. Ar gali pasikeisti rezus faktorius? Visą laiką maniau, jog mano yra 2 rh+ grupė. Nedaug laiko po gimimo man pylė tėčio kraują. Jo grupė 2 rh+. Ir senuose ligoninės išrašuose yra parašyta, jog mano 2 rh+. Studijuoju biomediciną, tyrėmės savo kraują. Laboratoriniai darbai vyksta Kauno klinikinėje ligoninėje. Dirbom tikrai su gerais reagentais, kartu nustatinėjom ir ligonių kraujo grupes. Ir šitas tyrimas parodė, jog mano yra 2 rh- grupė. Tai ar gali pasikeisti kraujo grupės ar bent jau rh faktorius? Jei taip - tai reiškia kažkokią rimtą ligą? Eglė, 20 m.
Atsako vidaus ligų gydytojas, onkologas hematologas Jonas Korsakas
Sveiki, Egle, ačiū už įdomų klausimą. Aprašyti pavieniai atvejai, kada pasikeičia ABO kraujo grupė, paprastai kartais dar tebežymima skaičiumi nuo 1-os iki 4-os. Visais atvejais to priežastis buvo sunki sisteminė liga, pavyzdžiui, sisteminė raudonoji vilkligė. Tokie atvejai nepaprastai reti ir man nėra žinoma Rh faktoriaus pasikeitimo atvejų, literatūroje aprašomas tik ABO kraujo grupės pakitimas.
Kraujo grupę pakeisti galima kamieninių kraujo ląstelių transplantacija - tokiais atvejais recipientas perima donoro kraujo grupę, tas galioja ir Rh faktoriui, ir ABO grupei.
Tavo konkrečiu atveju galima tik spekuliuoti, kas nutiko, mano versijos būtų tokios (tačiau tai nereiškia, kad jos teisingos): Rh kraujo grupę nulemia eritrocitų paviršiuje esantys baltymai - antigenai. Ši sistema yra sudėtinga, kadangi nėra vieno baltymo - Rh faktorių nulemia D, C, E, c ir e žymimi antigenai (jų yra ir daugiau, šie yra pagrindiniai). Galimos labai įvairios antigenų kombinacijos, ir jų suma nulemia Rh faktorių - teigiamą arba neigiamą, tačiau tai nėra juoda ir balta. D antigeną turintys ligoniai lengvai atskiriami tyrimais, tačiau D neturintys asmenys laboratorijoje gali būti didelė problema, tam tikros visų minėtų antigenų kombinacijos gali sukelti silpnesnes reakcijas, ir formaliai tokie asmenys yra Rh teigiami. Tokia kraujo grupė vadinama "silpna D", dar žymima Du. Skirtingais tyrimo metodais tikrinant Rh faktorių šiems asmenims nustatomas skirtingas rezultatas.
Daugelis Rh Du pacientų gali gauti Rh teigiamą kraują be komplikacijų, tačiau kaip donorai jie turėtų būti vertinami kaip Rh teigiami.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.