Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Ant baltų chalatų purvas geriau matyti(1)

Vytautas Valevičius | 2012-12-10 00:04:31

Viena iš ryškiausių turtingų valstybių dabarties problemų – sveikatos kaina.  Nors Žemės bendruomenės yra skirtingose raidos pakopose, dažnai jos pripažįsta, kad sveikata yra ne tiek asmens, kiek visuomenės vertybė. Sveikas žmogus mažiau kainuoja. Sau ir kitiems. Neigiamas pavyzdys: „Amerikoje medicina yra biznis. Tad kai kurie gydytojai savo pacientams reguliariai kas mėnesį skiria skausmo malšinamųjų vaistų vien tam, kad užsitikrintų nuolatines pajamas“ (iš VLM puslapio).

Slaugos spintelė
Gydytojas ir pacientas niekada nebus lygiaverčiai partneriai. Algirdo Kubaičio nuotr.

Istorija

 Medicina visais laikais buvo idealizuojama. Mediko profesija buvo aukštinama iki debesų. Gydytojas lyginamas su dievais. Tačiau pasirodė, kad gydytojų būna ir blogų, kartais net labai blogų. Tarp jų nemažai alkoholikų ir narkomanų. Galima atrasti ne vieną atvejį apie mediką kyšininką, t. y. kai jis paima iš paciento pinigus ir nieko nedaro. Nedorybių sąrašą galima tęsti, tačiau tai nėra tikslas. Kokių tik medikų nebuvo totalitarinėse fašistinėse ir komunistinėse valstybėse, konclageriuose ir psichiatrijos ligoninėse. Tačiau tikėsimės, kad tai jau praeitis.

 Noriu pabrėžti, kad medikai yra tokie pat žmonės, kaip ir mokytojai, profesoriai, politikai ar jūreiviai. Specialybės prestižą tradiciškai ar istoriškai lemia jos retumas ir reikalinga kvalifikacija. Tai, ką gali padaryti beveik visi, dažnai net nepripažįstama specializacija ar net profesija. O ką gali padaryti tik keli žmonės žemėje – tai jau... 

Šiuo metu mediko specialybė labai kinta. Dėl įvairių priežasčių. Visų pirma, medikų tampa daug, ši profesija netenka išskirtinumo. Antra, medicina palaipsniui suauga su naujomis technologijomis, todėl medikas ir jo valdoma aparatūra tampa nauju dariniu. Trečia, pradedama suvokti, kad ligonis irgi yra gydymo proceso sudėtinė dalis, kartais net svarbesnė už gydytoją.  

Komercija

Pati blogiausia medicinos situacija klostosi greitai besivystančiame komercijos pasaulyje. Mums Lietuvoje gal ir keista, kad neturintis sveikatos draudimo žmogus gali nesulaukti ir būtinosios pagalbos. Amoraliai atrodo ir tai, jog valstybė neskiria lėšų labai brangioms operacijoms, kai baigiasi numatytos lėšos ar jų kiekis. Dar blogiau žmones veikia vaistų reklama. Nuo jų tenka gydyti tiek, kad visuomenė turi dengti nuostolius, kuriuos gauna pavienės grupės, dažnai net esančios ne Lietuvoje. 

 Patekus į Lietuvos gydymo įstaigas susiduri su pinigų reikalavimu. Mokėk, nors ir mokesčius moki. Ir tai dažniausia pasitaiko „biudžetinėse“ gydymo įstaigose. Nors  LGS profesinės etikos kodekse teigiama: „Vykdydamas savo profesines pareigas, formuojančias didesnę atsakomybę ir profesinę riziką, turi teisę į atitinkamą profesinio darbo apmokėjimą. Neturi reikalauti papildomo užmokesčio už teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas, jei jos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo ar yra nustatytos individualiose sutartyse.“

Masinė gamyba medicinoje

 Pasaulinio garso tyrinėtojas Colin Campbell knygoje „Natūralus būdas išvengti ligų“ rašo: „Kadangi jau daug metų matau, kaip tai vyksta, esu pasiruošęs pranešti pasauliui, kodėl ta sistema yra bloga. Sunyko skirtumas tarp vyriausybės, vaistų pramonės, mokslo ir medicinos funkcijų. Pelno siekis ir pastangos padėti žmonėms išsaugoti sveikatą suplaktos į vieną krūvą.

Sveikatos apsaugos sistemos problemos nė kiek nepanašios į holivudiško stiliaus korupciją. Jos kur kas subtilesnės ir pavojingesnės.“ Aš pasakysiu daugiau – medicina, kaip masinio gydymo specialybė, nebemato žmogaus. Ji mato būdą, kaip užsidirbti iš ligos. O ar naudinga ją išgydyti, klausimas lieka atviras.

Sveikatos priežiūra  – globos forma

 Taikliai tinklalapyje „bioetika.sam.lt“ pastebėjo K. Stoškus: „Apskritai pačios medicinos pamatus sudaro žmogaus rūpinimasis sužeistuoju, nusilpusiuoju. Sveikatos priežiūra - taip pat globos forma. Pagaliau pati mediko profesinė priedermė gelbėti kiekvieną ligos ištiktą ar sužalotą žmogų yra to fundamentalaus rūpesčio išraiška. Visuomenė, teikdama pagalbą ligoniui, rūpindamasi jo sveikata, vykdo jai būdingą globos priedermę“.

Medikas - irgi žmogus

 Visi medicinos darbuotojai yra išskirtinėse sąlygose. Jie žino apie ligas ir jų naikinimą daugiau nei kiti. Žmogus dažniausiai kreipiasi pagalbos, kai pats nebesusitvarko. Jis prašo paramos. Tiesa, čia medicinos darbuotojas ir klientas (ligonis) yra tarsi priešybės. Vienas gali (nors ir ne viską), o kitam reikia. Geriausia būtų, jei taptų akivaizdūs abiejų pusių - visuomenės ir medicinos darbuotojų – įsipareigojimai.   

Aišku, kad medicinos sistema yra būtina. Aišku ir tai, kad ne kiekvienas žmogus ar žmonių grupė gali skirti būtinas lėšas ar kitus resursus, t. y. kad vieni žmonės negali mokėti, nes tiesiog neturi pinigų. Gydytojui ar slaugytojui valgyti irgi reikia. O ir pamaloninti kai kurie juos nori ir dar teigia, kad tai tradicija.  Prisiminkime, kad verslas nėra socialinė pagalba, jo tikslas - pelnas. Todėl gydytojai linkę didinti manipuliacijų, nereikalingų tyrimų kiekį: klientui tai nepakenks, o uždarbį padidins. Tiesa, paskui gali nelikti pinigų ir reikiamai operacijai, bet tuomet galima rinkti pinigus į paramos fondą.

O dar vaistai. Farmakologinės firmos įdeda milžiniškus pinigus į vaistų kūrimą, o paskui atsiima įdėtas lėšas su didžiuliais priedais. Čia dažnai matome, kad tie patys vaistai laikui bėgant ne pinga, o brangsta. Atseit reikia pasiimti pajamas už riziką, nesėkmingus bandymus. Tačiau kodėl iš sergančio žmogaus? Jis ir taip jau gamtos skriaudžiamas. Perdėtas vaistų vartojimas, ko gero,  sukelia daugiau ligų nei išgydoma.

Sprendimai

 Akivaizdu, kad požiūrių skirtumai į sveikatos ir jos keitimo problemas skiria dvi bendruomenes – žmones baltais chalatais ir žmones su pižamomis. Jie nebuvo ir niekada nebus lygiaverčiai partneriai. Vadinasi, reikia sukurti galimybę lygiaverčiai bendrauti gydomam ir gydančiajam. Pareigos, atsakomybės ir įgaliojimai - ne tik gražios frazės, bet ir reali atsakomybė už lėšas ir kitus resursus, už klaidas ir neveiklumą.

Nors gydytojų moraliniame kodekse yra frazės apie papildomo mokesčio draudimą, tačiau Lietuvoje jis negalioja. Kitose šalyse jis veikia, o pas mus - ne. Gal laikas tai pasiekti ir mūsų gydymo įstaigose? Manau, kad tai visai įmanoma. Tik reikia ne šnekėti,  o daryti. Tik tiek.

Dr. Vytautas Valevičius

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų