Antradienis, 2025.07.22
Reklama

Aptikta Lietuvoje nauja skruzdėlių rūšis

vlmedicina.lt | 2013-12-05 10:30:08

Vertinant vienos iš Lietuvos kompanijų sanitarinę-higieninę būklę, patalpoje buvo pastebėti smulkūs ropojantys vabzdžiai, panašūs į skruzdėles. Pasikonsultavus su Gamtos tyrimų centro entomologais, paaiškėjo, kad tai Lietuvoje naujai plintanti skruzdėlių rūšis, lot. Hypoponera punctatissima.

Skruzdėlės
Algirdo Kubaičio nuotr.

Panašios į juodas smulkias museles

Tai kosmopolitinė klajoklė, 2-3 mm ilgio tamsios spalvos, iš pirmo žvilgsnio primenanti juodas museles, kilusi iš tropinės Afrikos. Kitose šalyse šie vabzdžiai išplito atkeliaudami su įvairiomis prekėmis, transporto priemonėse. Šiuo metu šios klajoklės paplitusios ir šiauriniuose Š. Amerikos ir Europos regionuose.

„Kalbant apie Europą, daugiausiai dėl šių ropojančių vabzdžių naikinimo kreipiasi Danijoje, Norvegijoje, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje. Užkrėstumas pastebimas ir kaimyninėje Lenkijoje. Lietuvoje ši rūšis užfiksuota pirmą kartą“, – pabrėžia biologas Liutauras Grigaliūnas.

Naujai atrasta rūšis grėsmę kelia maisto pramonei

Pašnekovas dalinasi savo pastebėjimais: skruzdėlės buvo aptiktos apšildomų patalpų viduje, bet jos gyvena ir išorėje, pavyzdžiui, šiukšlių-atliekų laikymo vietose.

„Skruzdėlės savo kolonijas yra linkusios kurti drėgnose patalpų vietose. Neretai šie vabzdžiai tampa maisto pramonės, maitinimo įstaigų, ligoninių, šiltnamių, oranžerijų problema“, – pasakoja L. Grigaliūnas.

Kenkėjų kontrolės ekspertas, paklaustas, kokią grėsmę kelia naujai atrasta skruzdėlių rūšis, tikina, kad didžiausia rizika yra maisto gamybos įmonėse, ypač tada, kai spiečiasi sparnuotos motinėlės.

„Lietuvoje aptikta skruzdėlių rūšis gyvena ne pačiose švariausiose vietose, tad didelė tikimybė, kad ropodamos nuo vieno objekto ant kito, perneša įvairius mikroorganizmus. Be to, smulkias museles primenantys vabzdžiai turi geluonį. Yra duomenų, kad esant dideliam užkratui gali būti kandžiojami patalpose esantys žmonės“, – įspėja biologas.

Kolonijos – iki 100 individų

Kalbant apie rastų skruzdėlių biologiją, kenkėjų kontrolės ekspertas pabrėžia, jog šie vabzdžiai dažniau sudaro nedideles kolonijas – iki 100 individų, bet pasitaiko ir gausesnių. Kolonijos paprastai būna gerai paslėptos ir jas užtikti nėra lengva. Dažniausiai matomos sparnuotos patelės-motinėlės, kurios po susiporavimo spiečiasi atokiau nuo kolonijos. Poravimasis vyksta kolonijos viduje, patinėliai yra besparniai ir po poravimosi žūsta.

Šildomuose pastatuose skirtingų lyčių individai gali atsirasti visų metų laikotarpyje. Darbininkės taip pat sunkiai pastebimos. Šios skruzdėlės gaudo jų aplinkoje gyvenančius smulkius nariuotakojus, taip pat renka ir negyvus.

Giedrė Krupavičiūtė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: skruzdėlės
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl širdis, inkstai ir silpnesnis organizmas neatlaiko karščio?
Vasara jau seniai nebėra vien tik poilsio ir atostogų metas. Vis dažniau tai – ekstremalių temperatūrų sezonas. Eu...
Smegenų sveikata: kai maži simptomai tampa svarbiais signalais
Neurologiniai sutrikimai tampa vis aktualesne visuomenės sveikatos problema – jie jau dabar sudaro daugiau nei 15...
Ar tinstančios galūnės – tik sezoninis diskomfortas?
Vasaros karščiai dažnai atneša ne tik saulę, bet ir nemalonius fizinius pojūčius. Vienas iš jų – tinimas. Apsunkus...
Profilaktinė vaikų dantų priežiūra be papildomų išlaidų
Vasara yra puikus metas profilaktiškai pasitikrinti dantis, pasirūpinti vaikų burnos sveikata ir gauti privalomas sveika...
Lietuvos donorų paaukota kraujo plazma gelbsti gyvybes
2025 m. sausio–gegužės mėnesiais didmeninės vaistų tiekimo įmonės Lietuvos vaistinėms ir ligoninėms perdavė 2...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas