Penktadienis, 2024.09.13
Reklama

Šlapimo nelaikymas: su juo susiduria daugybė moterų, o po 50-ies net kas antra

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-08-08 10:41:56

Pakeltas sunkesnis nešulys, smagus juokas vakarėlio metu ar paprasčiausia mankšta – ne vienai moteriai, o sulaukus 50-ies net kas antrai, tampa priežastimi sukryžiuoti kojas – šlapimo nelaikymo problema yra gerokai dažnesnė, nei gali pasirodyti. Ypač, kai niekas apie ją garsiai nekalba! Medicinos diagnostikos ir gydymo centro „Hila" akušeris-ginekologas dr. Gediminas Mečėjus pastebi, kad nuolat kartojantis šlapimo pratekėjimo epizodams mažesnis skysčių vartojimas ar populiarios mankštos nepadės – metas galvoti apie efektyvesnius gydymo būdus.

 Gediminas Mečėjus
Gediminas Mečėjus / Asmeninio archyvo nuotr.

Gali būti, kad problemą turi ir draugė

„Problemos mastą tiksliai nustatyti sunku – ši tema vis dar yra tabu sąraše, todėl nedrįstama ieškoti pagalbos. O iš tų, kurios susiduria su šia diskomfortą keliančia problema, maždaug kas penktai gali būti reikalingas gydymas", – pastebi gydytojas ir detalizuoja, kad šlapimo nelaikymą lydi ne tik fizinis diskomfortas, bet ir psichologinis. Juk nuolat sušlampančios kelnaitės gali priversti atsisakyti mėgstamų veiklų ar apskritai lemti užsidarymą namuose.

Svarbu suprasti, kad šlapimo nelaikymas nėra siejamas nei su prasta higiena, nei su per mažu fiziniu aktyvumu ar kitais netinkamais įpročiais. Priešingai – dažniau su šia problema susiduria aktyviai sportuojančios moterys, o viena iš pagrindinių priežasčių – nėštumas.

Gerti mažiau vandens – ne išeitis

Su šlapimo pratekėjimo problemomis susiduriančios moterys neretai pačios sau „išsirašo" gydymą – gerti mažiau skysčių, nes tada ir į tualetą užsukti reikės rečiau. Tiesa, toks sprendimas apgaulingas. Kaip sako gydytojas, natūralu, kad iš tuščios pūslės šlapimas netekės, bet tai tikrai nėra palanku sveikatai. Gydytojų praktikoje pasitaiko atvejų, kaip po tokios „savigydos" pacientai paguldomi į ligoninę dėl dehidratacijos, dėl kurios gresia net labai rimti vidaus organų pažeidimai.

Madingi pratimai – taip pat menka pagalba

Gerų žinių nėra ir bandančioms su šlapimo nelaikymu kovoti dabar madingais Kėgelio pratimais ar kitomis internete randamomis mankštomis.

„Be abejo, fizinis aktyvumas yra sveikintinas, tačiau šiuo atveju nėra panacėja. Problemą lemia ne raumenų, o jungiamojo audinio struktūriniai pokyčiai, o jo, deja, neištreniruosime", – sako gydytojas G. Mečėjus.

Kas yra dirgliosios šlapimo pūslės sindromas?

Nuolat šlampančias kelnaites dažniausiai lemia įtampos šlapimo nelaikymas arba dirglios šlapimo pūslės sindromas. Pastarasis pasireiškia staigiu noru šlapintis, pavyzdžiui, vos grįžus namo tiesiu taikymu lekiama į tualetą. Esant šiai diagnozei padeda vaistai, tačiau nustačius įtampos šlapimo nelaikymą prireikia chirurginio gydymo. „Dažnai patiems sunku identifikuoti skirtumus ir tik apžiūra bei tyrimai padės nustatyti diagnozę. Nors gali atrodyti, kad problema tokia pati kaip ir draugės, ir štai jai padėjo vaistai, tik įvertinus būklę galima pasakyti, kuriuo keliu eiti", – akcentuoja gydytojas.

Signalai, kad reikia ieškoti pagalbos

Žinoma, kad vienas pagrindinių rizikos veiksnių šlapimo nelaikymo išsivystymui yra nėštumai bei jų skaičius. Tiesa, ką tik pagimdžiusias jaunas mamas gydytojas ramina, kad laikinas šlapimo nelaikymas po gimdymo yra gana dažnas ir neretai palaipsniui susitvarko be specifinio gydymo. Geriausias vaistas šiuo atveju – laikas.

G. Mečėjus ragina leisti organizmui atsistatyti po gimdymo, maždaug po kelių mėnesių audiniai vėl tampa standūs ir problema dažniausiai išsisprendžia.

Bet praleidžiamos sporto treniruotės, užleidžiami namų ruošos darbai, atsisakymas dūkti su vaikais ar tiesiog juoktis dėl baimės vėl jausti šlapimo pratekėjimą – ženklai, įspėjantys, kad reikia ieškoti pagalbos.

„Pavieniai atvejai neturėtų kelti nerimo, bet jeigu tai kartojasi, kelia diskomfortą, kentėti tikrai nereikėtų. Kai manęs klausia, kada laikas operacijai, visada sakau, kad tada, kai pačios jaučiate", – sako G. Mečėjus.

Inovatyvūs sprendimai padeda įveikti nemalonią problemą

Šlapimo nelaikymo gydymas prasideda nuo konsultacijos su gydytoju ginekologu ar urologu. Konsultacijos metu atliekami išsamūs tyrimai echoskopu bei laboratorijoje ištiriamas šlapimas. Nors konkretus gydymo metodas yra parenkamas vertinant kiekvieną atvejį individualiai ir tai, ko siekia pati pacientė, bene efektyviausias ir ilgalaikis sprendimas – inovatyvi chirurginė operacija. Jos metu naudojant specialų tinklelį sukuriamas šlapimo pūslės palaikymas, neleidžiantis šlapimui nevalingai ištekėti.

Priklausomai nuo šlapimo nelaikymo laipsnio ir nustatytos priežasties šiandien taikomi ir tokie inovatyvūs, tačiau mažiau invaziniai gydymo metodai kaip botulino toksino injekcijos, atliekamos gydytojų urologų, ar gydymas lazeriu.

Vienas iš dažniausiai taikomų inovatyvių ir gerus rezultatus atnešančių sprendimų TOT – pošlaplinio raiščio (juostos) implantacija. Po operacijos jau tą pačią dieną galima sugrįžti į namus, tačiau po jos mėnesį rekomenduojama vengti didelio fizinio aktyvumo, negalimi lytiniai santykiai.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?
Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas...
Draugų medikų iniciatyva: gabenami automobiliai Ukrainos kariams ir civiliams
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos Ukrainos kariams perdavė 3 automobilius – 2 Volkswagen ir...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų