Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Apsauga nuo insulto: žinoti neužtenka, reikia ir daryti

Ilona Petrovė | 2015-11-02 00:02:27

Dažnai manome, jog insultas ištinka netikėtai ir priemonių apsisaugoti nėra. Yra, tik jomis reikia naudotis kiekvieną dieną ir visą gyvenimą. O iki insulto mes nueiname ilgą kelią: kaip gyvename dabar, paaiškėja tik po dešimties ar dvidešimties metų. 

Kraujospūdis
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Kasmet Europoje insultą patiria apie 1 mln. žmonių. Tai – trečioji pagal mirtingumą liga, kasmet nusinešanti apie 2,5 tūkst. žmonių gyvybes. Lietuva yra vienintelė šalis Europos Sąjungoje, kurioje jau 35 metus mirtingumas nuo insulto nemažėja. Situacija pagerėjo, kai 2014 metais buvo įkurti insulto diagnostikos ir gydymo klasteriai.

„Skaičiai tikrai įspūdingi: per pirmąjį šių metų ketvirtį trombolitikai, tirpdantys kraujagyslių krešulius, naudoti 153 pacientams, o 2013-iaisiais per visus metus toks būdas buvo taikytas vos 160-iai. 2,5 karto daugiau taikyta trombolizė, apie dešimt kartų padaugėjo invazinės trombektomijos“, - džiaugiasi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Žino, bet nieko nedaro

Lietuvos insulto asociacijos prezidentas gydytojas neurologas prof. dr. Dalius Jatužis sutinka, jog proveržis ūminio insulto gydyme Lietuvoje yra labai ryškus ir pripažįstamas kolegų užsienyje. Vis dėlto, jo nuomone, daug reikšmingiau sumažinti ne mirtingumo nuo insulto, o sergamumo šia pavojinga liga rodiklius.

„Deja, profilaktika pasigirti negalime. Žmonės labiau linkę pasitikėti žiniasklaidoje randamais netradiciniais metodais nei tradicine medicina. Ir kai gydytojai sako, jog reikia stebėti kraujospūdį, reguliuoti cholesterolį, žmonės numoja ranka, neva jie ir taip žino. Žino, o nieko nedaro. Bet realiai būtent tai ir gali padėti!“ - įsitikinęs neurologas.

D. Jatužis priduria, kad „pats žmogus turi būti suinteresuotas keisti savo gyvenimo būdą, atsisakyti žalingų įpročių, sveikai maitintis, reguliuoti kraujospūdį. Tik bendros gydytojo ir žmogaus pastangos, sveikos gyvensenos kultūra gali padaryti poveikį“.

Ką byloja nuovargis bei mieguistumas

Lietuvos dietologų draugijos prezidentė gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė teigia, kad insulto atvejų nemažėja ir dėl nesveikos mitybos.

„Kelias į insultą ilgas – netinkamos mitybos poveikio nepastebime iškart, tik po dešimties ar dvidešimties metų. Pirmieji požymiai, rodantys, kad racione kažko trūksta, yra visiškai nekonkretūs: nuovargis, mieguistumas, miego sutrikimai, dažnos peršalimo ligos ir pan. O tarp to, ką aš valgau ir kaip jaučiuosi, yra tiesioginis ryšys“, - sako E. Gavelienė.

Atlikti tyrimai apie gyventojų mitybą, pasak dietologės, rodo skaudžius skaičius: žmonės lyg ir žino apie sveiką mitybą, tačiau lyg ir taupo sveikatos sąskaita: valgo per daug riebalinio maisto, per mažai daržovių, trūksta ir kompleksinių angliavandenių, pvz., grūdų.

Knygas rašo kas netingi

„O kodėl žmonės žino, bet nedaro? Gal dėl to, kad pas mus informacija įdomiai pateikiama? Pirmiausia žinias apie mitybą mes gauname iš savo mamos. O iš kur jos sužino? Amerikiečių tyrimo duomenimis, pirmiausia iš žiniasklaidos. Dar – interneto. Svarbi ir draugų nuomonė. O mitybos specialistai įdomūs vos 13 proc. respondentų. Beveik 30 proc. žmonių informaciją apie maistą gauna iš knygų. O čia susiduriame su keistu mitu: visuomenėje gaji nuomonė, kad jei knyga yra apie vėžį, insultą, mitybą, vadinasi, ją rašė specialistas. Deja, taip nėra. Knygos apie sveiką mitybą populiarios, jas galima skaityti kaip romaną. Jas rašo žvaigždės, ekonomistai, psichologai ir pan., tačiau kodėl jie nerašo apie savo sritį? Todėl mus ir pasiekia nauji, stebuklingi būdai sveikai gyventi“, – sakė E. Gavelienė.

Pasak dietologės, asmeninė patirtis yra gerai, tačiau ji nėra įrodytas metodas, tinkantis visiems. Ir nereikia tikėti tais, kurie sako, kad vien mityba galima įveikti ligas – ne, tinkama mityba yra tik viena iš sveikatos dalių.

Kaip atpažinti insultą

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos socialinės paramos ir slaugos vyr. administratorė Zita Juškienė sako, kad insultas ištinka netikėtai ir tada, kai mažiausiai jo tikimasi. Todėl aplinkiniams ypač svarbu atpažinti ir laiku kviesti gydytojus.

Pirmiausia reikia paprašyti sunegalavusiojo nusišypsoti. Taip galima įvertinti, ar nenukaro viena veido pusė. Antra užduotis – tegul sunegalavusysis pakelia rankas į viršų. Reikia stebėti, ar kuri krinta žemyn, o gal žmogus išvis negali jų pakelti. Būtina patikrinti kalbą - tegul pacientas pasako paprastą sakinį, o aplinkiniams reikia įvertinti, ar jo kalba nėra keista, nelogiška ar nerišli.

„Jeigu bent vieną iš užduočių pacientui atlikti sunku, iškart kvieskite gydytojus. Kiekviena minutė yra aukso vertės“, - rekomendavo Raudonojo Kryžiaus atstovė.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: insultas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų